Kako narediti omako

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

18. apr 2014 14:39

Jaz zrezke dam v paco za en dan  in sicer sol, poper, gorčica, olivno olje, česen, tImijan. Naslednji dan jih opečem iz obeh strani, nato dam preostanek kvaše, zalijem z jušno osnovo in dušim do mehkega.Vmes preverjam tekočino, da ne povre in dolivam.  Na koncu dodam še rdeče vino in po želji smetano ali sir. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

cveticamarjetica  

član od: 10.10.2013

sporočila: 21

18. apr 2014 17:49

Omake ni treba zgoščevati, če je dovlojj čebule.  Ko je čebula poceni kupi celo vrečo in si jo stenstaj na olju do karamelne barve. Shrani v male vroče kozarčke.  Pa bo za nekaj časa. Jaz sem jo tudi solila in je tako dobra, da bi jo jedel na kruhu. Saj se imenuje čebulna marmelada. Ko kuhaš, daj najprej čebulo z oljem, sicer imaš preveč mastno. Pa dudi paradižnik iz tube paše zraven. Je pa ta čebula primerna tudi za druge jedi.

Pozdravček in lepe praznike vsem na kulinariki

 

 

cveticamarjetica

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

19. apr 2014 14:28

Najboljše za moj okus je, da zraven pripraviš vedno kakšno zelenjavo, takšno ali drugačno. Lahko jo narediš zelo na sočno, skoraj kot omako, s tem da pred koncem kuhanja vzameš nekaj zelenjavce stran, jo zmiksaš in potem vrneš k ostali zelenjavi. Tako dobi bolj kremasto strukturo. Jaz na ta način pripravljam vse živo, in seveda brez moke... Okus pa seveda bogatiš z začimbami, čebulo, česnom, mogoče pikico kisle smetane, ali trikotničkom topljenega sira...



Noa

Sporočilo je spremenil(a) Noa dne 19. 2014 15:10

ACDC  

član od: 14.2.2006

sporočila: 36

21. maj 2014 13:11

Namesto moke lahko uporabiš tudi škrob (Gustin), ali pa malo pireja iz vrečke.

ACDC

aninaa  

član od: 23.12.2008

sporočila: 6

21. maj 2014 21:39

Že jeseni, ko je dovolj zelenjave, si napravim mešanico zelene, peteršilja in korenja. Vse na grobo naribam, zmešam in zamrznem. To mešanico skupaj s čebulo uporabim za omake. Včasih jo zmiksam, če pa jo kuham dovolj dolgo, miksanje ni potrebn



aninaa

Sporočilo je spremenil(a) aninaa dne 21. 2014 21:42

dkrajnc24  

član od: 28.3.2012

sporočila: 248

6. dec 2015 11:24

Pozdravljeni.  Si bom izposodil tole temo :) 

 

Vedno ko naredim pečene rebrce ali pečenko ( pekač na rešetke), torej se omaka dela na podnju se vedno naredi odlična omaka ampak problem je, ker olja plava po vrhu, tista temna omakca pa je na podnju. Nikakor pa ne pridem do nje. Imate kakšno idejo kako precediti omako, da bi dobil samo tisto lepo gosto in brez plavanja olja na vrhu ? 

Hvala 



Sporočilo je spremenil(a) dkrajnc24 dne 06.dec 2015 11:25

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. dec 2015 11:29

Vse skupaj zlij v lonček in ohladi v hladilniku, poberi maščobo in imaš omakco. Dobijo se pa tudi zajemalke v ta namen, se spomnim, da se je pred leti o njih pisalo na kulinariki. Gotovo ti bo katera od onih, ki jo imajo, opiasala, kako izgleda.  

rimljanka

dkrajnc24  

član od: 28.3.2012

sporočila: 248

6. dec 2015 11:37

Hvala
Ravno se mi rebrce pečejo in omakca že nastaja in tuhtam kako narediti :) 
Sem se pa ravno spolnil, da bi postavil lonček in na njo postavil folijo jo malce preluknjal... olje bi kaj hitro steklo skozi luknjasto folijo, omakca bi pa se znala zadržati na vrhu :) 

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

6. dec 2015 12:29

Ne vem, kako naj razumem tvoj pristop - olje bo vedno plavalo nad omako, razen če se ti bo prjela na folijo, ampak s folije jo bo veliko teže dobiti kot s pekača. Jaz se v praksi zanašam na rimljankin pristop, s tem, da ne dajemo omake v hladilnik, ker se nam vedno preveč mudi za mizo, pač pa jo kar postrgamo z dna pekača.

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti