Čili

Oreo  

član od: 27.11.2011

sporočila: 111

26. mar 2014 15:49

Zzak čestitke za letino! A ti to vse v loncih pridelaš? Mi jih gojmo tud 2 leti, jih pa prestavimo ven na vrt. Letina je tudi ogromna, nekako smo računali, da smo prvo leto pridelali in posušil za ene 50 let, če bi jih samo mi uporabljali,  zato smo sušenje opustili in iščemo druge načine. Mi je pa vsako jesen žal za vsak pridelek, ki ne dozori. Res pridejo krasne kreacije na grmičkih.

Na kero stran pa maš teraso? Pa ker del Slovenije? 

Oreo

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

26. mar 2014 17:02

@limnol; ne skrbi, so trpežni.

 

@Oreo; kot vidiš sem nastanjen v bloku, tako, da vse v loncih, terasa na vzhod, na drugi strani balkon na zahod. Tudi ta je zgledal podobno kot terasa :). Tam so tudi lepše rasli, tam je tudi ograja iz inoxa, tako, da niso divjali v luft kot tu na terasi. Osrednja Slovenija.

Vsa semena sem kupil preko ebaya, le dve sadiki čilija v Kalii in moram reč, da so bili te naši še najslabši, kar nikamor se niso premaknili. Tako, da je kupovanje semen v tujini čisto ok.

Commis débarrasseur

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

27. mar 2014 20:22

zzak1977,

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

Mirc86  

član od: 17.12.2011

sporočila: 33

28. mar 2014 14:05

Čiliji že kar lepo odganjajo, večina jih je že prišla ven. Če bo tole ratalo, bom drugo leto tudi jaz nekje probal dobiti določene vrste čilijev in jih posaditi. Seveda bi začel z nekje srednje pekočimi, da se najprej moj organizem še bolj navadi :).

 

Kako visoke naj bi bile sadike čilija, preden naj bi jih presadil v večji lonec?

Mirc86

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

28. mar 2014 15:37

Limnol, brez skrbi,  semena rabijo čas,  tudi do enega mesca, kot se trentuno pri meni dogaja. Pa vseeno vzklijejo, samo naj jim bo toplo in vlažno. Jaz jih ne upam posaditi na vrt, da se slučajno ne križajo z drugimi rastlinami, tako da jim imam v posodah za vogalom vrtne ute. 

yulchi

Mirc86  

član od: 17.12.2011

sporočila: 33

13. jul 2014 11:38

Živjo! Mislim da sem ugotovil, katero vrsto čilija sem posadil. Glede na plodove je to Bishop's crown. Ima kdo izkušnje s to vrsto? Prebral sem, da je moč nekako primerljiva s tabasco in jalapeno čiliji. Ali je mogoče drugače?

 

Plodovi so zaenkrat še zeleni, se pravi da bi se morali obarvati na rdeče. Sedaj jih še ni veliko, sadike pa na veliko cvetijo. Upam, da se bo tudi kaj prijelo in bo čilijev veliko. A je še kakšna vrsta podobna bishop's crown in sem se mogoče zmotil?

 

Že na veliko iščem kakšne dobre recepte za zelenjavno omako, ki bi jo vložil v majhne kozarčke za sprotno uporabo in ozimnico.

Mirc86

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

13. jul 2014 12:58

Meni bo za razliko od lani, ko ni bilo vse skupaj nič, zgleda le uspelo pridelati vsaj lastna semena, da mi jih ne bo treba spet kupovat; kupujem pa izključno domačo robo, nič uvoženega, ker so garantirano prilagojeni domačemu podnebju, in sicer tukaj.

Gre za Morugo Scorpiona, enega najhujših čilijev, čeprav malo dvomim v končno pekočnost, ker je letos zelo malo sonca - namreč, bolj sončno ko je, bolj so koncentrirani

Posejal sem jih letos v začetku januarja, vzkalilo mi je 8 semen, enkrat presadil in prestavil v vrt v začetku junija. Sedaj čakam na sezono obiranja ...

Tale heroj je vzklil 3 dni po sejanju in se je do sedaj lepo razrasel v konkreten grmiček:

Drejček

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

13. jul 2014 13:07

Jaz imam z uvoženimi semeni boljše izkušnje kot z našimi, pri Pippu jih res še nisem kupoval. Ampak kupujem redno omake pri njem in sem prišel do zaključka, da so toliko top, da se sploh ne rabim več matrat.

Commis débarrasseur

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

13. jul 2014 13:27

jaz sem si letos pri Pippu nabavila paket semen za začetnike, osem vrst,  in zdaj čakam, kaj bo. Ena vrsta je zelo slabo kalila (od desetih semen sta pognali 2), ena tako na pol, ostale pa v redu. Moram pa priznati, da so rastlinice bolj klavrne, ampak ne po Pippovi krivdi. Plodov je že nekaj, nekaj jih pravkar cveti, za ostalo bomo pa videli.

Sonja

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

14. jul 2014 20:03

Omake od pippa so res top-meni najljubša habanero 8/10-kar huda

anibas

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti