"ostanki" po kosilu v restavraciji

tisa55  

član od: 1.11.2012

sporočila: 75

tema odprta - 31. jul 2014 10:13 | ogledi: 5.891 | odgovori: 40

Pozdravljeni,

Prejšnji teden sem bila na nekem pogrebu in po pogrebu smo šli v restavracijo. Včasih so na takšnih žalostnih srečanjih postregli kakšen narezek, tokrat pa smo dobili celotno kosilo in to kar pretirano velike porcije z juho,  tremi kosi mesa, krompirjem, rižem, zelenjavno prikuho, solato, sladico... Po glavni jedi se je natakarica sprehodila od gosta do gosta in vsakemu ponudila alu-folijo, da zavije ostanke in si jih odnese domov, če hoče. Sama sem vzela tisti košček folije in vzela "ostanke" mesa (v bistvu cela dva kosa), moji sosedi pri mizi pa so odklonili folijo in nepojedena hrana je ostala na krožnikih... Nehote sem se počutila neprijetno, zdelo se mi je, da me bodo sedaj gledali, kako sem škrt, da si še s pogrebščine domov hrano nesem. V bistvu pa ni šlo zato, samo zdelo se mi je škoda, da gre vse v smeti, saj sedaj res niso več taki časi, čeprav meni osebno zaenkrat še kar gre. Potem smo se nekaj pogovarjali o tem in nekako je izpadlo, da je primerno, da če gremo na družinsko kosilo, da ostanke odnesemo domov, da pa iz takih srečanj, kjer je več ljudi (različne družine, sodelavci, sosedi...), pa tega ne delamo.

Zanima me vaše mnenje. Sicer sem mnenja, da so bile porcije, ki so nam jih ponudili pretirano velike, dovolj bi bilo juha, en kos mesa, malce krompirja (testenin ali riža) in solata...

Vesela bom vaših odgovorov.

 

tisa55

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

31. jul 2014 10:44

Ali so porcije komu zdijo velike ali ne, je povsem odvisno od posameznika in je pravzaprav čisto nepomembno.

Če ti na koncu ponudijo, da odneseš hrano domov, se pač odloči po svoje in kar koli narediš, je povsem tvoja stvar, nikomur ni treba nič pojasnjevati in o tem razglabljati. Da bi pa na odločitev vplivalo, koliko ljudi sedi za mizo - pardon, ampak to je pa čista neumnost.

Sonja

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

31. jul 2014 10:52

avtor: Kevin Carter, posneto v Sudanu leta 1993, Pulitzerjeva nagrada 2006 (vir: Wikipedia)

Drejček

Sporočilo je spremenil(a) drejcek dne 31. 2014 14:56

Sandra_a  

član od: 6.12.2010

sporočila: 447

31. jul 2014 11:13

Po mojem mnenju je hrano, ki ostane in jo lahko zavijemo v folijo, pametno odnesti domov. Konec koncev ni bila zastonj in bo v nasprotnem primeru romala naravnost v smeti, tudi, če je praktično nedotaknjena ostala na krožniku. Mene že dolgo ni več sram in me tudi čisto nič ne briga, kaj si o tem mislijo drugi. Če raje mečejo sveže zrezke v smeti je to njihova stvar, sama takšnega ravnanja ne podpiram in če ima kdo kakšen komentar, ko zavijam svoj nedotaknjen kos mesa v folijo, mu to brez zadržkov tudi povem. Sicer pa - vsak po svoje 

Sandra_a

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

31. jul 2014 11:40

Pred leti je bilo tudi meni nerodno pa sem raje hrano pustila, danes pa mi ni nič več nerodno, če je hrane preveč prosim za folijo, če mi jo že ne ponudijo, saj sem hrano plačala, zakaj bi jo puščala?

Običajno na sedminah hrano odnese tisti, ki je plačal....

Če so ti ponudili folijo pa je prav, da si hrano odnesla.

lp!

 

 

 

  

Živi s srcem, ne z glavo.

Lopatka  

član od: 28.4.2011

sporočila: 354

31. jul 2014 11:49

Jaz vedno prosim, da mi ostanke zavijejo za sabo. Ravno z razloga, ker mi je škoda hrane, da bi šla v smeti. Pri nas ni v navadi, da se hrana meče stran. Je pa res, da kadar grem v kakšno bolj "fino" restavraciji tega ne naredim. Sicer v takšnih restavracijah navadno tudi vse pojem :) hehe. Ampak, če gremo pa nekam na pico in mi je pol ostane pa nimam nobenega zadržka, da je ne bi odnesla domov. Prav tako v kakšni gostilni kakega šnicla (sploh če ponudijo).

Pri nas je tudi navada, da se ob kakšnem praznovanju ali sedmini postreže hrana na ploščah in da se potem preostalo meso zpakira za domov gostitelju. Ravno sem se spomnila, da sem nazadnje odnesla par kosov mesa s praznvanja birme (ponudila mi ga je seveda gostiteljica).

Nikoli pa nisem naletela na situacijo, da bi kdo komentiral ali postrani gledal. Tudi v restavracijah s strani natakarja nisem doživela, da bi me kdo čudno pogledal...

Jaz sama spakiram gostom paketke za domov, če imamo kakšen piknik in veliko ostane. Mi sami potem toliko ne moremo pojesti in zakaj ne bi vsakomur nekaj dala.

 

 

Lopatka

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12640

31. jul 2014 12:31

Pozdravljeni, naj nas ne bo tega sram,to je čisto normalno in prav je tako. V neki gostilni,kjer je bilo veliko turistov, sem videla,da so sami takoj zaprosili za folijo in njim je bilo čisto samoumevno,da ostankov hrane niso pustili. Hrana,ki ostane po gostilnah, veselo roma v smeti. Tega naj nas bo sram. Hrano in tistega,ki jo je pridelal in pripravil,je treba spoštovati,preveč je lačnih ljudi na zemlji.

 

 

 

mopsika

chappy  

član od: 3.7.2007

sporočila: 554

31. jul 2014 12:33

Pred petimi meseci smo imeli tudi mi pogrebščino,ko smo se poslavljali od naše ljube mamice.Pogreb in vse kar je bilo povezano z njim je bil v domeni brata.Po koncu pogrebščine je ostalo ogromno hrane in natakarice je hrano na pladnjih bratu zavila za domov.To se mi zdi popolnoma vredu,saj konec koncev je bilo vse to plačano.Nismo pa dobili vsak svoje porcije posebej ampak je bila hrana servirana na pladnjih na mizah.

chappy

tisa55  

član od: 1.11.2012

sporočila: 75

31. jul 2014 12:50

Hvala za odgovore.

Ja, tudi sama sem mnenja, da je boljše, da se ob takih prilikah servira na pladnjih in si vsak naloži na krožnik kolikor misli, da bo pojedel, kar pa ostane na pladnjih dobijo za domov tisti, ki so hrano tudi plačali. V tem primeru pa smo dobili že pripravljene porcije, zato je verjetno natakarica tudi ponudila folijo vsem, ki smo imeli ostanke na krožniku.

Me veseli, da ste mojega mnenja, pa čeprav sem se sama malce nekako nerodno počutila, ker je nekaj tistih, ki so sedeli ob meni, odklonilo folijo.

tisa55

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

31. jul 2014 13:17

Drejčkova slika itak pove vse, pa tudi z ostalimi se strinjam. NOBENA hrana ni za v smeti, sram je lahko tiste, ki jo zavržejo, pa naj bo to doma ali v gostilni.  No, res, da riža in krompirja ne moreš ravno zaviti, doma ga pa že lahko pogreješ. Od tega še ni nobeden umrl. Denarja imamo očitno še preveč.

Jaz zase že vem, da sem na račun kasneje pogrete hrane pridobila kak evro za kavico. Odnosa do hrane, ki so jo imeli naši predniki, se bo pa marsikdo še moral priučiti, žal na neprijeten način. Samo v kakšno šolsko kuhinjo je treba pogledati....

 

Pa da ne boste mislili, tudi v marsikateri gostilni vsega ne zavržejo.... (Na enem praznovanju pred leti sem na dnu skledice za solato našla zlomljen zobotrebec, le od kod se je vzel?)

marjja

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

31. jul 2014 14:09

Že takrat, ko to še ni bilo tako razširjeno, kot danes, s(m)o nekateri prosili za embalažo in odnesli domov, če so nam na krožniku ostali celi ali skoraj celi kosi mesa. Tisti bolj fini, so se izgovarjali, da imajo doma psa . Žal pa je bilo ravno takim, ki bi jim hrana prišla še kako prav, preveč nerodno, da bi se javno izpostavili. Danes to, da ti ponudijo folijo, ni nič več nenavadno. Kot ste že napisale, če je hrana razdeljena po porcijah, vsak odnese domov, kar ni mogel pojesti, če je na skupnem pladnju pa le, kadar tako predlaga plačnik hrane. Imam preveliko spoštovanje do hrane in do dela tistih, ki so prispevali, da je prišla na mojo mizo, da bi jo metala stran.

Tisa55, naj ti ne bo nerodno vzeti ponujenega. Se bo po tvojem zgledu ojunačil še kdo, ki bi hrano prav rad odnesel domov, pa ga je bilo sram.

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti