Pražen krompir iii.

blado  

član od: 20.8.2014

sporočila: 14

tema odprta - 21. avg 2014 14:33 | ogledi: 11.025 | odgovori: 35

Nekoč že davno sem jedel en res dober pražen krompir:

- je bil verjetno nariban, da je imel obliko kot kuhan riž

- zelo sočen

- malo porjavel in z veliko na drobno sesekljane čebule

... pa ga žal ne znam narediti in tudi po vseh kuharskih receptih in forumih niti približno ne pride tako dober. Če ga naribam, se mi popolnoma spaca, popije vso maščobo in  je zelo suh. Tudi če ga kuham na kakršenkoli način je obod bolj mehak kot sredica in se spaca, skratka, če ima kdo kakšen koristen predlog, se vljudno priporočam!

 

blado

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

21. avg 2014 15:00

Če bi povedal, kje si to jedel, bi pomagalo. Ker vsaka država ima neko verzijo krompirjevih polpetov.

 

Vanja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

21. avg 2014 16:10

Mamamia, meni so prišli na misel Rösti  in hashbrowns, samo tile nimajo ravno nimajo čebule. Potem so potato latke, ki imajo čebulo.

Recepti za rösti grejo navadno v dve smeri: Eni napol skuhajo cel krompir, drugi ga naribajo surovega  in na MASLU popečejo. ZA bernsko verzijo se doda slanina.

Toel sem odprla zaradi lepe slike: http://www.chefsteps.com/activities/pomme-rosti

 

Židovske potato latke so ppribližno take, kot zasavski krumpentoč a dodatkom moke in jajc.

Hash browns imajo čebulo in so ali pečeni kot restan krompir (po navadi z dodatkom paprike) ali pa pohani (Mcdonald).

 

 

Drugače pa lahko trobezljamo o krompirju do naslednjega leta, dokler ne vemo, kje  je to jedel mu v resnici ne moremo pomagat.

 

Vanja

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

21. avg 2014 16:37

blado je napisal/a:

Nekoč že davno sem jedel en res dober pražen krompir:

- je bil verjetno nariban, da je imel obliko kot kuhan riž

- zelo sočen

- malo porjavel in z veliko na drobno sesekljane čebule

... pa ga žal ne znam narediti in tudi po vseh kuharskih receptih in forumih niti približno ne pride tako dober. Če ga naribam, se mi popolnoma spaca, popije vso maščobo in  je zelo suh. Tudi če ga kuham na kakršenkoli način je obod bolj mehak kot sredica in se spaca, skratka, če ima kdo kakšen koristen predlog, se vljudno priporočam!

 

blado

Morda je problem, da ti ne uspe,  le v tem, da nimaš prave sorte krompir. V trgovinah malo poglej, katera sorta je primerna za pečt in poskusi s tistim naredit. Ko pač pišeš, da se ti spacka. Če popije maščobo, lahko med drugim tudi pomeni, da na prenizki temperaturi pečeš.



Ognjič

Sporočilo je spremenil(a) Ognjič dne 21. 2014 16:38

blado  

član od: 20.8.2014

sporočila: 14

22. avg 2014 9:22

Hvala vsem za nasvete, bom malo potreniral, mogoče grata.

Ja, tisti krompir sem jedel sicer večkrat, kot otrok,  na kakšnih domačih večjih zadevah (poroke, sedmine itd :)), kjer so bile prisotne vaške starejše kuharice (verjetno še avstroogrska šola). Res je bl tako lepo pripralvjen, enakomerno nariban ali narezan, in tako dober in sočen, da se mi še zdaj pocedijo sline.

Bom probal z drugimi vrstami krompirja, pa da ga malo manj skuham. Če ga pražim na previsoki temperaturi, se mi pa zasmodi in čebula zažge.  

blado

Sweetness Bakery  

član od: 28.8.2013

sporočila: 225

22. avg 2014 9:59

Blado, za pražen krompir je najboljši starejši krompir, ne mladi. Pravijo, da tisti, ki če bi ga potopil v vodo, da bi potonil in ne plaval na površju. Jaz ga sicer ne preverjam tako, ga pa najraje pražim iz ene rdeče sorte krompirja. Sicer ne vem za kakšno imensko vrsto gre. Lupina je rožnata, v notranjosti je pa bolj rumen. 

Na kakšnih porokah, sedminah, ko se je pražil krompir, se je ponavadi delala tudi pečenka in goveja juha. Pomeni, da so h krompirju za okus dodali tudi kakšno šeflo goveje juhe ali tiste strgane zapečene ostanke na pekaču, ko se je pekla pečenka. 

Pri praženem krompirju rada čebulo tudi malo bolj popražim, ne samo posteklim, ker je potem bolj sladkasta. 

Krompir postane ponavadi pocast, če ga predolgo dušiš oz. na koncu pokriješ s pokrovko. JAz ga dušim samo malo na začetku, ko ga zalijem z govejo juho ali sokom pečenke, da se okusi prepletejo,  potem ga pa fajn prepražim, da na mesteh dobi rjavo sladkasto skorjico. 

 



Sweetness Bakery

 

Sporočilo je spremenil(a) Sweetness Bakery dne 22. 2014 10:04

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

22. avg 2014 11:19

blado je napisal/a:

Hvala vsem za nasvete, bom malo potreniral, mogoče grata.

Ja, tisti krompir sem jedel sicer večkrat, kot otrok,  na kakšnih domačih večjih zadevah (poroke, sedmine itd :)), kjer so bile prisotne vaške starejše kuharice (verjetno še avstroogrska šola). Res je bl tako lepo pripralvjen, enakomerno nariban ali narezan, in tako dober in sočen, da se mi še zdaj pocedijo sline.

Bom probal z drugimi vrstami krompirja, pa da ga malo manj skuham. Če ga pražim na previsoki temperaturi, se mi pa zasmodi in čebula zažge.  



blado

 

Mogoče bo kdo prepoznal recept ali način priprave, če podaš točno/okvirno lokacijo teh dogodkov oziroma kakršenkoli podatek, po katerem bi se kdo kaj več spomnil, kar se tiče recepta.

 

Life is war against boredom~

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. avg 2014 14:03

Sweetness Bakery je napisal/a:

Blado, za pražen krompir je najboljši starejši krompir, ne mladi. Pravijo, da tisti, ki če bi ga potopil v vodo, da bi potonil in ne plaval na površju.

Prav gotovo noben krom pir ne plava na vodi.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti