Lunin koledar

medenka  

član od: 14.11.2013

sporočila: 7

tema odprta - 11. apr 2014 17:49 | ogledi: 5.408 | odgovori: 10

Pozdravček

Zadnje čase pogosto zasledim, da se kar nekaj ljudi ravna po luninem koledarju.

Nekateri pri vrtnarjenju, sriženju, izgubi kilogramov...,drugi celo pri čiščenju.

Kaj je s tem koledarjem? Nekaj sem že prebrala ampak nikjer ni jasno zapisano kateri dan je primeren za kaj oz. piše samo za rastline (več ali manj).

Zanima me, če je med vami kdo, ki se drži tega koledarja in kako ve kateri dan je pravi za kaj?

 

Lep pozdrav M

medenka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

11. apr 2014 18:23

Ker sem ravno pri volji... Kar se vrtnarjenja tiče, bi še rekla, da je nekaj na tem. Včasih, ko niso imeli nič drugega za orientacijo, popolnoma razumem, da so tako planirali. Pač niso imeli koledarjev. Če se danes držijo tradicije, tudi prav. 

Kaj je sriženje, ne vem. Če si mislila striženje, a govoriš o striženju ovc, psov ali pa imaš v mislih homo sapiense. No, jaz se strižem na vsakih 5 do 6 tednov, najpomembneje mi je to, da ima frizer odprt termin, ko imam jaz čas. :) Čistim več ali manj sproti in vsak dan, ker če bi čakala na polno luno ali nevem na kateri krajec, bi imela hudičevo umazano. Si predstavljaš goro posode, ki bi se nabrala od enega krajca do drugega? Ali pa zdaj v pmladanskem času, ko je polno cvetnega prahu (no, vsaj pri nas) in je dnevno brisanje prahu tako rekoč obvezno. Kako naj čakam do "znaka", ki mi ga bo poslala Luna? A se bo prah manj nabiral, če ga recimo pobrišem ob polni luni? Kako bi te gledali delodajalci, če bi jim rekla, da po luni še ni pravi čas za neko opravilo, ki so ti ga zadali.

Gremo dalje: Če bi delali otroke ob, recimo, polni luni, bi veliko parov ne imelo otrok (kar nekaterim ne bi škodilo  ).  

Več argumentov, kako je lunin koledar nesmiseln, se mi ne ljubi pisat. Če nisi našla nobenih napotkov, potem je verjetno prišlo komu prej na misel, da je to...nesmiselno.

Ko ti kdaj drugič pade na misel kako tako vprašanje, malo premisli in v mislih naredi nekaj primerov. Tako ne boš postavljala neumnih vpršanj. In če mi kdo reče, da ni neumnih vprašanj: Tole zgoraj zagotovo je (odvzemši sajenje po luni).

Zdaj čakam .

 



Vanja

 

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 11. 2014 18:30

koleraba56  

član od: 25.8.2010

sporočila: 14

11. apr 2014 19:45

 medenka,

obstaja knjiga Vse ob svojem času,tam boš našla odgovore na vprašanja,ki jih postavljaš,vse je tam,o striženju las,čiščenju,tu je mišljeno generalno čiščenje,sajenju, zanimiva kjiga,ki jo večkrat vzameš v roke..vsaj jaz sem jo. Marsikaj zanimivega je notri.

lp

 

koleraba56

WhiteAndBlack  

član od: 11.4.2010

sporočila: 340

11. apr 2014 23:33

Medenka,

mogoče bi ti bil zanimiv tudi Lunin vodnik 2014 (avtorica je Ema Kurent). 

lep pozdrav  



Sporočilo je spremenil(a) WhiteAndBlack dne 11. 2014 23:34

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

12. apr 2014 6:09

Meni pa ni vprasanje prav nic neumno. Res ni zivljenskega pomena, pa kaj zato. Taka vprasanja pravzaprav spodbudijo debato, ki se nato lahko razvije cisto po svoje (da je tudi moderator tezko vraca na zacetek ), tvoj komentar pa debato v kali zatre. Kaksna pa je razlika z luninim koledarjem in feng shuijem? Eno je nasa neumnost, drugo pa uvozena  Ce ze potem raje berem o luninih vplivih.

"Stressed is desserts spelled backwards!"

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2343

12. apr 2014 20:32

Vanja, tl si pa čisto odtrgana od narave???  Nekaj vpliva luna sigurno ima, verjetno na dvigalo v bloku res ne vpliva, kaj pa na dvig morske vode ob plimi in oseki?  Na kurjavo s kurilnim oljem in plinom gotovo tudi ne, če pa so drva posekana ob napačnem času, pa se pozna na sušenju in gorenju.  Pa na razpoloženje ljudi . . . 

A še vedno čakaš?

 

Katrca11

medenka  

član od: 14.11.2013

sporočila: 7

12. apr 2014 20:33

hehe Vanja ni bilo mišleje striženje živali ampak pač frizer:). Čistim spotoma, vprašanje se nanaša na generalke, kar se pa vrta tiče sem pa še pri zelencih in me je zanimalo če je kaj na tem.

Vprašanje mi je padlo na misel, ker sem zadnje čase to dostikrat zasledila in ker sem imela dejansko dneve ko sem se recimo spravila premit posodo ki se jo manjkrat uporablja in včasih gre opravilo z lahkoto čez, drugič pa razbijam kozarce, vse mi pada iz rok...itd. Generalke mi včasih brez določenega smisla padejo na misel in vse gre kot po maslu, drugič spet vse narobe.

Kar se tiče recimo striženja las opažam da včasih moje naglavno okrasje krasno sodeluje s frizerjem, spet drugič mu dela preglavice.

Kar se tiče diet, ki sem se jih do sedaj lotila je bilo tako, da se kdaj z lahko držim, spet drugič me ubijajo (pa ne, da sem sedaj vedno na nekih dietah, ampak pač opažanje kako je bilo do sedaj).

Poleg vsega naštetega pa sem se spomnila (še iz otroštva), kakno veljavo je temu koledarju dajala moja pokojna babica.

Tako mi je padlo na pamet, da bi bilo kaj na tem oz. da ni vsak dan primeren za opravek,ki si ga zamislimo.

Koleraba in whiteandblack, tele knjige bom poiskala v knjižnici.

Rebecca, da še to pripomnim. feng shu se meni ne zdi neumna zadeva. Preizkušeno ;) :)

 

medenka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

13. apr 2014 4:35

Katrca11, gravitacija Lune, Zemlje, Sonca in ostalih planetov nima čisto nič skupnega z zanič frizerjem. 

Medenka, a ne, kako je bolj enostavno kriviti luno, če ti kaj ne gre od rok, kot pa prevzeti odgovornost in priznati, da se ti danes nekaj pač ne da. Mi imamo brez kakršnegakoli sramu kdaj kak "len dan".

O feng shui ju pa samo toliko, da sem večina življenja preživela v hišah in stanovanjih, ki niso bila po njihovih pravilih pa nam je vedno šlo kar v redu. Enkrat mi je ena soseda, ki se je na veliko s tem ukvarjala povedala (z ukazovalnim tonom v glasu!), naj si dam v vežo vodnjaček, ker da imam stopnice in vhodna vrata tako postaljena, da bo denar kar ven letel. Seveda sem se namuznila, da bo denar šel iz hiše ravno toliko, kot bom pripravljena zapravljat. Z njenim urokom ni bilo nič, bila je pa jako užaljena, ker nisem sledila njenim navodilom. Jasno, da vodnjaček ni bil edina stvar, s katero bi "popravila" tokove (al kakorkoli se že temu reče) v hiši. 

Več se mi pa ne da. 

 

 

 

Vanja

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

13. apr 2014 7:32

Mene te zadeve zelo zanimajo, zato sem iz čiste radovednosti kupila knjigo Vse ob svojem času. Poskušam testirati veljavnost navedb v njej in šele takrat, ko bom vsaj z nekaj gotovosti lahko trdila da/ne držijo, jo bom ocenjevala.  Nekaj trditev gotovo velja. Do njih so prišli s stoletnimi opazovanji narave, nekaj je pa najbrž vmes tudi praznovernega ponavljanja.  Trenutno sledim navodilom o pravem času za striženje las. Čez kako leto bi že morala videti razliko, po dveh striženjih je prezgodaj karkoli ugotavljati. Takole si mislim: če luna vpliva na rastline na vrtu in če vemo, da so ljudje, ki okoli polne lune nezavedno ponoči hodijo naokoli, potem obstaja velika verjetnost, da  njen (in mogoče še kakšnega drugega planeta) vpliv poseže tudi v naše telo. S tem se na razne načine ukvarja  precej izšolanih ljudi - astrologija, bioritmi ... .

Si pa čisto laično predstavljam, da ti vplivi manj dosežejo ljudi z veliko samozavestjo, ki deluje kot neke vrste avtosugestija.  Kar sploh ni napak.

 

Cila

medenka  

član od: 14.11.2013

sporočila: 7

13. apr 2014 9:23

Moj frizer je vedno isti, in ni slab :) je ubistvu zelo, zelo dober in nikogar in ničesar ne krivim za nič, ampak pač malo me zanimajo izkušnje ljudji s temi stvarmi oz. kaj vedo povedati o tem.

Cila, tudi mene zanimajo taka področja :). Meni se je vedno zdelo, da obstaja kakšna višja sila, kaj pa to je pa nevem. Je pa takih in drugačnih stvari ogromno. Eni dajejo moč luni, drugi vrjamejo v duhove, nekateri so goreči verniki,... :) Vsak ima nekaj svojega. Jutri grem v knižnico, upam da jo imajo. Bom pa vesela Cila, če boš kaj javljajla morebitne spremembe ;)



medenka

Sporočilo je spremenil(a) medenka dne 13. 2014 09:26

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

14. apr 2014 8:32

Jaz pa si včasih preberem, kaj je objavljeno na tej strani http://www.svet-je-lep.com/narava-ekologija/l in se vsaj glede striženja las držim napisanega.

Za rožice pa skrbim po koledatju Marije Thun  (oz. zdaj njenega sina).

trac

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti