Domač ržen kruh

Miškolin  

član od: 15.1.2004

sporočila: 128

tema odprta - 25. mar 2004 9:48 | ogledi: 6.646 | odgovori: 9

Kako bi se naredil domač ržen hlebec, ki bi imel kiselkast okus?

Zelo imamo radi kiselkast okus v pravem domačem rženem kruhu, vendar se ga zelo težko dobi, menda so ga tako delali včasih.

Mi mogoče lahko kdo pomaga

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

25. mar 2004 10:59

Tudi mene to zanima! Pri nas jemo skoraj samo koroški kruh od Pekarne Grosuplje in fino bi ga bilo kdaj narediti doma! LP! Darja

JoyGirl  

član od: 7.3.2004

sporočila: 12

25. mar 2004 12:35

Evo, to bi tut jaz rada vedla, tut mi obožujemo ta kruh in zdej ko mam mašino za kruh, bi rada tudi takega znala spečt! Maja

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

25. mar 2004 14:05

Jaz se pridružujem vprašanju... Tudi jaz jem, če že, samo ta kruh. lidka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

25. mar 2004 14:06

Ojla, rženokruhci! Mislim, da je poanta rženega kruha v tem, da se ga dela s pomočjo droži in ne kvasa. V tem primeru ga. Če ne bi radi, da bi imel kruh preveč kisel okus, uporabimo polovico kvasnega nastavka iz droži, polovico pa naredimo iz pekovskega kvasa. Je pa res, da kruh počasneje vzhaja, kadar uporabljamo droži. LP vsem skupaj... Loni

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

25. mar 2004 14:06

Baje se v trgovinah dobi neka taka zmes, ki jo dodaš testu. Jaz grem kar k proizvajalcu pa malo zatežim, če kaj ne vem in da rabim. Do zdaj je vedno uspelo. Sicer si pa pomagajte z drožmi. lp Vesna Milek Recko

Miškolin  

član od: 15.1.2004

sporočila: 128

26. mar 2004 7:27

Kakšne droži???

ziva  

član od: 22.3.2004

sporočila: 1

26. mar 2004 8:24

Jaz bi tud rada znala naredit tak temen, zbit-a ne trd, kiselkast kruh, ki ga lahko ješ samega, ker je sam po sebi poln okusa, da ne potrebuješ dodatkov....! Pa sem poskusla...NI taka barva....Kaj je fora...Ali je tam ajda ali kaj takega zraven, al kaj... Ali ta ržena moka iz trgovine ni ok... Ampak kaj, za božjo voljo, so pa droži??? Živa Može

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

26. mar 2004 9:21

Droži so ostanki pri gnetenju kruha, ki jih postrgaš z delovne površine oziroma iz posode. Spraviš in ko delaš naslednjič kruh, jih raztopiš v topli vodi. Količin točno ne vem, človek se nauči delati po občutku, je rekla naša mama. Recept za droži V 6 dl mlačne vode razpustimo 25 g svežega kvasa in dodamo žličko sladkorja. Če uporabljamo suh kvas, ga zmešamo direktno v moko (7 g). Raztopljenemu kvasu dodamo 5 dl mlačne vode in približno 250 g pšenične moke ter premešamo, da dobimo gosto tekoče testo. Pokrijemo z navlaženo krpo in pustimo vsaj 3 dni v toplem prostoru (brez prepiha), da vre. Zdajle pa uporaba droži; namesto 25 gramske kocke svežega kvasa uporabimo 125 ml droži. Kot sem že včeraj napisala, ima kruh, narejen z drožmi, kiselkast okus, saj kvas in bakterije pozročijo vrenje testa. Njavečkrat delamo kruh tako, da polovico kvasa nadomestimo z drožmi. Droži gojimo tako, da jih osvežimo vsake 4 do 5 dni s 30 g moke in 60 ml vode. Tega še nisem probala, jaz jih porabim spotoma. Drugače pa je zapisano, da pri vsaki peki pustimo vsaj 250 ml droži, ki jih dopolnimo z enako količino moke ali vode, kot smo jo porabili. Zdaj pa še recept za ržen kruh 25 g kvasa razpustimo v 125 ml mlačne vode (ali pa uporabimo droži, po želji). Pol kile ržene moke, pol kile polnozrnate (lahko tudi graham) moke in žlico soli presejemo, v sredino naredimo jamico, v katero zlijemo mešanico iz 625 ml mlačnega mleka, raztopljenega kvasa, 3 žlic medu in 3 žlic olja. Zamesimo gladko testo, po potrebi dodamo še malo moke. Testo čvrsto zgnetemo, pustimo vzajati cca 2 uri. Nato še enkrat pregetemo in oblikujemo po želji. Damo na pekač, pokrijemo in spet vzajamo, tokrat pol ure. Pečemo na 190 stopinj slabo uro. Pa ne se ustrašiti procedure za delanje droži, sigurno ratajo.... Loni

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

26. mar 2004 9:28

Jaz jih sama vzdržujem. Če bo kaka kriza se jih za silo in za naprej da dobit.Kar se pa tiče barve kruha je pa tako, da v pekarnah uporabljajo močno spraženo žito ki ga zmeljejo in to da kruhu tisto temno barvo. Barvila se namreč ne smejo uporabljat. lp Vesna Milek Recko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti