Bezgov sirup usedline

yyyeb  

član od: 9.5.2014

sporočila: 8

tema odprta - 10. maj 2014 11:48 | ogledi: 6.693 | odgovori: 12

Pozdrav. Lani smo prvič naredili doma bezgov sok, nisem bil najbolj navdušen. Imam dve vprašanje glede tega. Kdaj je najbolje nabirat bezeg in a se uporablja samo cvet ali tudi pecelj? Drugo vprašanje pa je, zakaj mi je lani, ko sem sok prvič odprl, v nekaj dneh zavrel in naredile so se usedline, predvsem na pokrovu od flaše.

yyyeb

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

10. maj 2014 12:51

Sok? Od bezga poznam šabeso in sirup. Če si delal šabeso, je normalno, da malo vre. Če pa si delal sirup, si dal premalo sladkorja. Vsekakor je odprt bezgov sirup priporočljivo hraniti v hladilniku. Usedline so pa lahko pri šabesi in pri sirupu. Bezeg nabiraš, ko je v polnem cvetju, uporabiš lahko komot cel kobul, s pecljem vred.

lp

cervus

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

10. maj 2014 13:05

Kot piše predhodnica, vrenje preprečiš edinole tako, da daš sirup ali šabeso v hladilnik, ko je odprta. Uporabiš lahko celo rastlino (razen za korenine še nisem slišal), najlažje je z grma odtrgat cel cvet, pecelj ne škodi. Nabiraš ga, ko zacveti (ponavadi druga polovica maja in prva polovica junija), preden se začne osipat. Običajen recept je 10 cvetov + liter vode + kila sladkorja, obstajajo pa razne variacije. Ko cvetje odmočiš, je ekstrakt najlažje precediti skozi bombažno plenico (dela Tosama), to zadrži vse večje delce.

Ključno pa je, da pred stekleničenjem steriliziraš ali vsaj pasteriziraš steklovino in zamaške; iz Tvojega zapisa sklepam, da obstaja možnost, da se je v odprt sok naselil še kakšen nepovabljen gost.

Danes sem bil v Gorici, v Vipavski dolini že cveti, drugot bo pa po moje v roku 14 dni že tudi.

LP

Drejček

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

10. maj 2014 13:30

Drejček, ne se hecat - tudi v osrednji Sloveniji, tam okoli 500m nadmorske, že veselo cveti.

lp

cervus

yyyeb  

član od: 9.5.2014

sporočila: 8

10. maj 2014 16:33

na kak način pa vi sterilizirate  ali pasterizirate steklenice?

yyyeb

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

10. maj 2014 16:55

Sterilizacija z vodno paro, 120°C. Ekonom lonec + voda, zavreš, na ventil pa namontiraš plastično cevko, s pomočjo katere obvladuješ paro. Obvezna uporaba zaščitnih sredstev (=rokavice). Zamaške obvezno zavret in prekuhat, naj vrejo vsaj 5 minut.

Obstaja pa še cela vrsta drugih možnosti pasterizacije, npr. mikrovalovka, pečica, itd. Malo pobrskaj po sorodnih temah, so se dame že dostikrat podrobno razpisale o tem.

O splošni higieni v kuhinji mislim, da ni potrebno izgubljat časa.

LP

Drejček

yyyeb  

član od: 9.5.2014

sporočila: 8

10. maj 2014 18:00

hvala za odgovor.

yyyeb

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. maj 2014 20:41

Če je v sirupu (bezgovem, robinijinem, metinem,....) zadosti sladkorja, povsem zadošča, če opereš steklenice z zelo vročo vodo (tudi plastenke se obnesejo), napolniš povsem do vrha in zapreš z zamaški, prekuhanimi v vreli vodi. To seveda ni sterilizacija, je pa po mojih izkušnjah šisto OK.

rimljanka

čoki  

član od: 25.1.2013

sporočila: 90

11. maj 2014 8:30

Se opravicujem, vprasanje ni ravno glede usedline, je pa za bezeg:

Mislite, da je dobro danes nabrati bezeg, ce je ponoci dezevalo?

čoki

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

11. maj 2014 8:43

Še najboljše ga je nabrati danes 

golubić

yyyeb  

član od: 9.5.2014

sporočila: 8

11. maj 2014 9:19

kako, danes? zgoraj je nekdo napisal, da je najbolje nabirat bezeg ko je v polnem cvetenju. pri nas je recimo 30% cvetov cvetočih, ostali so zeleni.



yyyeb

Sporočilo je spremenil(a) yyyeb dne 11. 2014 09:20

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti