"ostanki" po kosilu v restavraciji

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

2. avg 2014 10:46

marjja je napisal/a:

MamaF, strinjam se s tabo, ampak ko je z varnostjo hrane vedno križ (HACCAP). Dvomim pa da se bi kateri gostinec ukvarjal še s tem. Ideja je pa itak dobra, vsekakor.

Vse se da, če se res hoče. Marsikje po Sloveniji (začele pa so v Mariboru) vsak večer vso hrano, ki ostane na delikateri neke trgovine, prevzamejo gospe, ki jo dostavijo bodisi brezdomcem, bodisi v varno hišo,.....od tam pa teče distribucija naprej. Vse je po zgoraj omenjenih predpisih. Res ne gre za goostilne, pa vseeno, nekja na tem področju se dogaja.

ps.: vidim, da sem spregeldala, linke na to temo je dodala že VilmaSY. Poznam eno od pobudnic in organizatoric iz Maribora, tako, da vem, kako to gre tam.

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 02. 2014 10:47

kozamurnik

sporočila: 2311

2. avg 2014 13:59

Moj Bog,  pa saj ni res. Kaj bodo pa tisti pri sosednji mizi rekli???

Celo lady Obama si je na obisku v  italijanski  Toscani dala zaviti ostanke hrane v takoimenovan" doggy bag".Pa je ni bilo nič sram. 

Hrano metati stran je smrtni greh, so včasih rekli. Zgodovina se ponavlja in nikjer ne piše, da tisti, ki morda vzvišeno in prikrito posmehljivo gledajo pri sosednji mizi, ne bodo  že jutri v popolnoma drugačnem položaju.

Jaz si večkrat  prinesem  ostanke domov. Včasih rečem, da je z apse, ker imam res  tri,  včasih, da bosta mož ali pa tašča  jedla  še cel teden. Odvisno  s kako" nobel " restavracijo imam oparviti. Pri teh se še posebej zabavam. Zavijejo pa tudi tam. Ker če ne, niso nobel.Karkoli že ta beseda pomeni.

 

 

 

murnik

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

2. avg 2014 14:33

Jaz bi pa rekla, da so v fensišmensi restavracijah porcije temu primerne in nikjer ne visi nič čez krožnik, v tistih, kamor hodi na malico tudi raja, ki fizično dela bolj ali manj cel dan, pa ni zrezek nikdar prevelik oz. golaža nikdar preveč. Vsaj tako menijo moji sodelavci, ki hodijo na malico tja, kjer se najedo, da lahko potem spet delajo naprej. Seveda ne v pisarni.

Sicer je pa tudi pri nas v navadi, da se ostanki mesa zavijejo v folijo in jih tisti, ki želijo, odnesejo. Pa naj bo to po kakšni sedmini, ohceti itd. ali pa po domači fešti, kakšnem večjem delu na kmetih itd., kjer je ponavadi hrane vedno preveč pripravljene, da ne bi bil kdo lačen oz. je boljše, da ostane, kot pa zmanjka.

Ognjič

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

2. avg 2014 14:44

Če me že citirate, berite natančno- napisala sem GOSTINEC, ne pa TRGOVINE. Bistvena razlika je prevzeh pakirano hrano v trgovini, ali pa kuhano v gostilni, se mi zdi.

Kar seveda ne pomeni, da tega ne podpiram!

Mislim, da so minili časi, ko je bilo nobel pustiti grižljaj ali dva na krožniku, češ, mi imamo vsega dovolj.

(Oziroma za mene jih nikoli ni bilo.)

marjja

Sporočilo je spremenil(a) marjja dne 02. 2014 14:44

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

2. avg 2014 15:13

Ognjič je napisal/a:

Jaz bi pa rekla, da so v fensišmensi restavracijah porcije temu primerne in nikjer ne visi nič čez krožnik, v tistih, kamor hodi na malico tudi raja, ki fizično dela bolj ali manj cel dan, pa ni zrezek nikdar prevelik oz. golaža nikdar preveč. Vsaj tako menijo moji sodelavci, ki hodijo na malico tja, kjer se najedo, da lahko potem spet delajo naprej. Seveda ne v pisarni.

 



Ognjič

Ognjič, ja, vem to - "fenšismensi" so kupčki prelepo dekorirane hrane in malice so malice. In normalno oz. običajno je, da delavci, ki hodijo na malice, pomažejo krožnik še s kruhom.
A zakaj zaboga je treba "delavske porcije" streči v običajnih slovenskh gostilnah in kmečkih turizmih, kamor hodijo ljudje na nedeljska kosila in pogrebščine, recimo? To meni ni in ne bo jasno in od tod moje vprašanje.

 

Drage moje, poglejte (če se spomnite za 20 let nazaj), koliko so bile velike pice takrat in koliko so sedaj. Na oko bi rekla, da so v premeru 10 cm večje!
In koliko so bile velike kepice sladoleda v ranjki skupni državi našega otroštva. Se spomnite? Zakaj nam je bila takrat dovolj ena ali max dve kepici sladoleda, ki je merila slabih 6 cm v premeru, zdaj je pa "mus" prodajati take kupe, kot bi jih zidar z žlico nametal v kornet?

 

Jaz govorim o preobilnih porcijah nasploh in ta hrana je itak plačana, torej nihče nič ne prišpara (kar se gostov tiče). Že prevečkrat videno na raznih okroglih obletnicah itd., da bi za pogostitev, ki je (govorim zgolj kot primer) stala gostitelja recimo 200€, pa je ostajalo pol hrane, ki se jo je potem delilo med goste ali kako drugače pospravljalo, plačalo pol manj in bi bilo tiste pol manj hrane vsaj "na licu mesta" pojedene - in porabljeno pol manj denarja. No, to mi nikoli ne bo jasno.

 

marjja je napisal/a:

MamaF, strinjam se s tabo, ampak ko je z varnostjo hrane vedno križ (HACCAP). Dvomim pa da se bi kateri gostinec ukvarjal še s tem. Ideja je pa itak dobra, vsekakor.

 

marjja


marrja, morda sem se nerodno izrazila. Nisem imela v mislih "recikliranja" ostankov hrane s krožnikov oz. iz pladnjev, pač pa to, da bi človek, ki prodaja dunajca po 15 €, to počel še naprej za isto ceno, porcijo zmanjšal za tretjino recimo in z denarjem oz. materialom (surovinami oz. sveže pripravljenimi obroki), ki bi bile "viška" oz. "že plačane" konkretno pomagal kot donator ljudski kuhinji, materinskemu domu, varni hiši itd.
Da skratka dnevno še naprej prodaja hrano gostom, ki pa jim je jasno, da tretjina njihove "porcije" oziroma plačila pomaga nekomu konkretno.
Tako nekako recimo, kot potekajo akcije "kava za prijatelja", ko poleg svoje pač vnaprej plačaš še kavico, ki jo bo potem nekdo drug lahko zastonj popil v tistem lokalu.
Itak pa vem, da sem preveč naivna, saj že v krogu žlahte  ni "fešte", kjer ne bi bilo za orjaške količine hrane,ki se potem še cele dneve prelaga po hladilnikih, predvsem sladic in piškotov, s pripravo katerih zapraviš ogromno denarja, ves teden kasneje jih pa tudi ne moreš jesti namesto kosila, seveda.

Mojca

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

2. avg 2014 15:16

O, Vilma S, hvala za linke, sem skoraj prezrla. No super, da se na tem področju zadeve premikajo naprej!

Mojca

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

2. avg 2014 17:04

MamaF

marjja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

2. avg 2014 20:42

marjja je napisal/a:

Če me že citirate, berite natančno- napisala sem GOSTINEC, ne pa TRGOVINE. Bistvena razlika je prevzeh pakirano hrano v trgovini, ali pa kuhano v gostilni, se mi zdi.

Dovolj natančno sem prebrala. Ni pa nobene bistvene razlike med prevzemom kuhane hrane v gostilni ali v trgovini. Ker v primerih, kii sem jih opisala, gre tudi za toplo hrano, skratka za vse, kar se ob koncu dneva sicer pospravi v kontejnerje za odvoz tovrstnih ostankov.

rimljanka

dari  

član od: 21.8.2004

sporočila: 1521

2. avg 2014 22:26

Čisto moje osebno mnenje,niso porcije prevelike, ampak jaz osebno majn pojem.Recimo pred leti pri enolončnici par kosov kruha,danes enega. Zato gledam to tako,rabim majnše porcije.Ne glede ali doma ali v restavraciji.In tudi to, da če kaj ostane,se lepo zavije in odnese domov.Je plačano.Pač ne morem toliko pojest.Pride prav.

Je bila iz Amerike pred leti na obisku pri sinu kolegica,pa je ostalo par koščkov paprike in paradižnika,res par koščkov in je dala v posodo in v hladilnik.Saj pravim ne mečemo hrane vstran ,a to je bilo tako malo,da bi verjetno zavrgli.A sem videla,pri njej, da res spoštuje hrano.Da dopolnim, dobro situirana in ni je bilo sram to za drug dan shranit.Seveda me je malce začudilo,kajti smo bili pri sorodnikih in je ena njihova prijateljica se hvalila, kako mečejo pohano, ki jim je ostalo vstran.Ne vem, kaj je hotela s tem povedat,a meni je povedala vse.

dari

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

3. avg 2014 9:46

Gostinci strežejo velike porcije, ker na to gostje dobro primejo. Ker dober glas seže v deveto vas in v naših logih dober glas pravi, da zrezek na vseh straneh visi preko krožnika. Nikarte se zdaj ne delajte, da ne veste, koliko stane kila mesa v trgovini. Pa koliko stane zrezek v restavraciji. S hrano gostilne ne služijo kaj posebej, dobiček se dela pri pijači, in tisti "dober glas" ti razliko v velikosti zrezka dodobra prinese notri, če ga odrežeš pet dek več in še 30 cm folije zraven, tudi za to dobro veste, koliko stane v diskontu na kilometre.  In če malo pogledate naokoli po mizah - krožniki so kar pogosto prazni, razen pri nas v srednjih+ letih, ki pač pojemo precej manj, kot smo pri dvajsetih, in finih bolj ali manj trebušastih dam(ic)ah, ki so tako ali tako ves čas na dieti, vsaj drugi naj mislijo tako, pa ne pojedo v gostilni, ampak pač potem doma, ko jih nihče ne vidi.

Ali je nekdo "v redu" ali "ne v redu", pač ne moreš soditi po tem, ali si da zaviti na pol oglodan zrezek za domov ali ne.... pač pa si ga zelo lahko ustvariš po tem, ali je ne glede na usodo zrezka na koncu z mize na hitro mazil še en kozarec. Pa četudi samo za lep spomin.

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti