Pobijanje mačk_kaj narediti?

matisa  

član od: 22.9.2004

sporočila: 92

tema odprta - 23. apr 2014 13:04 | ogledi: 6.173 | odgovori: 52

Pozdravljeni,

ta tema mogoče res ne sodi na tale forum, vendar potrebujem nasvet kako ravnat.

V neposredni soseščini imamo dva neuravnovešena soseda, ki poleg ljudi sovražita tudi vse živali, ki zaidejo na njuno dvorišče. Začelo se je z zginevanjem, nadaljevalo s pohabljanjem mačk (lovljenje v pasti, nastavljanje pasti natrtih s podganjim strupom, pretepanje s koli, nabadanjem na vile). Sedaj sta si umislila nov 'šport'. V mačke, ki se njunemu dvorišču ogibajo in gredo le mimo po pločniku, zvečer z balkona mečeta polena ter bližnje zavetišče angažirala, da so jima pripeljali mačjelovke.

Ker imamo smo tudi sami lastniki dveh muck (kar nekaj je bilo pokončanih z njuno pomočjo), seveda ne želimo, da bi končale v zavetišču ali še slabše v pasteh, kjer bi se onadva nad njimi izživljala in jih ubila. To je pač najlažji način, da se sosedovih muc znebiš... če že sosedov nikakor ne moreš pregnat.

V zavetišču so s situacijo seznanjeni, vendar ne upajo posredovat.

Prosim za nasvet kaj kot lastniki živali lahko naredimo.

Op: Prištevamo se med skrbne lastnike, saj sta obe muci sterlizirani, na voljo imata vodo in hrano ter tudi mačje stranišče, dovolj prostora za gibanje, saj živimo v hiši. Naša parcela je ograjena. Res pa je, da včasih živalici tudi pobegneta.

 

lp

 

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

23. apr 2014 13:25

Čebulno omako, odlično paše zraven. Toliko se tiče kulinaričnega foruma.

Ko pa dam sarkazem na stran, lako kot človek rečem le to, da je treba takoj obvestit policijo in društvo proti mučenju živali. Oboji dobro vedo, in predvsem prvi imajo tudi vsa pooblastila, kako ukrepati.

LP

Drejček

Fora  

član od: 28.12.2012

sporočila: 136

23. apr 2014 13:30

Kadarkoli berem kaj podobnega ne morem razumeti, kako je lahko clovek tako krut. Ce temu lahko reces clovek. Ne bom prevec pametna, zato ... jaz bi ga prijavila na:http://www.arhiv.vurs.gov.si/si/o_veterinarski_upravi/orga Pa na policijo bi verjetno tudi povprasala. Svoje macke pa bi, ceprav so sterilizirane, zaprla v hiso, ali pa bi bile zunaj le, ko bila zunaj jaz oziroma domaci. Zunaj kot izgleda niso varne.

Dobro resite zadevo.

Fora

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

23. apr 2014 13:32

Obstaja zakon o varstvu živali, notri je navedeno, kam se obrniti.

Čudi me tvoj zapis, da iz zavetišča ne upajo posredovati, obrni se še na kakšno društvo proti mučenju živali, zagotovo obstaja tudi na tvojem področju. Res me čudi tvoj zapis, da ne upajo posredovati, ker ponavadi so ti zaščitniki kar agresivni do kršiteljev, če le izvedo zanje.

Najlažje je pa seveda anonimen pisat hude obtožbe in izza zavese skrit se it "ne upam nič rečt in se izpostavit".

Ognjič

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

23. apr 2014 13:35

+poslikaj/posnemi izživljanje/pasti/kakršno dejanje ali orodje, ki kaže na mučenje.

+posreduj na eno od večjih televizij/radiov (npr. RTV Slo1, popTV, radio 1 itd.)), saj javno zgražanje pogosto pomaga, da se pristojni organi prej (in tudi dejansko) zganejo.

Koliko časa pa se to že dogaja & zakaj nihče ničesar ne ukrene, če (sodeč po navedbah) že vrabci čivkajo, da gre za splošno izživljanje in mučenje živali? Ali bosta morala najprej kakšnega otroka pohabiti/zlorabiti, da se bo kdo zganil? Ko sem bila še majhna, sem pogosto obletala celo faro za našo mačko, če nam je kdaj ven ušla - bi v takem primeru še mene zaklenla v skedenj in me z vilam nabadala, v kolikor bi se znašla v bližini njunega dvorišča?

Malo je težko verjet vse skupaj - da se kaj takega (še vedno) lahko dogaja in pa da je celi fari očitno vse eno, kaj se dogaja z njihovimi domačimi živalmi in za kakšno potencialno grožnjo ljudem dejansko gre v takih primerih.

 



Life is war against boredom~

 

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 23. 2014 13:57

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

23. apr 2014 13:41

+kako lahko mučitelja angažirata zavetišče, da jima pripeljejo mačjelovke, ko pa je slednje vendar obveščeno o njihovih dejanjih, a si 'ne upa ukrepati'? wtf

nič jasno.

 

Life is war against boredom~

 

 

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 23. 2014 14:00

matisa  

član od: 22.9.2004

sporočila: 92

23. apr 2014 14:00

MiriBon odgovorjam:

Lokalno zavetišče (lastnik) je glede slednjega obveščen, vendar si ne upa ukrepat, saj se teh oseb (v primeru, da bi interveniral in po zakonu ne bi opravil svoje dolžnosti) tvegal prijavo in težave.

 

 

matisa

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

23. apr 2014 14:05

Glede na precej podroben opis njunih dejanj ne bi smelo biti pretežko poslikati metanje polen ali kakšnih sledi izživljanja (krvni madeži, pasti, okrvavljeno orodje?).

Kako lahko celotna fara kaj takega tolerira (in očitno tudi kar precej dolgo časa že) mi pa ne gre v račun.........ni nihče niti najmanj v skrbeh za svoj podmladek, če se že požvižgajo za domače živali?

Sicer pa prilagam nekja povezav za prijavo in več info na to temo:

http://www.dzzz.si/sl/pogosta-vprasanja.html

http://www.zavetisce-horjul.net/ne_prezrite/mucenj


Na žalost so uradni organi kot tudi sama slovenska zakonodaja na področju mučenja živali še precej apatični oz. so iz neznanega razloga še v povojih (po mojem precej mile kazni [v praksi vsaj] za kršitelje tudi pri zelo krutih dejanjih).

Lahko zaupaš ime kraja, kjer se dogaja mučenje?


Life is war against boredom~

 

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 23. 2014 14:19

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

23. apr 2014 14:20

Takole gre to (ker vidim, da ljudje po navadi ne vedo, kako se urejajo stvari, ker ni ustreznega izobraževanja, da bi se tega naučili)

 

Na tožilstvo in policijo se naslovi ovadba. V katero se človek lepo podpiše in se sklicuje na to, kar piše v KZ https://zakonodaja.com/zakon/kz-1/341-clen-mucenje-z in navede, da na temelju dogodkov (navede primere, za katere ve, da so se zgodili ali pa nima razloga, da ne bi verjel, da se niso zgodili) utemeljeno domneva, da omenjena državljana mučita živali.

S tem dosežeš a) prijavo in b) navedeš razloge, zakaj si to naredil (in se hkrati s tem tudi zaščitiš pred tem, da bi policija domnevala, da nekomu želiš škodovati in si mu zaradi tega naklepal ovadbo - ker raborta zlonamernega ovajanja je kazniva). Skratka, navedi razloge, zaradi katerih utemeljeno domnevaš, da gre za taka in taka dejanja omenjenih storilcev.

 

Tiste zgodbe o tem, da "bi zavetišče ukrepalo, pa da si ne upa", so pa za lase privlečene. Materialna resnica je ena od naslednjih:Ne da se jim napisati ovadbe, ne želijo se izpsotaviti, ne znajo napisati ovadbe

Vendelina jr.

matisa  

član od: 22.9.2004

sporočila: 92

23. apr 2014 14:24

Ognjič:

Najlažje je, da se narediš ni mi mar, dokler se mene ne dotika. Z imenom in priimkom na forumih seveda nikogar ne bom izpostavljala... mislim pa, da če nekoga ne poimenuješ, vprašaš pa za nasvet, še nikomur nisi škodil.

Vsem ostalim hvala za pomoč.

Prepričana pa sem, da tole ni problematika le okolice v kateri živim, ampak lahko povsod najdeš primerke, ki se takega načina poslužujejo 'za sebi lastno zadovoljstvo', obenem pa tudi sosedi vidijo in vedo za to, a  vendar raje zamižijo in pogledajo stran kot da si nakopljejo težave. Ni nobena skrivnost, da taki 'primerki' niso prijazni in topli ljudje, ki bi bili do ljudi kaj drugačni. Le da je žival lažje ujet, ubit in mučit - ker je šibkejša.

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

23. apr 2014 14:47

Oh te mačke.  Tipičen primer, ko pravica enega - imeti hišnega ljubljenčka -  posega v pravico drugega - nemoteno uživanje posesti.   Če je zraven zloba, je težava še večja in še teže rešljiva. Rada imam tako mačke, kot pse, pa se kljub temu jezim, ko me kosilnica obenem s travo požegna še s mačjimi in pasjimi kakci. Pa ko mi prekopljejo na novo posejane grede, ali  ko zlezejo pod kopreno ležat na komaj ozelenelo solato, ki jo seveda "skurijo" s svojo toploto, ko se razpotegnejo po pravkar posajenih balkonskih koritih , pa ko ti mačkoni hodijo označevat sveže prepleskana garažna vrata  ... .  Še, če imaš visok prag tolerance, ti včasih prekipi, kaj šele tistim, ki komaj čakajo, da bodo našli vzrok.

Tako da: matisa najprej premisli, kaj lahko storiš, da mačke ne bodo hodile zunaj tvoje posesti. Mi smo ta problem rešili tako, da mačk nimamo več, čeprav jih vsi  zelo pogrešamo, odkar je na večne mačje poljane odšel naš stari muc.



Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 23. 2014 14:49

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti