Čili

DBpek  

član od: 19.6.2012

sporočila: 994

4. sep 2014 5:50

Če żeliš bolj pekočo zadevo, potem semena pustiš zraven, drugače jih raje odstrani. Največ kapsiacina je namreč prav v semenih in beli membrani, katerega se semena držijo.

Katero vrsto čilija pa imaš?

DBpek http://www.easy-recepti.com

Čili2  

član od: 16.3.2012

sporočila: 12

4. sep 2014 9:01

Pozdravljeni,

meni so letos sadike Habanero čilija  uspele, vendar sem jih morda prepozno presadil. Sedaj  se komaj delajo plodovi, sem v dvomu, da bodo dozoreli. Lani pa sem jih narezal na trakce, skupaj s semeni in dal zmrzniti. Drugače sem lani preizkusil Pure naga omako (10/10). Zelo pekoče, previdno, sem pa upor. za omake in tu in tam za žar. 

DBpek, lepa bera čilijev. Kolk krat jih presadiš?

lp

Čili 2

Čili2

DBpek  

član od: 19.6.2012

sporočila: 994

4. sep 2014 10:11

Nič ne kompliciram in zato večinoma samo enkrat. Prvo semena namočim za 24 ur, jih posadim posamezno v jogurtove lončke in jih imam notri na toplem. Ko so že dovolj veliki, jih počasi navajam na hlad in veter, tako da jih imam zraven odprtih balkonskih vrat. Ko so veliki tam 10-20 in je že toplo, pa gredo ven v večje lonce. Na srečo imam veliko teraso in cel dan sonce (letos ga pač ni bilo), pa zalivat je treba redno.

Imam pa tega chocolate habanera že drugo leto in je tako lep, da sem se zadnjič skoraj zjokal, ko mi ga je neurje polomilo in odlomilo največjo vejo z 46 plodovi.

 

DBpek http://www.easy-recepti.com

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. sep 2014 10:37

Čili2 je napisal/a:

meni so letos sadike Habanero čilija  uspele, vendar sem jih morda prepozno presadil. Sedaj  se komaj delajo plodovi, sem v dvomu, da bodo dozoreli.
Čili2

Presadi jih v lonce, če imaš kje te lonce prezimovati. Po obiranju jih lahko obrežeš in spomaldi malo spet,..... Več pa tukaj. Če te zanima, seveda.

rimljanka

Mirc86  

član od: 17.12.2011

sporočila: 33

17. okt 2014 9:04

Po prvem pridelku čilijev me zanima sledeče:

Kako najbolje posušiti čilije? A se da navezati na vrvico in to sušiti v kuhinji? Ali mora to biti kje zunaj? A obstajajo še kakšni drugi načini?

 

Ideja, da bi naredil kakšno čilijevo- zelenjavno omako in jo vložil v kozarčke, je nekako splavala po vodi, saj letos ni bilo pridelka paradižnikov. Mogoče bi vseeno lahko poizkusil s kupljenim?

Zato sem se odločil, da bi naredil čilijevo olje. Dobil sem 3 litre zelo dobrega korčulanskega olivnega olja in del bi ga namenil za čilijevo olje. A morajo biti čiliji suhi, da jih lahko daš v olje?

 

Čiliji so sorte bishop's crown.

Mirc86

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

17. okt 2014 13:30

Jaz sem sušil svoj pridelek doma na dva načina:

- na že omenjeni vrvici, ki je visela kar na kuhinjski omarici, dokler se niso čiliji posušili

- v sušilniku za sadje.

Se mi zdi, da se lepše posušijo na vrvici, saj se sušijo bolj počasi, niso na udaru toplega zraka v sušilcu. Pri sušenju na vrvici se lahko pojavi problem  v primeru, da so čiliji zelo "mesnati": lahko začnejo plesneti, ker te dni temperature niso dovolj visoke za hitro sušenje. "Mesnate" čilije sem po dolgem prerezal na pol in jih dal na vrvico.

Lahko čilije vložite brez paradižnika. Voda, kis, malo sladkorja, še kakšna začimbica in v steklenih kozarcih se bodo obdržali mesece.

Miroslav Vulović

DBpek  

član od: 19.6.2012

sporočila: 994

17. okt 2014 14:27

Pri vlaganju čilija v olje je potrebno biti precej previden, saj lahko pride do botulizma. V olivnem olju so namreč zelo dobri pogoji za razvoj te bakterije. Če bi že dajal v olje, potem bi dajl zelo dobro posušene plodove.

 

Je pa varianta, da narediš čili imako (recept je na blogu), saj so bishops crown precej blagi vendar pa eni bolj okusnih.  Lahko pa iz njih narediš tudi Harissa pasto.

DBpek http://www.easy-recepti.com

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

17. okt 2014 17:08

Preizkušeno odlične omakice!!!! :D meni je še bolj všeč sladka, ki je ravno iz te bishop če se ne motim.. 

DBpek  

član od: 19.6.2012

sporočila: 994

17. okt 2014 19:03

Res je bannanna, ta ta sladka je iz bishops crowm čilijev, ki imajo sadno sladek okus.

DBpek http://www.easy-recepti.com

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

7. jan 2015 12:18

Včeraj sem v Hoferju opazila vložene čilije v kisu in sicer piri piri in jalapeno, če koga zanima. Cena  pod 1 euro. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti