Jesti zdravo - kako?

testeninca  

član od: 19.2.2013

sporočila: 751

16. jun 2014 14:24

Mi zadnje čase še posebaj pazimo in upam si trditi da jemo zdravo, s parimo pregreškami včasih..

Ugotovila sem da je zdravo kuhanje še enostavnejše in v določenih pogledih celo cenejše.

Iz prehrane smo umaknili bel kru, oz kruh na splošno, razen izjemoma, riž, testenine in kuskus uporabljamo samo še polnozrnati, tortilje polnozrnate, to je res malenkost dražje od bele variante, ampak pojemo dosti manj mesa, ogromno solat, zelenjave, sadja oz. vse kar se že da najti doma na vrtu.

jemo samo še navadnje jogurte, od sira le mozarelo in sir za žar...

obrok z zgoraj navedenimi sestavinami je kuhan v max 30min. Ponavadi še preje, samo rahla kombinacija je potrebna z kakim dodatkom tune, ribe, piščanca...

Ali pa testenine z blitvo in jajcem, enako kuskus z zelenjavo ali pa solata z...,  testenine s tuno...

testeninca

Lopatka  

član od: 28.4.2011

sporočila: 354

16. jun 2014 14:29

limnol je napisal/a:

Pa mladega zelja, jagod in češenj....



Sonja

 

...se razume...

Lopatka

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

16. jun 2014 14:43

Jesti zdravo. Pa ja de... Npr. jesti veliko solate, to je zdravo, kajne?

No, prejšnji teden sem globoko zadaj v hladilniku našla še neodprto solato, rok trajanja pretekel pred slabim  mesecem dni. Pa bi mislili, da je bila vsa gnila, plesniva ipd. Ma kje pa. Lahko bi jo takoj postregla, videz popolnoma nespremenjen.

Si lahko mislimo kakšna kemija jo gor drži, kajne?

Zelenjava da, vendar lahko govorimo o zdravi z lastnega vrta ali pa vsaj z vrtov v lokalnem področju.   

kara

testeninca  

član od: 19.2.2013

sporočila: 751

16. jun 2014 14:51

Tudi jaz govorim o sadju in zelenjavi iz domačega vrta.

testeninca

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

16. jun 2014 15:12

Ja kara, bo kar držalo. Vendar pa je vseeno boljša taka zelenjava kot nobena. Osnova, bi rekla, je vsega po malem in čim več različnih stvari, če se le da, takih, da veš kaj je v/na njih. Od samih pečenih pišk ali žgancev ali kislega zelja tudi ne moreš dobro živeti, četudi so domači in dobri.

Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. jun 2014 15:45

Trixi je napisal/a:

Pozdravljen, 

 

ker sem pred ćasom imela jedilnik po predlogu nutricistke ti osebno lahko svetujém moje izkušnje, če ti bodo pomagale. Predvsem bi moral imeti 5 obrokov na dan! 

Torej zajtrk lahko začneš z kakšnim sadnim smutijem v katerega dodaš kosmiče, po potrebi jogurt, ni pa nujno. Lahko pa si pripraviš kakšen namaz iz čičerike, skute. Zelódobra  kombinacija je polnozrnati tost z avokadom in sirom. Lahko tudi riccotto z dodatkom sadja. ...Lahko tudi namaz iz tune ali ostankov hrane. 

Ko kuhaš kosilo planiraj večerjo. Za kosilo je priporočljivo jesti oh, ker ti dajo veliko energije, za večerjo po vadbi pa beljakovine. Se pravi za kosilo krompir, mineštre, omake( te si pripravi za večkrat, ko kuhaš)za testenine, juhe z zakuho in seveda, ko kuhaš si pol porcije prihraňi za zvečer- npr. kuhana zelenjava, solata, pečeno meso. Tako zvečer le pogreješ meso, mogoče mu dodaš še sir, ali pa si na hitro spečeš file ribe ali kakrkoli drugega.. Lahko si narediš solato z tuňo, z mocarelo, si narediš fritajo, ali pa preprosto drugi del mineštre z dodatkom mesa. Vsekakor zelenjava v vseh oblikah zraven pa je enostavno nekaj na hitro spečt. Juhe so pa meni najbolj priročne mineštre, daš noter kako bedro, ogromno zelenjave in imaš popoln obrok. Tudi vok je hitra priprava. Meso pa pripra iš zjutraj , zvečer....

Če hočeš kolikor toliko jesti zdravo si moraš splanirati okvirňi jedilnik, nakupiti hrano.Verjamem, da ti bo uspelo. 

 

 

 



Kjer je volja, tam je pot. Trixi

 

trixi, ti si pa malce zgrešila  - gospod pričakuje recepte, zavoljo katerih ni potrebnio kuhati, ob tem tvojem jedilniku je pa kar nekaj stanja za štedilnikom.

 

In tudi tista o petih obrokih ne drži za vse, tri do štiri obroke na dan  je tudi povsem sprejemljivo, zdravo in povsem na mestu. vse je odvisno od potreb organizma. Zdravnikova ocena, ne moja.

mamamia

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

16. jun 2014 22:04

mamamia je napisal/a:

 

trixi, ti si pa malce zgrešila  - gospod pričakuje recepte, zavoljo katerih ni potrebnio kuhati, ob tem tvojem jedilniku je pa kar nekaj stanja za štedilnikom.

 

In tudi tista o petih obrokih ne drži za vse, tri do štiri obroke na dan  je tudi povsem sprejemljivo, zdravo in povsem na mestu. vse je odvisno od potreb organizma. Zdravnikova ocena, ne moja.



mamamia

 

Ja, to je res, od 3 do pet obrokov je priporočljivo. Iz izkušenj pa lahko rečem, da pojem manj, če jem 4-5 krat na dan, kot 2-3krat, ker sem takrat bolj lačna in takrat popustijo vse zavore.

JJ

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

17. jun 2014 6:37

testeninca je napisal/a:

 

Iz prehrane smo umaknili bel kru, oz kruh na splošno, razen izjemoma, riž, testenine in kuskus uporabljamo samo še polnozrnati, tortilje polnozrnate, to je res malenkost dražje od bele variante, ampak pojemo dosti manj mesa, ogromno solat, zelenjave, sadja oz. vse kar se že da najti doma na vrtu.

Samo mimogrede: nedavno sem gledala TV oddajo o pridelavi, shranjevanju in predelavi žita.  Imenovana so bila vsa sredstva, ki  jih pri tem uporabijo in končna ugotovitev: v otrobih je največ ostankov škodojivih snovi. Velik delež ravno sredstev, ki jih dodajajo v končni fazi hrambe v silosih.  Izdelkov iz polnozrnatega kruha zato niso ravno priporočali.  Tudi sicer se nasveti za zdravo prehrano spreminjajo. Kar je danes zelo zdravo, bo lahko že jutri na zatožni klopi.

Zato pa: jejte, kar vam paše, ampak to v zmernih količinah.

Cila

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

17. jun 2014 7:15

No, ja, pri naši hiši jemo vse po vrsti, odkar sem na kmetih, sem začela še krompir cvreti (ko je pa tako dober direktno z vrta, čeprav včeraj je bil za večerjo pečen na dveh žlicah domače masti v pečici), pregrešk v mojem kuharskem slovarju ni.

Točno tako, kot pravi Cila, v mejah normale je vse dovoljeno in nič prepovedano. In imamo še vedno minus pri kg (ravno včeraj sem morala iti po nov pas za v hlače).

Loni Makaroni

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. jun 2014 7:19

JanisJoplin je napisal/a:

mamamia je napisal/a:

 

trixi, ti si pa malce zgrešila  - gospod pričakuje recepte, zavoljo katerih ni potrebnio kuhati, ob tem tvojem jedilniku je pa kar nekaj stanja za štedilnikom.

 

In tudi tista o petih obrokih ne drži za vse, tri do štiri obroke na dan  je tudi povsem sprejemljivo, zdravo in povsem na mestu. vse je odvisno od potreb organizma. Zdravnikova ocena, ne moja.



mamamia

 

Ja, to je res, od 3 do pet obrokov je priporočljivo. Iz izkušenj pa lahko rečem, da pojem manj, če jem 4-5 krat na dan, kot 2-3krat, ker sem takrat bolj lačna in takrat popustijo vse zavore.



JJ

 

Meni je pet obrokov preveč, trije mi zadoščajo, s tem da vedno dobro zajtrkujem (kruh s pršutom ali šunko, čez vikend pečena jajca ...), potem imam čez dan glavni obrok in pozno popoldan pojem še nekaj  malega (sadje, sendvič, solata, ostanke iz hladilnika, jogurt ...) in mi je več kot dovolj. Poleg tega za delovanje slinavke dobro dene, če ni preveč obrokov, ampak jih je manj in več razmaka med njimi (ne me vprašat po natančni razlagi; mi je zdravnik razložil, ampak ne znam ponovit, je pa nekaj v zvezi s spodbujanjem delovanja te male žleze, ki zna bit zelo zoprna, če jo preveć dražiš ...). 

Tudi meni včasih zavore popustijo, a saj veš kako je: grešiti je človeško, občutek pa božanski ...

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti