Surovo mleko

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

25. jul 2014 15:32

Vegetar: mislim, da se pri nas reče kislo mleko mleku ki skisa. To kar ti misliš je pinjenec, ki nastane kot stranski produkt masla. Res pa da prihaja do zmešnjave če bereš ameriške recepte, kjer uporabljajo izraz "buttermilk" za to kar je pravzaprav najbolj podobno našemu kislemu mleku. Sicer skisaš mleko tako, da ga surovega, neprekuhanega pustiš na sobni temperaturi, dokler ne skisa. 

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

25. jul 2014 15:40

če mleko skisa, ne nastane kislo mleko ampak se mleko loči na sirotko in skuto. ni tako?

vegetar

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

25. jul 2014 15:43

Nekaj sirotke se naredi, tako kot na kupljenem jogurtu recimo, ne bi pa preostanku rekla skuta...

SMARTY1  

član od: 26.2.2014

sporočila: 2750

25. jul 2014 15:46

Zagotovo se samim kisanjem mleka ne dobi skuta. 

Kaj se potem dobi če se, te dve ločene zadeve, premešajo z recimo žlico? Joj, ma nisem tečna, samo se mi zdi da si spet nekaj zamešal .

SMARTY1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. jul 2014 17:22

Niti slučajno ni nujno, da se na kislem mleku nabere kakšna tekočina, če ga pustimo pri miru, doker se kisa. Smetana (če je melko nehomogenizoirano) splava na vrh, pod njo je kompaktno kislo mleko. Ki mu, če ga zmešamo, porušimo strukturo, takrat se izloči tekočina, ki bi jo pogojno lahko imenovali sirotka.

Skuta nastane, če s kkislino in/ali toploto obdelamo mleko tako, da beljaakovine v njem koagulirajo (zakrknejo), takrat se ločijo od tekoče faze, v kateri ostanejo še nekatere beljakovine in še marsikaj, temu potem rečemo sirotka. Iz nje lahko dobimo še albuminsko skuto, vsaj v primeru, mko smo uporabili za sirjenje mleka mlečno sirilo.

rimljanka

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

25. jul 2014 17:32

vegetar je napisal/a:

z mežnarjem kot v starih časih ali imaš kako pripravo

vegetar

 saj si napisal, da si se zmotil, pa vseeno, hahahahaaaa...dodobra sem se nasmejala . Bogi mežnarji in mežnarce, že tako je precej hecov na njihov račun, vsaj pri nas jih je bilo njega dni...

O kislem mleku pa nimam pojma, ga ne maram.

Ognjič

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

25. jul 2014 17:46

A! Jaz sem pa vedno mislila, da pri izdrlavi dobiš pinjenec (od tod tudi pinja), kislo mleko pa tako, da pustiš mleko skisati. Verjetno ima vsaka vas svoje izraze.

Sonja

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

25. jul 2014 19:48

Mi smo kislo mleko vedno delali tako, da smo mleko nalili v lončene skledice (latvice) in ga pustili, da se je samo skisalo.

JJ

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

25. jul 2014 20:10

vegetar, mežnar tu nima kaj iskati

Jaz naredim takole:

v dva litra neprekuhanega mleka vmešam skodelico ( približno 4 decilitre kislega mleka ) iz prejšnje runde, dobro premešam in nalijem v čiste posodice. Postavim na kuhinjski pult, pokrijem s servetom in pustim do naslednjega dne. Nato skodelice prestavim v hladilnik in to je to. Ravno danes sem za večerjo imela kislo mleko in v oblicah krompir

Pa še en preverjen nasvet. Če nimamo domačega kislega mleka iz prejšnje runde, je veliko bolje kupit za mešanje v trgovini kislo mleko, ne pa jogurt.

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

25. jul 2014 21:15

Jasno - iz jogurta ne moreš narediti kislega mleka, ampak samo jogurt. Gre pač za druge bakterije.

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti