Diplomo imam, pa vendar sem nezaposliva oseba

Mirc86  

član od: 17.12.2011

sporočila: 33

tema odprta - 22. jun 2014 8:54 | ogledi: 11.763 | odgovori: 118

Živjo!

 

Odpiram to temo, da si malo olajšam dušo, mogoče pa od vas prejmem tudi kakšen nasvet. Pet let nazaj sem diplomiral na fakulteti za pomorstvo in promet in sem diplomirani inženir prometa. Od takrat naprej aktivno iščem zaposlitev, vendar so možnosti, da bi dobil službo iz mojega poklica skorajda nične. Poslanih je bilo že ogromno prošenj, a kaj ko vsaka firma išče nekoga, ki ima nekaj let delovnih izkušenj. Za mlade ljudi v sloveniji je to ubijajoče. Kako naj nekdo dobi izkušnje, če ga pa nihče noče vzeti v službo? 5 let življenja sem za brez veze zapravil za ta kos papirja, s katerim si lahko po domače "samo rit obrišem". Toliko je v naši državi uporaben.

Stvar pa se tu ne konča. Prošnje pošiljam tudi na druga delovna področja (proizvodnja na primer), kombinirano s prošnjami na področju prometa, sem jih od februarja dalje poslal najmanj 80. In glej ga zlomka, tukaj me pa diploma ovira, saj imam izgleda da previsoko izobrazbo da bi delal v enem proizvodnem podjetju (verjemite, res je tako, ker sem se glede tega pogovoril z kadrovnico iz zaposlovalne agencije addecco).

 

Sedaj pa mi povejte vi, na kakšen način bi lahko dobil službo v tej gnili državi? Verjamem da vsakdo od vas pozna koga, ki ima podoben problem. Vaši sinovi, hčerke, sosedje... Nočem službe, preko katere bi prejemal 1000 evrov neto na mesec(tudi tećko bi jo dobil), zadovoljen bi bil z bogih 600 evrov, da bi kombinirano z skromno plačo od punce lahko vsaj malo zadihala.

Mirc86

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

22. jun 2014 9:06

Dobrodošel v klubu.

Edini izhod, ki ga jaz vidim, tudi zase, ker sem kljub izkušnjam in referencam brez službe več kot eno leto, je odhod severno ali pa zahodno od Alp. Evropejcem nam je trenutno še težko sprejeti tako odločitev, ki je povsem običajna za npr. ZDA ali Avstralijo, kjer je normalno, da dobiš službo na drugem koncu kontinenta in pač odideš tja.Skupno valuto že imamo, prost pretok dela in prometa tudi, vse ostalo, vključno s federalizacijo Evropske unije, pa je, sodeč na dejanja politikov in EU Komisije, samo vprašanje časa.

V večini primerov se da normalno prit skozi z angleščino, lokalnega jezika se pa naučiš ob delu; možna ovira, ki pa sploh ni nujna, pa je družina in navezanost na nepremično premoženje - samo prebit je treba bariero v glavi, potem gre lažje.

Drejček

emažana  

član od: 11.6.2012

sporočila: 282

22. jun 2014 9:10

Ja res je ta država gnila..ali si brez šole ali z diplomo..čist vseeno je ker ne bo nič od tega...kar se mogoče še da je daimaš veliko vez pa še to ni več to kar je včasih bilo..želim ti da bi čimprej našel zaposlitev.. srečno.

Teja

the tina  

član od: 5.10.2013

sporočila: 302

22. jun 2014 10:22

Ne vem sicer kako bi izgledalo v praksi, ampak moj načrt za po diplomi je, da bi v prošnji ponudila, da bi kakšen mesec zastonj hodila delat... V tem mesecu se trudiš biti zelo priden in se naučit kar se pač moreš in spoznaš ljudi, narediš dober vtis itd. Potem pa upaš da si naredil dober vtis in da se te bodo usmilili. Če ne, spokaš preden te začnejo izkoriščat in v naslenjem podjetju lahko že poveš, da imaš nekaj več prakse.

the tina

blossom  

član od: 8.2.2009

sporočila: 383

22. jun 2014 10:30

Zdravo

Se strinjam, da je težko. Sama se počutim kot ekonom lonec-toliko energije in idej, pa jih je težko realizirati. Ni pa nemogoče. Spet ponavljam, je težko, ampak je pot. Recimo bolje, kot biti samo doma in pošiljati prošnje, je tudi neka volonterska praksa. Tako počasi dobiš izkušnje in v vsaki naslednji prošnji lahko napišeš več izkušenj. Vem tudi, da si je težko privoščiti volonterstvo, ampak tudi če samo doma sedimo in pošiljamo prošnje ne zaslužimo nič.

Poznam tudi nekaj (ja, ne veliko) ljudi, ki so uspeli brez poznanstev. Pa ne zaradi sreče, ampak zato, ker so se trudili. 

In ne stavite izobrazbe v nič. V ekonomiji je pač tako, da so cikli vrh-dno-vrh-dno...in ni vrag, da se ne bo tudi stanje, ki je sedaj, enkrat obrnilo. In takrat bo izobrazba še kako prav prišla. Pa tudi če pustimo ob strani zaradi službe, ali ni bolje, da smo predvsem zaradi sebe izobraženi?

Dodajam :) : tudi prosti čas lahko izkorisimo tako, da se čim več neformalno izobražujemo in izkoristimo ta čas brez službe. Veliko je tudi brezplačnih internetnih tečajev, naprimer: 

https://www.coursera.org/

https://www.open2study.com/

blossom

Sporočilo je spremenil(a) blossom dne 22. 2014 10:55

blossom  

član od: 8.2.2009

sporočila: 383

22. jun 2014 10:31

Hehe, me je the tina malo prehitela medtem ko sem pisala :) se popolnoma strinjam :)

blossom

krpa  

član od: 2.11.2011

sporočila: 26

22. jun 2014 11:07

A tukaj si že pokusil: http://www.splosnaplovba.com/index.php?page=zaposlitev

Poleg tega povsod iščejo kovinarje in orodjarje. Zakaj ne rečeš na zavodu za zaposlovanje, če ti delno financirajo izobraževanje pa upišeš triletno kovinarsko?

krpa

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

22. jun 2014 11:14

Mirc86, morda bi ti pomagalo, če v prošnjo napišeš, da RSZZ nudi razne subvencije, olajšave so pri prispevkih...za mlade do 30 let in tudi za starejše.

Ena pridna punca v naši familiji je diplomirala na elektrotehniki, univerzitetni študij, pa še v LJ za povrh (ker na našem območju tiste "in" firme kandidate vprašajo tudi, kje so diplomirali. Službo je po celi SLO iskala skoraj leto in pol in kot ti praviš, povsod hočejo nekoga z izkušnjami, kamor pa ne štejejo tistega, kar se dela po študentskih napotnicah. Tudi brez plačila bi hodila kamorkoli, če bi jo le vzeli. No, pa je nekako s posredovanjem prijateljice prišla v firmo, ki se ukvarja z elektroinstalacijami, šef ji je povedal, da v pisarni ne rabi nikogar, na terenu pa ...in tako dela s fanti na terenu, z veseljem hodi v službo in pravi, da ji bo to super osnova za tisto, kar želi nekoč početi v svojem poklicu. Sicer se ji včasih malo smejimo, da imajo skoraj vse punce njenih let v torbicah šminke, ona pa "šraufencigerje", ampak je ne gane in ji tudi ni mar, da pride iz službe umazana od glave do pet. Najprej je bila 3 mesece na nekem uvajanju, kjer večino stroškov krije RSZZ, čez nekaj dni pa dobi pogodbo za nedoločen čas.

Sicer se pa strinjam, da je žalostno, da se veselje po dokončanem izobraževanju in ponosu nad visokimi ocenami konča takoj, ko začne večina mladih iskati zaposlitev. In v pomembne firme se pride samo še, če imaš "botrčka" na položaju. In potem mnogi res ne vidijo prihodnosti, ko se izve, da so na delovno mesto neke tehnične stroke zaposlili profesorja telesne vzgoje...

Iz srca želim vsem vam, ki ste brez zaposlitve, da se vam sreča nasmehne...čimprej.

Ognjič

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. jun 2014 12:40

Kaj pa tujina? Ko sem z eno ladjo potovala čez Atlantik, je bilo na njej nekaj dečkov iz naših krajev (okej, iz ex Yuge,  Slovenca res ni bilo nobenega). 

Se odločiš za leto ali dve, da dobiš izkušnje, pa tudi zaslužiš nekaj. Ali tuje pomorske družbe morda? Letališča?

Imaš tudi interentno stran s povpraševanjem po različnih pokliciha za potrebe OZN. Zakaj ne bi poskusil?

 

mamamia

Sashika  

član od: 29.3.2006

sporočila: 639

22. jun 2014 18:25

Oil and gas panoga - kolikor češ rabijo inženirjev, malo se moraš znajt in pogledat po spletnih straneh agencij, ki iščejo za njih kader (KIS ORION, QUEDI, spletne strani kot so oilcareers.com, oilandgasjobs.com....) Mali milijon jih je, ki rabijo ljudi z znanjem logistike, transporta, ... Poglej strani ENI, BP, Shell, Chevron, Exxonmobil...Poudari znanja, ki jih imaš in še bolj poudari, da si pripravljen delati v tujini.

Ponavadi angleščina zadošča. Seveda je delo v tujini, od Norveške/Alžirije/Kazahstana/Rusije/Azerbajdžana/Japonske/Maroka ....in Indonezije, Avstralije (Pertha) itd. Enkratna delovna izkušnja in finančno nezanemarljive ugodnosti. Idealizem in boj proti korporacijam nima v takem svetu kaj iskati, odpre ti oči, ni vse črno-belo (govorim iz lastnih izkušenj). Delo v kolektivu z ljudmi iz celega sveta, kjer ni noben delovni dan enak prejšnjemu, je neprecenljiva življenjska izkušnja.

 

 

Saša

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

23. jun 2014 5:16

Starše je nasilno izselila Nemška vojska, pa so prišli nazaj v Slovenijo. Zdaj se mladina izseljuje zato, ker pri  nas ne dobi službe. 

Katrca11

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti