Ogrci-ličinke majskega hrošča

kvačkarica  

član od: 30.6.2012

sporočila: 537

27. mar 2014 12:13

 

  Pa naj najprej odgovorim rdecipesi! Bramorje sem žal  morala uničiti z kemičnim sredstvom. Kupila sem Mesurol granule, in jih po vrtu kjerkoli v zemljo zarila kakšen kupček. Vem, da morda nekateri nasprotujete takšnemu načinu uničevanja, ampak drugače ni šlo.Celo na čebulček so se mi spravili.Menda se zelo razširijo, če se gnoji z svežim gnojem.Letos sem našla le tri do sedaj! Glede ogrcev, pa se naj tudi sama potožim! Danes sem "vandrala" gomoljne begonije ven na balkon. Opazim da ponekod kakšna manjka. Čez zimo jih nisem zalivala, tako, da niso segnile! Kaj mislite koga najdem, ja, mastnega, debelaga, rejenega....fuj! Okrog pa samo suhi olupek od gomolja, pa naj še kdo reče,da ta vrag ni škodljiv!

kvačkarica

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

27. mar 2014 13:26

Tudi meni so povedali, da se bramorji širijo s hlevskim gnojem, zato smo tudi kup hlevskega gnoja, ki ga zmeraj pustimo kakšno leto ali dve, da odleži, junija pokrili s polivinilom. Za Mesurol pa še nisem slišala, bom poskusila z njim na travniku in okrog malih dreves. Res so nadloga, pa tudi letanje teh hroščev konec junija je prav grozno, ni več mogoče biti zunaj po 21. uri. Zanimivo pa je to, da pri nas jih je ogromno, pri sosedih, od nas oddaljenih kakšnih 200 m, pa jih ni . Očitno je njihovo letenje zelo omejeno 

zvezdica55

lenca78  

član od: 31.3.2015

sporočila: 2

31. mar 2015 12:28

Pozdravljeni,

v zemlji mojega zelenjavnega vrta sem našla že 18 takih ličink.

prosim nasvet kaj je to in kako se znebim... Lansko leto jih nis opazila a sem in tja je bila kaka koreninica solatke pojedena.

 

lenca78

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

31. mar 2015 15:38

Lenca78, to nikakor niso bube (še manj ličinke) majskega hrošča. Kako izgledajo razvojne faze majskega hrošča, si lahko ogledaš tukaj. Vidiš lahko vse pomembne stadije razvojnega kroga majslega hrošča. Za v prihodnje pa ne bi bilo odveč, če bi zraven fotke bilo merilo, pomaga pri določanju.

 

rimljanka

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

31. mar 2015 15:44

Tole bodo verjetno strune (dolge približno 10 - 15 mm??). Pri nas so lani prav pridno jedle solato (koreninice). Le to se mi zdi čudno, da so tako zgodne

sonci

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

31. mar 2015 15:49

To nikakor niso strune (ličinke hroščev pokalic). Po moji presoji so to bube, ne vem pa, kateri skupini žuželk bi jih pripisala.

rimljanka

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

31. mar 2015 15:52

Ja, se strinjam. Sem šla pogledat k stricu Googlu in so precej bolj vitke in temnejše rjave barve. No, ko jih bom letos začela pobirat iz zemlje, bom že vedela.

sonci

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

31. mar 2015 17:50

lenca78 je napisal/a:

Pozdravljeni,

v zemlji mojega zelenjavnega vrta sem našla že 18 takih ličink.

prosim nasvet kaj je to in kako se znebim... Lansko leto jih nis opazila a sem in tja je bila kaka koreninica solatke pojedena.

 



lenca78

 

Verjetno ličinka enega velikih  od komarjev

Travniški komar (Tipula paludosa)
Kapusov komar (Tipula oleracea)

 

http://www.bf.uni-lj.si/fileadmin/groups/2690/E

Glede na barvo bi znal biti kapusov komar.   Tudi sama pri prekopavanju okrasnega vrta pogosto naletim nanje, ponavadi na travniške. Ponoči se  radi zavlečejo skozi odprto okno v kopalnico in bivakirajo v banji - uhhh.  Odrasli osebki,  ne ličinke.



Cila



Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 31. 2015 17:50

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 31. 2015 17:51

lenca78  

član od: 31.3.2015

sporočila: 2

1. apr 2015 9:35

Zdravo,

hva vsem za odgovore.

žal mi je da nisem slikala z merilom. Še več laičnih strokovnjakov se nagiba k temu da je ličinka smrekovega lubadarja, namreč vrt je ograjen s smrekovimi debli. 

Kakorkoli že, potrebno jih je odstranit , saj kot sem prebrala vse take živali jedo koreninice kajne?

 

lenca78

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

1. apr 2015 10:34

lenca78 je napisal/a:

. Še več laičnih strokovnjakov se nagiba k temu da je ličinka smrekovega lubadarja, namreč vrt je ograjen s smrekovimi debli. 

lenca78

Ti kar verjemi laičnim strokovnjakom, gotovo imajo vsaj danes prav   http://www.gozdis.si/data/publikacije/36_navodila_ 

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti