Čili

Mirc86  

član od: 17.12.2011

sporočila: 33

tema odprta - 23. mar 2014 17:39 | ogledi: 15.780 | odgovori: 49

Živjo! Dobil sem veliko semen posušenega čilija. S punco sva nekaj dni nazaj to posadila, in nekaj "sadik" je že zunaj. Vem, da bo še kar nekaj časa trajalo, da bo prišlo žetve, pa me vseeno zanima:

1. Nekaj čilijev bi rad posušil, ter potem zmlel. Kako to narediti, in kakšen gospodinjski aparat potrebujem da jih strem.

2. Rad bi naredil nekakšno omako, ki bo obstojna (logično je, da je nebi mogel porabiti vse v kratkem času). Imate kakšno idejo?

3. posajeno je v dolg cvetlični lonec. Predvidevam, da ko bodo mladike že velike, jih bo treba presaditi, ane? Tega seveda ne bova presadila na vrt, ker se lahko to pomeša z navadnimi paprikami, in so lahko tudi paprike potem malo pekoče (nekje sem to slišal, mogoče tudi ni res). Torej bo to presajeno v nekaj lončkov, ki jih bova imela zunaj na terasi.

 

Upam, da bom dobil kakšno uporabno informacijo ali recept. Hvala!

Mirc86

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

23. mar 2014 18:16

1. Navaden mikser zadostuje, moje igranje s tem najdeš med recepti.

2. Jaz sem omake napravil slab liter iz cca 40 rastlin, tako, da se ne sekiraj s čim boš konzerviral omako. Pojedla se je v mesecu dveh.

3. Na podlagi mojih izkušenj rabiš dobro zemljo, redno in previdno zalivanje, kakšno uspešno gnojilo (jaz ga nisem uporabljal, napaka). Ta hobi sem opustil na terasi, ker je enostavno preveč dela za deciliter omake. In tudi stroškov. Vseh par let, ko sem vztrajal sem fasal neke uši. Ni vredno truda, rastlinjak je edina pot.

Pa tudi obstaja že nekaj domačih pridelovalcev, kateri delajo kvalitetne omakce na svetovni ravni. Enostavno odšteješ tistih 7-10€, habanerote in nekaj drugih vrst čilijev tudi lahko kupiš že v naših trgovinah, če si želiš svežih.

Za okras in veselje seveda posadi tistih nekaj rastlinic, rastejo hitro in tudi obrodi vsak nekaj.

 



Commis débarrasseur

Sporočilo je spremenil(a) zzak1977 dne 23. 2014 18:20

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

23. mar 2014 18:39

Ven jih daj ko bodo že močni, visoki okoli 40cm (odvisno od vrste) in bo zunaj ponoči že precej toplo. Privošči jim konkretno količino zemlje, recimo vsaj dvajset litrov. Presadi jih dvakrat, verjetno jih imaš sedaj v šotnih posodicah, tačas ko bodo notri jih daj v dvolitrske potem v velike.

Beseda v sliki:

 

Ko stvar preraste v fanatizem in se moraš ustavit :)



Commis débarrasseur

Sporočilo je spremenil(a) zzak1977 dne 23. 2014 18:59

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

23. mar 2014 19:16

Krasne fotke! 

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

23. mar 2014 22:32

Zzak1977, kapo dol       

 

Pozdravček!

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

24. mar 2014 8:20

Bravo Zzak1977 ... 

Vrtejbenka

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

24. mar 2014 8:29

Letos bom spet posadila nekaj čilijev. Zgledi vlečejo, bravo Zzak!

 

naor

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

24. mar 2014 8:44

Moj kolega ima po novem cel rastlinjak na vrtu, kar si zaželim od ta šarfnega, dobim pri njemu. Meni na željo je posejal celo koriander .

Loni Makaroni

Mirc86  

član od: 17.12.2011

sporočila: 33

24. mar 2014 9:04

Zzak, tole imaš pa ti že kar profesionalno gojilnico čilijev :). Bravo.

 

Pri meni je sicer tako, da obožujem pekoče, ko greva z drago ven jest, je to večinoma mehiška hrana. Nekaj tolerance do pekočih stvari sem dobil, samo ne vem pa, če bi (zaenkrat) lahko nek srednje pekoč čili naenkrat pojedel.

Je pa kupljen čili v prahu postal zame kot da bi juho malo preveč popopral. Ko kuham kakšne zrezke v omaki in dam čisto malo čilija med kuho notri, ostali že čutijo, jaz ga pa dodam še ko je jed na krožniku.

 

Upam da mi rata kaj vzgojiti, drugače se bom pa v kakšen leclerc oziroma v trgovino, kjer imajo največjo izbiro jeseni zapeljal in kupil čilije.

 

http://adf.ly/489325/banner/http://cilibili.blogspot.com/2012/09/cili-omakca-s-paradiz

 

En link za recept. Kakšno se vam zdi? Če bi kaj takega skuhal, bi vložil v zelo majhne kozarčke, in če lepo okrasiš, bi to bilo tudi zelo lepo darilce za tistega ki bi to znal ceniti.

Mirc86

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

26. mar 2014 15:37

Jaz spadam tudi med tiste, ki jim nikoli ni dovolj pikantno 

Čiliji pri meni tudi že lepo rastejo. Sem par vrst kar preko neta naročila. Če bo toplo,  bodo letos lepo uspeli. Lani jim ni bilo usojeno, se jih je samo par obarvalo na rdeče, ostali so ostali zeleni.

Ponavadi jih zmeljem v mlinčku za kavo, ali pa jih cele posušim in jih dam v mlinček za poper in jih tam sproti meljem. Suhi imajo tisti poseben sladek vonj po papriki, ki je zorela na soncu. 

yulchi

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

26. mar 2014 15:43

jaz sem si tudi letos naročila čili komplet za začetnike, 8 vrst, in zdaj veselo kalijo na okenski polici. Po 10 dneh so eni veliki že kakih 5 cm, ene par jih pa še sploh ni pogledalo na svetlo. Kakih načrtov, kaj bom z njimi, ko odrastejo, si ne drznem delati. Da bodo le ostali pri življenju..... to je zaenkrat edini cilj.

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti