Smetana

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

4. sep 2014 18:16

Hm!

 

Jaz sem pa zrasla v zdravo, rdečelično deklino, čeprav smo v moji rodni Prlekiji poknili žlico(domače) kisle smetane na takorekoč vsako jed, pa je bila kisla, sladka ali slana. Še danes jo obožujem in jo jem na vse možne načine.

Tako! Brez sprenevedanja! 

Sladka je bila pa 2x na leto, v krofih na pustno soboto in torek. Zdaj jo pa kupim in pojem, kadar je le možno. Njam!!!

 

marjja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. sep 2014 22:54

Kislo smetano tlačim v vse jedi oz. kamor je le mogoče, ker sem mahnjena nanjo. Najraje jo jem z žlico kar iz lončka (če je sveža, ne stara dve leti ). Pa kos kruha zraven - rajši belega kot črnega . Sladko smetano dam v smetanovo omako s piščančjimi zrezki.

Verjetno se na daleč vidi, da je moja najljubša kuharska knjiga tista, ki jo je napisal Ivačič .

lp

cervus

Sandra_a  

član od: 6.12.2010

sporočila: 447

4. sep 2014 23:05

elaphus je napisal/a:

Kislo smetano tlačim v vse jedi oz. kamor je le mogoče, ker sem mahnjena nanjo. Najraje jo jem z žlico kar iz lončka (če je sveža, ne stara dve leti ). Pa kos kruha zraven - rajši belega kot črnega . Sladko smetano dam v smetanovo omako s piščančjimi zrezki.

Verjetno se na daleč vidi, da je moja najljubša kuharska knjiga tista, ki jo je napisal Ivačič .

lp



cervus

 

Delim ljubezen do Ivačičeve kuharice ... Smetane sicer res ne uporabljam prav pogosto, ampak so mi njegovi recepti super .

Sandra_a

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

5. sep 2014 8:20

Bolj je mastno, boljše je!!!

Kar FRANCOZE vprašaj, kaj bi si mislili o tvojem vihanju noseka nad smetano! C C C 

pa vse dobro vsem.
Ne se kregati, samo radi se imejte!

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

testeninca  

član od: 19.2.2013

sporočila: 751

5. sep 2014 9:06

Jaz uporabljam samo kislo smetano, ki je vedno na zalogi. Zadnje čase pa jo dostikrat nadomestim tudi z grškim jogurtom. Uporabljam jo pri omakah, solatnih prelivih, boranji...

 

Sladko pa samo za sladice. pri kuhanju se je nekako ne morem navaditi.

testeninca

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

5. sep 2014 11:38

limnol je napisal/a:

Smetana za kuhanje je smetana z dodatki (običajno, ne pa vedno). Preverjeno.
Sonja

Katera smetana za kuhanje je smetana brez dodatkov?

rdkapica

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

5. sep 2014 11:46

Pred dvema desetletjema sem smetano tlačila skoraj povsod, pa naj je bila sladka ali kisla. Slednjo sem dodajala v skončane jedi. Doza je bila žlička, včasih dve za kislo in žlica, včasih dve, za sladko smetano.
Po pol  leta upoštevanja od zdravnika predpisane stroge diete sem v mineštro dodala žličko kisle smetane in si pritrdila, da je bilo okusno hrano težko skuhat brez masla in smetane, ko pa to enkrat obvladaš, je vse bolj "čistega" in vendar nič manj žlahtnega okusa.
Sladkarije so seveda izvzete
Poredkoma uporabim sladko smetano za zelenjavne omake testeninam, rižu ali kot preliv za musakam podobne jedi, kislo kdaj pa kdaj dodam v krožnik zelenjavne mineštre, na dušeno sladko zelje ali k stročjemu fižolu, najbrž še kam, pa se zdajle ne spomnim.
Smetane za kuhanje še nisem kupila.

lp

mzm

luccka  

član od: 8.12.2007

sporočila: 229

6. sep 2014 12:17

Sladko smetano uporabim le včasih za piščančje zrezke v smetanovi omaki, vedno pa uporabim kar navadno smetano za stepanje. Smetane za kuhanje še nisem uporabljala.

Kisla smetana pa je vedno v mojem hladilniku, ker jo enostavno obožujem. Ne dam je v vsako jed, mi pa zelo paše kakšna žlička v omake, zraven bučk, v kakšno juhico, na kruh... Jaz bi jo jedla kar na žlico, kot jogurt. Najljubša kombinacija pa mi je z marmelado - žlica marmelade in žlica kisle smetane, namazano na palačinke, njam!



luccka

Sporočilo je spremenil(a) luccka dne 06. 2014 12:18

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

6. sep 2014 20:13

V mojem hladilniku je vedno kisla smetana, včasih tudi sladka.

Kislo smetano uporabljam pri kumarični solati, kremne juhe delam v kombinaciji sladke in žličko kisle na koncu, zelo rada imam žličko kisle smetane na polnjenih paprikah, v beli juhi s fižolom ne gre brez nje, v bureku, štrudlu, štrukljih. Pa verjetno sem še kaj pozabila.

Sladka pa za kremaste omake in seveda sladice, tudi za v kavico.

Suzi

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

6. sep 2014 20:42

Za kuhanje uporabljam kislo smetano v pireju in za musako..sladko pa ko delam zrezki v smetanovi omaki ,to je vse kar se kuhanja tiče..jemo jo namazano na razne pite še najraje na jabolčne spodaj kvašeno testo ,gor jabolka ,pečeno in šele potem namazana s kislo smetano...smo pa imeli v menzi eno izmed malic..lonček kisle smetane in kruh..:)

lp goga

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti