Dolenjsko slano pecivo

tofika  

član od: 9.10.2003

sporočila: 48

tema odprta - 25. mar 2004 10:32 | ogledi: 6.888 | odgovori: 16

Dragi moji nujno rabim recept za kakršnokoli slano pecio, ki je bolj slavnostno, tipično za Dolenjsko, kot je kvasenica za Prleke (baje)!! Naš profesor ima v sredo rojstni dan pa mu pripravljamo presenečenje in je malo bolj na slano kot na sladko....Se pravi - pite, zvitki karkoli čimprej in vnaprej hvala!

ursa pogacnik

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

25. mar 2004 12:06

Poskušaj še to: 25 dkg margarine 30 dkg moke 1 pecilni prašek 30 dkg skute ščepec soli Iz navedenega naredi testo, ki ga dobro zmesi in pusti v hladilniku (najmanj pol ure). Razvaljaj v debelino 1 cm in s kozarcem ali modelčkom delaj kroge. Daj v vročo pečico in peči 20 minut (180 C.) oziroma dokler lepo ne porumenijo.. Pred pečenjem krogce rahlo namaži z beljakom in potrosi z grobo soljo, kumino, sezam, sir... Dober tek!

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

25. mar 2004 15:00

Kupi razvaljano listnato testo, ga odmrzni in s koleščkom za pecivo nareži oblike ki ti padejo na pamet. Pomaži s stepenim jajcem in posuj s sezamom, makom, kumino, janežem, lanenin semenom.... kar pač imaš. Daj v malo namazan pekač in v zelo vročo pečico. Zelo hitro je pečeno in tudi zelo dobro je. lp Vesna Milek Recko

tofika  

član od: 9.10.2003

sporočila: 48

25. mar 2004 22:32

Hvala punce, ampak to je drobno pecivo. Rabla bi kako pito, v enem kosu z veliko file, ki je značilna za dolenjsko regijo. Kaj pravite a ma Dolenjska kaj takega? Je po rodu od tam, zelo prijazen gospod, ki jih bo ravno 56 navršil. Se hočmo na faksu v seminarju mal odolžit za mentorstvo! Pa sem jest ta glavna kuharca za žure pa mam to za nalogo...tko da Dolenjke na plan! Ne bi glih bureka.... ursa pogacnik

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

26. mar 2004 7:49

Poglej v knjiznici za knjigo B. Kuharja: Dolenjske in Belokranjske jedi, morda bos tam nasla kako idejo. LP, R.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

26. mar 2004 9:33

Za Belo krajino je značilna prosta povitica. Oni pravijo prosta poftica. Narediš jo pa tako, da na vlečeno testo namažeš slan nadev iz skute in jo spečeš tako kot potico. Nimaš kaj zgrešit je rekla moja stara mama iz Črnomlja. Vesna Milek Recko

tofika  

član od: 9.10.2003

sporočila: 48

26. mar 2004 22:10

Slišat je idealno! A ima tvoja stara mama recept lepo prosim! Res bi blo super! aja pa hvala za odgovor...sem res mal v krizi hehe Sporočilo je spremenil(a) tofika dne 26. mar 2004 22:10:40

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

27. mar 2004 15:10

No stare mame že kakih 20 let ni na tem svetu na srečo pa so moje tete, njene hčere, ki so izvrstne kuharice. Torej: za vlečeno testo potrebuješ: 1/2 kg moke 1/4 lit mlačne vode sol 2 žlici olja Sestavine zgneteš v testo, ki naj vsaj pol ure počiva. Hlebček položimo na pomokan prt ga malo razvaljamo, polijemo z žlico olja, ga razmažemo po testu in ga razvlečemo kot tanek pergamentni papir. Nanj namažemo nadev in ga damo pečt v okrogel model za potico. Če ga nimaš daj vse na pekač v sredino pa lonček. Nadev: 1 žlica olja 2_3 dcl smetane 5 dag masla sol Kupljeno smetano kuhamo, da porumeni in nastanejo tropinice. Primešamo še malo sveže smetane, posolimo in uporabimo. Uporabljaš pa kislo smetano, da ne bo pomote. Vesna Milek Recko

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

27. mar 2004 15:42

Zdajle sem našla še recept za belokranjsko pogačo. Zamesiš testo kot za kruh in ko vzhaja ga položiš na vroč pekač in potlačiš. Ta pogača je bistveno nižja od kruha in so jo včasih delali brez kvasa, danes pa ga uporabijo v majhni količini. Mogoče bi bil recept bolj pristen, če bi uporabila domače droži, bi bila pogača nižja. Če jih nimaš, jaz jih imam in ti jih lahko toliko za pogačo odstopim. lp pa.: ta pogača je specialiteta v gostilni PRI BAJTI, Hrast pri Suhorju Vesna Milek Recko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti