Recept za dve malici v osnovni šoli?!?

Alenka Š  

član od: 5.9.2001

sporočila: 194

30. mar 2004 9:11

Malan, jaz se sprašujem enako. Čeprav se jaz ne spominjam, da bi v našem vrtcu ali v šoli jedli take in podobne pacarije. Namazi so bili bolj razpoznavni, na primer pašteta, topljeni sir, maslo, med ipd. Alenka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

30. mar 2004 9:35

Jaz se ne spomnim teh dveh namazov kot otrok iz vrtca ali šole, ampak sem v vrtcu delala in ker smo imeli svojo kuhinjo smo se lahko prosto gibali po njej in tudi videli pripravo hrane. Zajtrke je naša kuharisa delala sama, kosilo pa so pripeljali in ga je samo razdelila. Zato sta ribji in mesno-zelenjavni namaz taka kot sem že napisala. Strinjam pa se, da je tunin mnogo boljši. Na žalost pa danes v OŠ še vedno dajejo na kruh take packarije. Če dobijo sojine polpete s solato ogromno otrok ne je, ker tega ne poznajo. Učiteljica gospodinjstva, ki tudi sama ne je mesa otrokom sili salame in jih pošilja po najcenejši sir v trgovino. Otroci nimajo pojma kaj je to leča, pira, ajda itd.itd.. To se mi zdi žalostno. Ja čevapčičem in pleskavicam pa sočnost daje ovčji loj. lp Vesna Milek Recko

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

30. mar 2004 9:39

Jaz se spomnim teh packarij iz šole, spomnim se tudi, da jih nikoli nisem marala... Pri ribjem namazu so bile sardele z margarino pa malo limoninega soka, pri zelenjavnem pa nasekljane kisle kumarice, svež korenček, trdo kuhana jajca, malce majoneze in nasekljana posebna salama, ki je dala rožnato barvo. O tem koliko je bilo to zdravo ali pa polnovredno za otroke, pa kdaj drugič? lp, lidka

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

30. mar 2004 10:02

Na svetu staršev smo se enkrat skregali zaradi tega. Pol staršev je zahtevalo, naj se daje otrokom zdravo hrano, ker jih na pico in podobne reči rajši peljejo starši sami, kadar nimajo časa za skuhat, v šoli se pa malica plačuje, kuharice so tam zaposlene zato, da skuhajo kaj poštenega. Druga polovica staršev je rekla, da če bojo otroci kašo in repo itak zmetali v pomije, je pa še vseeno bolje, če dobijo nekaj nezdravega, pa da vsaj lačni ne bojo. Malica kar dosti stane. Konec koncev to, kar otroci radi jejo, še ni nujno slabo, ali pa vsaj ni dosti slabše od česa malo bolj zdravega, česar ne marajo. Kdo ima prav? Jaz bi rekla, da oboji. Dobro, da nisem vodja šolske prehrane... Karkoli naredi, je narobe.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

30. mar 2004 10:58

... itak je to nedokončana tema, kaj je dobro, kaj je zdravo in kaj je otrokom všeč. Mislim pa, da je problem v tem, ko otroci ne jejo leče ali kaše, ker tudi od doma tega niso navajeni... Pred nekaj meseci sem na radiu poslušala razpravo o tem, ne vem sicer s katere OŠ sta bila vodja šolske prehrane, samo sem bila nad eno kar presenečena. Povedala je, da ona sama za nižje razrede lupi, izkoščiči in nareže sadje, saj ga malčki drugače ne marajo jesti. (Itak predolgo traja, da bi en prvček olupil pomarančo on jo pojedel). Pa ugotovila je, da če jim da za malico mleko v tetrapaku, ga pijejo, če ga dobijo v skodelicah, pa ne. Torej, ona je povedala, da jih na podobne ˝fore˝ dobi tudi pri kosilih in ostalih stvareh. Seveda včasih pri njej otroci dobijo tudi kos pizze, ampak izjemoma. Kar se mi je pa zdelo najbolj fascinantno; po zakonu ji ni treba hrane jemati le od enega dobavitelja in ona je za mesne izdelke izbrala sedem različnih prodajalcev mesnin in tako lahko izbira med resnično najboljšim... Res je, nikoli ni za vse prav, ampak name je ta ženska naredila takšen vtis, ker se vsaj trudi in z veseljem dela v dobro otrok. lidka

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

30. mar 2004 11:13

No, vam pa jaz malo pomagam, ker sem že ravno na šoli v službi. Zelo imam rada ribji namaz, pa ga tukaj v šoli ne jem, ker vsebuje margarino. Olje iz pločevinke v glavnem odlijejo, da pa bi dali noter jajce, ha, to delamo samo doma. V glavnem uporabljajo sardele, le, če dobimo, dobro tuno, po zmerni ceni, uporabijo to. Zelenjavnih namazov pri nas ne delajo, uporabijo kar namaze od Ljubljanskih mlekarn. Je pa namazov po šolah čedalje manj, ker sanitarna ne dovoli. Tudi sendvičev se ne dela kot prej, dobimo že pakirane in naročene po izbiri. V glavnem pa je za malico: -pašteta, kruh, čaj, nesquick ploščica -mleko in corn flakes, banana -hrenovka v testu, sok -kruh, maslo, marmelada, mleko tetra, jabolko -črna žemlja, piščančja salama, sir, kumarice, sok tetra -polnozrnata bombeta, topljen sir, sok -tunin namaz, bel kruh, mandarina, sok -sirova štručka, jogurt -rogljič, sadna solata -burek, sok -pica, sok -viki krema, bel kruh, jabolko, mleko tetra -hot dog, senf, sok -nesquick kroglice, mleko, banana Lp Irena

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

30. mar 2004 11:14

No, vam pa jaz malo pomagam, ker sem že ravno na šoli v službi. Zelo imam rada ribji namaz, pa ga tukaj v šoli ne jem, ker vsebuje margarino. Olje iz pločevinke v glavnem odlijejo, da pa bi dali noter jajce, ha, to delamo samo doma. V glavnem uporabljajo sardele, le, če dobimo, dobro tuno, po zmerni ceni, uporabijo to. Zelenjavnih namazov pri nas ne delajo, uporabijo kar namaze od Ljubljanskih mlekarn. Je pa namazov po šolah čedalje manj, ker sanitarna ne dovoli. Tudi sendvičev se ne dela kot prej, dobimo že pakirane in naročene po izbiri. V glavnem pa je za malico: -pašteta, kruh, čaj, nesquick ploščica -mleko in corn flakes, banana -hrenovka v testu, sok -kruh, maslo, marmelada, mleko tetra, jabolko -črna žemlja, piščančja salama, sir, kumarice, sok tetra -polnozrnata bombeta, topljen sir, sok -tunin namaz, bel kruh, mandarina, sok -sirova štručka, jogurt -rogljič, sadna solata -burek, sok -pica, sok -viki krema, bel kruh, jabolko, mleko tetra -hot dog, senf, sok -nesquick kroglice, mleko, banana Lp Irena

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

30. mar 2004 19:45

Samo tistim, ki se nanjo naročijo. Komur se zdi, da je to pacarija, se pač ne naroči nanjo, in s sabo v šolo prinese čips, bonbone in podobne dobrote. Tako preprosto je to!(bila na šolski hrani preko dvajset let, pa še vedno migam! Čudno, ne?!) LP cervus

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

31. mar 2004 9:59

V vrtcu so imeli zjutraj zelenjavni namaz (zelo drobno nasekljane kisle kumarice in svež korenček, trdo kuhana jajca, malce majoneze). Tako živo sem se zanimala zanj (ali pa sem tako lačno izgledala), da so mi dali malo za poskusit. Moj sin je namreč čisto navdušen nad tem namazom in mi ga je že večkrat poskusil opisat, da bi ga naredili še doma. Torej, meni se je zdel zelo okusen, pa tudi nisem imela občutka, da bi bil kaj posebej nezdrav, prej nasprotno. Majoneze je zraven res minimalno. Zraven so imeli pa črn kruh. Oziroma kruh črne barve. Naj otroci uživajo v ročno narejeni "packariji", dokler jim še tega ne prepovejo. To, kar se grejo sanitarne, je pa tudi skregano z eno zdravo kmečko pametjo. Ne dvomim, da ta pravila pridejo zaradi pritiskov od kakšnih nad-inšpekcij, tja pa zaradi pritiskov prenapetih staršev ali pa, še bolj verjetno, zaradi ekonomskih interesov od bogvekoga. Ampak, lepo vas prosim, da šolska kuhinja ne sme sama delati sendvičev?? Pa da otrok, ki ima rojstni dan, nosi v vrtec čips in bonbone, pa neke ploščice, ki jih je sama kemija, vsako posebej zavito v plastiko - ker drugega itak ne sme?! Ne le, da so prepovedali domače torte oziroma sploh karkoli domačega. Po novem niti v Leclercu ali Mercatorju itd. kupljene torte niso več dovoljene. Ja čudno, da sploh še smejo jest v vrtcu in šoli. Mogoče bi bilo pa najbolj ziher, če bi še to ukinili.

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

31. mar 2004 10:22

Reca, tudi mene zanima kaj je v pravih srbskih čevapčičičh?

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti