Kako narediti omako

llilika  

član od: 26.9.2007

sporočila: 87

tema odprta - 17. apr 2014 19:38 | ogledi: 17.423 | odgovori: 25

Zdravo!

Moj partner zraven zrezkov dušenih-pečenih ne mara omak z moko.V osnovni šoli so se mu zamerle.Smotano je ker če ni omake ali je zelo malo omake (olja) jesti zraven testenine,krompir,riž na suho.

Večina jeva zrezke iz govedine in svinjine,redko piščanca in purana.

Ima katera-kater kakšen recept za zrezke v omaki brez moke,hvala

llilika

andreja m  

član od: 12.10.2010

sporočila: 1114

17. apr 2014 19:40

Zadnjič sem dodala zmlete ovsene kosmiče-će ti kaj pomaga.

andreja m

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

17. apr 2014 19:45

Nama je dobro  da zraven zrezkov na čebulci in česnu na brzino prepraživa gobice.

Začiniva potreseva s petršiljem in je super.

Sicer omake res ni prav veliko, ampak okusno pa je.

Drugače pa lahko omako zgostiš z drobtinami ali z gresom.

Pa če narediš krogljico iz masla in malo moke se tudi ne čuti moke.

Drugače pa je varijanta da zrezke popečeš na čebulci in česnu, pa jaz dodam še malo korenčka

in potem zrezke odstarnim  in omako spasiram s paličnim. Pride veliko dobre omake.

Tako delam večino omak. Okus pa spreminjaš z začimbami. Tudi gorčica je super zadeva, predvsem tista s semeni.



irena

Sporočilo je spremenil(a) irena66 dne 17. 2014 19:47

branka.mahnic  

član od: 23.7.2008

sporočila: 1157

17. apr 2014 20:10

Omako narediš tudi tako, da v omako, ki je nastala od mesa, zaliješ z malo belega vina in brez zrezkov razstopiš en sirček, tudi smetana za kuhanje je malo bolj gosta v katero lahko dodaš tudi malo navadne gorčice. V teh primerih pa malo manj soli zrezke.

branka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

17. apr 2014 20:38

Zdi se mi, da imava tvoj dragi in jaz enake težave z mokastimi omakami, tudi meni ne sedijo preveč. 

Moji recepti imajo zelo malo moke, lahko pa jo popolnoma izpustiš. 

 

http://www.kulinarika.net/recepti/17829/mesne-jedi/coq-

http://www.kulinarika.net/recepti/12009/mesne-jedi/duse (zamenjaj goveja rebra za meso)

http://www.kulinarika.net/recepti/12076/mesne-jedi/pisc

http://www.kulinarika.net/recepti/12176/eksotika/jambal

http://www.kulinarika.net/recepti/12370/morska-hrana/ci

 

Archijev recept:

http://www.kulinarika.net/recepti/14909/mesne-jedi/boeu

 

Poišči še kako bolognese omako, te so pripravljene brez moke.

 

 

Vanja

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

17. apr 2014 20:42

Saj so gor skoraj vse povedale. Lahko uporabiš maščobo na kateri si pekla zrezke ali le del ali tudi brez. maslene kroglice ( z moko ) odpadejo, drobtine ravno tako. osnova je nekakšna maščoba, morda najboljše maslo, notr daš prepraženo čebulo, zgostiš lahko ( kot prej rečeno ) s korenčkom, tudi pastinakom ( če ga imaš ) lahko tudi s mal krompirja, vse drobno naribano ( tudi gobe- šampinjoni lepo zgostijo omako, ne prispevajo kaj prid k okusu ), zenf, kakšn sir ( s plemenizo plesnijo, recimo ), vino, morda tudi balzamični kis, vse to je za okus ( seveda tudi poper in česen ) pa ne vse naenkrat, mal eksperimentiraj da zadeneš okus ki vam paše, lahko mal kje pogledaš francoske omake, ki so večinoma na osnovi moke ali kar prežganje v različnih stopnjah ( sem pozabil kako oni temu rečejo, da se bolj imenitno sliši, ti imaj svojo osnovo brez moke drugo dodaj.......... ma kombinacij je kolikor hočeš, le mal eksperimentiraj in ne preveč stvari dat noter, ker pol je okus v glavnem zanič............ pika na i je lahko kisla smetana, palični mešalnik pa tudi naredi svoje ( da ne rečem čudeže ).

ežoj

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

17. apr 2014 21:01

Na maščobo od pečenja zrezkov vlij tekočino (vino, juho...), v tej tekočini dobro stepi jajčni rumenjak in zmes med neprestanim mešanjem zelo počasi segrevaj, dokler se ne začenja prijemati kuhalnice. Okusna omaka brez moke je pripravljena.



nola

Sporočilo je spremenil(a) nola dne 17. 2014 21:02

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

17. apr 2014 22:12

Pri dolgo-kuhajočih jedeh ni težav. To so golaži, raguji, meso v omaki, ki se dolgo kuha. Takšnih načeloma niti ni potrebno zgoščevati. Ko je na hitro treba, se poslužim drobno sesekljane šalotke, vina, gorčice,  juhe. Meni je super tudi paradižnikova mezga v tubi, ki je ni treba preveč pkuhavati.

Kot nola se tudi jaz poslužim rumenjaka, vendar pazi da ne segrevaš predolgo, ker se bo rumenjak sesiril. Seveda so super tudi putraste omake, kot v gostilnah, ampak doma te srce boli ko jo delaš :D

 

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

17. apr 2014 23:08

Omako zgosti tudi naribana bučka, ki se duši zraven zrezkov,. Še zmiksati je ni treba, ker razpade, okusa pa ravno ne prispeva. Tudi jaz ne maram moke, razen bučke dodam malo več čebule in drobno nariban korenček.

Barbra

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

18. apr 2014 7:18

Jaz večinoma ne delam omak, ker se mi zdijo le odvečne kalorije. Vseeno pa mojega dragega včasih pocrkljam (on jih obožuje) in jih naredim na osnovi čebule, ki ji dodam zelenjavo (zgoraj omenjeno), smetano in ali gobe. Super zagostiš lahko tudi s sirom.

JJ

Lopatka  

član od: 28.4.2011

sporočila: 354

18. apr 2014 9:59

Jaz vedno šnicl fino popečem na maščobi, potem pa mičkeno zalijem z vodo in dodam 2-3 žlice smetane in še malo podušim (to je v primeru, da delam kakšne žrebičkove, telečje zrezke ali svinjsko ribico). Če pa delam goveje v omaki pa jih prav tako najprej malo popečem, potem pa dodam čebulo in različno zelenjavo ter vse skupaj zalijem z vodo. Zrezki se kuhajo kar nekaj časa in vsa zelenjava razpade. Če pa želim imeti res čisto kremasto omakico pa zrezke poberem ven, vse ostalo, torej omako, pa še dodatno spasiram. Po navadi jo moram potem še malo razredčiti z vodo, ker je zelo gosta. Jaz tudi ne maram dodajat moke v omake...

Lopatka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti