Zmajeva potica

Oreo  

član od: 27.11.2011

sporočila: 111

tema odprta - 8. okt 2014 21:34 | ogledi: 7.896 | odgovori: 11

Danes sem poskusla Zmajevo potico. Meni je bila izjemno dobra in zanimiva, pa me zanima, tisti ki ste kulinarično bolj nadarjeni in veste o kateri potici govorim, če imate idejo kako je pripravljena.

 

Osnova je kot sladek kruh/paneton/pinca, izjemno rahel, lahek, ni suh, nadev pa so zmleta bučna semena - s čim, kako? Tekstura je sočna, rahla, vendar ne kremasta...

Oreo

Oreo  

član od: 27.11.2011

sporočila: 111

8. okt 2014 22:35

Tole sem tudi sama našla, ne vidim pa kje je kak podrobnejši opis... samo možnost nakupa in nekaj o zgodbi.

 

Oreo

Oreo  

član od: 27.11.2011

sporočila: 111

8. okt 2014 22:41

No to je na FB ja. Se .

To ki sem jaz jedla, je imela še veliko lepši izgled kot ta 'original' na fotki. Kot en vzhajanec ali domač paneton, file je bilo pa 3:2 proti osnovi. Sem res navdušena nad okusom in jo bom šla sama kupit, potem pa poizkusla doma posnemat.

 

Če ima kdo kako idejo, pa kar na dan...

Oreo

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

9. okt 2014 8:22

V knjigi Štruklji in potice (J. Štrukelj, A. Goljat) je tudi recept za potico z bučnicami. Sama sem bučnice že večkrat uporabila in 'mešala' recepte po svojem okusu. Mleto namočeno suho sadje se ponavadi uporablja namesto sladkorja, verjetno je tako tudi v tem primeru.

Je pa J. Bogataj tudi izdal knjigo z naslovom Potice iz Slovenije. Pri torti Ljubljana je imel 'prste vmes', morda tudi pri Zmajevi potici.

trac

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. okt 2014 9:41

Goljat ima v svoji knjigi Potice figovo-rožičev nadev, ki je med mojimi najljubšimi. Mogoče bi se dalo rožiče nadomestiti z bučnicami.

Loni Makaroni

Oreo  

član od: 27.11.2011

sporočila: 111

10. okt 2014 22:46

O Loni, hvala za smernico. Knjige nimam, tako da če imaš mal volje, bi bila zelo vesela recepta. Samo za nadev. Kruh bom poskusla kak na sladko varianto. Sicer mi je bil pa tale nadev res posrečen. Sočen, pa nekak zelo nežen, komaj zaznaven okus.

trac hvala. Si predstavljam, da je velko sestavin v tem nadevu. Enkrat sem poslušala 2 strokovnjaka, ki sta sodelovala pri Ljubljanski torti in je blo veliko kombiniranja in tehnik. Drugi teden jo kupim za eno posebno priložnost. :)

Oreo

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

13. okt 2014 8:08

Pri nas so zelo navdušeni nad rožičevim nadevom, ki sicer vsebuje datlje, ampak verjetno je tudu s figami dobro.

150g datljev popariš z vrelo vodo in nato zmelješ, dodaš naribano jabolko, malo vanilije in fino zmlete rožiče. V originalnem receptu jih je 250g,  Jaz vzamem 'rožičev kakav', ki je res fino zmlet (primer: http://trgovina.kalcek.si/moke/moka-roziceva-250g-rapun) in ga dodajam postopoma, da dobim tako lepo mazavo zmes. Bi rekla, da je taka kombinacija: zmleto suho sadje + jabolko + začimbe dobra tudi z zmletimi oreščki ali semeni, kot so bučnice. 

trac

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

13. okt 2014 9:14

ni ravno zmajeva

"Stressed is desserts spelled backwards!"

Oreo  

član od: 27.11.2011

sporočila: 111

17. okt 2014 13:48

Hvala vsem, poskusla bom kaj ustvarit, najprej pa moram primeren čas počakat. Trenutno so praznovaja in take in drugačne obveznosti, da ni časa za peko. Če mi kaj posebej uspe, pa tudi javim.

Oreo

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti