Tunin namaz brez tunine konzerve in mlečnih izdelkov

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

9. sep 2014 19:48

Alergija na živila je lahko prehodnega obdobja. Moja že upokojena alergologinja je to zelo lepo razložila. Ista skupina alergenov ne gre skupaj- torej če podam mojo prehrano pred časom - jogurt, sir, tuna, paradižnik... To so mesebojne alergene snovi...predvsem pa moraš biti pozorna,  če je večina hrane konzervirana.  Če pa si alergična še na pršico, odpadejo vsi morski sadeži- gamberi, rakci....

Jaz imam še ostale, tudi na skuto, poskusi za nekaj časa spremeniti prehrano. Jaz sem močno reagirala na muslije, žitarice, od takrat dalje vse ostale alergije.

Imela sem 3 letno dieto, brez vseh žitaric, tune, morskih sadežov, tuno sem jedla zgolj z zeleno solato in nikoli paradižnikom, jogurt pa posebej.

Poskusi, očitno se tako kot meni alergeni ob uživanju ene in iste hrane nalagajo.

Od teh hudih reakcij, če včasih v restavracijah jem kaj zamznjenega morskega dobim odtekline okoli oči in izpuščaj...

Meni je sveža tuna pečena prepusta, kot pa so ti svetovale jo lahko skuhaš. Lahko pa uporabiš katero koli belo ribo in jo dušiš ali prepečeš, meni je to še boljše. Še boljše pa za nekaj časa prekineš. 



Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 09. 2014 19:50

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

9. sep 2014 22:58

Pri nas zelo radi jemo naslednja dva ribja namaza:

1. tuna (ker lahko, uporabimo tuno iz konzerve, lahko pa se seveda nadomesti s kuhano/pečeno)

    čebula, sol

    po okusu dodamo kapre, olive, česen, zelo dober pa je tudi brez teh dodatkov

    Vse sestavine drobno sesekljamo v sesekljalniku.

 

 2. kakršnakoli riba (ko pripravljamo ribe namenoma spečem kakšno preveč)

    gorčica

    sol, poper

    česen

    oljčno olje

    maslo (lahko ga brez težev nadomestiš s kakšno eko margarino)

    lim. sok

    Vse skupaj sesekljaš.

 

Pa dober tek!

katjushka

s_luce  

član od: 30.10.2005

sporočila: 33

10. sep 2014 8:23

Hvala za odgovore in ideje.

s_luce

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

10. sep 2014 9:35

s_luce je napisal/a:

mišzmoke: Kako pa se vlaga tuna? nisem še nikoli poskusila...

s_luce

Večji kos tuninega fileja ali spiraš pod mrzlo vodo, ali namakaš in menjaš vodo, vse dokler ni ta čista, brez krvi.
V primernem loncu zavreš osoljeno vodo (na vsak liter cca 120g soli), lahko je obogatena z jušno zelenjavo, lahko le s kakim lovorjevim listom, zrnom popra..., v krop daš tuno in jo skuhaš. Čas kuhe je odvisen od kosa, za vsak kilogram tune približno eno uro.
Ohladi naj se v loncu, nato jo odcediš in čez noč putiš zavito v krpo.

V prevrete, dodobra osušene kozarce skrbno natlačiš tuno, ne sme ostat prazen prostor in počasi vlivaš olje, potlačiš in spet olje...tako do vrha. Dodaš eno, dve brinovi jagodi, zapreš, kozarce daš v mrzlo vodo, zavreš in pustiš vreti dobro uro.
Olje je meni najboljše ekstra deviško olivno, nekaterim je to premočno in dajo ali olivno navadno ali mešanico s kakšnim drugim,ali samo to drugo, pač star okusa.

Na spletu je kar nekaj receptov na to temo, malo pobrskaj, če želiš še več podatkov.

lp

mzm

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. sep 2014 12:18

120 g???? To je 12 dag, kar pomeni potem zelo, zelo slano, 3 do 4x bolj kot je Jadransko morje. Res?

rimljanka

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

10. sep 2014 14:46

Madona, sem pobrisala prah s tričetrt kuharskih knjig, predno sem končno v eni našla listek z receptom in piše celo 130g , zraven je moja opomba, da je bilo s 100g ravno prav. 

Ne vem, bom ob priliki sprobala, zdaj so se mi že začele cedit sline

lp

 

mzm

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti