Krst pri savici

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

3. mar 2014 14:06

drejcek je napisal/a:

Tole me spomni na faco, ki jo je naredila moja bivša profesorica za slovenščino, ko sem ji na maturitetni komisiji jasno razložil in celo psihološko utemeljil, kolikor sem pač butelj znal, da je bil Prešeren zafrustriran babjek in brezupna pijandura, ki je tipično slovensko v alkoholu utapljal svoje življenske težave.



Drejček

 

Če bi bili učitelji na tvoji maturi za kaj, bi rekli, da ko boš ti sam znal pisat TREZEn tako, kot je Prešeren (in Cankar tudi) pijan, se javi. 

 

Vanja

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

3. mar 2014 17:26

Bi rekla, da tisti, ki ima super ugodno življenje, kaj prida umetnika ni. Umetnost nastane skozi notranja iskanja in ta niso edno prijetna.

Prešeren je bil po vsej verjetnosti zelo zafrustriran, ker ni dobil napredovanja in zaradi tega tudi tiste nesrečne Jelovškove ni mogel preživljati in je sirota z neverjetno sramoto živela s tremi nezakonskimi otroki. To piše v knjigi tudi njena hčekra, kar pomeni, da je drejcek precej zadel

Tudi je tako, da je bila Julija, ko jo je prvič ugledal na lokaciji nesrečnega imena, stara 13 let. Sicer je ta starost pred dvesto leti funkcionirala drugače in ker so poroke razumeli kot kšeft, ni bilo neobičajno, da se niso dogovarjali o tem, kam bodo poročili 13 let staro deklico, ko bo čas za to. Če bi pa danes kak tridesetletnik gledal 13 letnico...hm hm hm....da vas vidim.

Cankar je vrhunsko pisal, je pa dejstvo, da je bil privatno podn od podna. O njegovih uroloških težava so tekle že skoraj urbane legende, o njegovih težavah s potenco takisto, o njegovih večkratnih bankrotih prav tako. Ni nobena skrivnost.

 

In je v resnici čudno, da profesorji literature v srednji šoli ne znajo dijakom (so čisto pametni ljudje, če se jih obravnava kot mlade odrasle, če so pa še bolj v"ringaraja" shemi, je pa druga stvar) razložiti preprostega dejstva, da smo ljudje z vrlinami in težavami in napakami in da umetniki in znanstveniki in tudi nadpovprečni imajo zanesljivo nekje kak manko.

Bi rekla, da je čudno, da tega ne znajo razložiti predvsem zaradi tega, ker se niti sami ne znajo soočiti s tem dejstvom in potem jasno ne znajo normalno funkcionirati pred dijamik. In pri takih ne-do-konca-odraslih-profesorjih se v čisto vsaki generaciji najde kak "drejcek", ki potem na maturi pove, da je bil Prešern alkoholik...

 

Vendelina jr.

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

3. mar 2014 17:54

Soočanje z grdimi dejstvi ne gre nikoli nikomur prav dobro od rok. Mi smo imeli v gimnaziji eno zelo šarf profesorico slovenščine, ki nam je direkt vnaprej razbila vse iluzije, ki s(m)o jih morda nekateri prinesli iz osnovne šole, namreč ko nam je povedala, da je bil Prešeren ena pijandura in Cankar zguba. Da so druge profesorice od naših izvajanj na maturi padale v nezavest, ni treba posebej razlagati, ker ene stvari si najstnik v šoli pač malo laže zapomni kot druge. Med starimi zdavnaj pokojimi vrhunskimi pisci je bilo kar dokaj sprevrženih likov, pa smo se z njimi kar nekako zbogali; z Vitomilom Zupanom nam gre tako-tako, kakor komu, z Woodyjem Allenom ali Vitanom Malom nam še ne prav dobro. Sorry, ampak če nekdo zlorabi tebe ali tvojega otroka, menda ne boš rekel - OK, ampak je pa dober pesnik.

Črtomir je, k sreči, izmišljena figura, tako da razpredanje o njegovih krepostih in švohostih res ne bi smelo povzročati nikomur kakih osebnih travm. Ampak da prideš do tega, kar je ugotovila elaphus, moraš prej vseeno prebrati Krst pri Savici, in to z možgani na ON (razen, če ni tega preplonkala od kakega učenca, ali pa ji je kak študent povedal; pa ne verjamem).

Sonja

ringaringaraja  

član od: 2.3.2014

sporočila: 4

14. mar 2014 19:28

živijo spet!da vas malo razveselim, odgovor sem sama napisala brez vaše pomoči, saj se na to stran nisem vračala več, ker sem mislila, da ne bom dobila nobenega odgovora... veeno bi pa rada povedala, da vaše besede nobdo nikomur pomagale..svojo energijo boste trošili zato, da boste po forumu nekomu napisale da naj uporablja možgane...s tem ne mislim nič slabega, vendar kdor se sam ne bo zamilil nad svojim delom, mu ne morejo pomagati nobene besede... sicer pa se lahko pohvalim da sem vso osnovno šolo do zdaj imela odličen uspeh in to je prvič, da sem na forum napisala za pomoč in verjetno zadnič, ker sem namesto odgovra dobila nekakšne zmerjlivke, ki si jih jaz razlagam, kot da sem lena in hočem, da mi vse naredijo ostali...žal sem v šoi manjkala pri pouku, ko so obravnavali Krst pri Savici in sem vas prosila za odgovor, vendar kot sem že napisala, nisem veliko dobila... drugače pa vseeno hvala za prijaznost in pomoč :)

ringaringaraja

minka2  

član od: 10.6.2009

sporočila: 123

14. mar 2014 20:05

Ločil in velikih začetnic v šoli ni treba več uporabljati? Tudi odličnjakom ne? Ajoj

minka2

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8696

14. mar 2014 20:13

O-ho-ho..., ta deklič je manjkal pri pouku tudi ko so postavljali vejice, velike začetnice, presledke...

Nič, mogoče je pa še v vrtcu. Potem pa lahko zapojemo ringa-ringa-raja, muca pa nagaja, kuža pa priteče, pa vse na tla pomeče.             

 

Pozdravček!

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

14. mar 2014 20:44

ringaringaraja je napisal/a:

... veeno bi pa rada povedala, da vaše besede nobdo nikomur pomagale..svojo energijo boste trošili zato, da boste po forumu nekomu napisale da naj uporablja možgane...s tem ne mislim nič slabega, vendar kdor se sam ne bo zamilil nad svojim delom, mu ne morejo pomagati nobene besede...

Hja, draga mladenka, ker imaš kaj malo let šolske prakse, boš težko dopovedala nekomu, ki mu je ne manjka, da besede nikomur ne pomagajo. Seveda NE pomagajo, če jih NI.

Malček imam občutek, da si zamenjala vrstni red, tako rekoč vzrok in posledico. Najprej so besede učitelja, potem so spet besede učitelja, potem so, običajno, obljube dijaka/dijakinje, potem so spet besede učitelja, ker so bile obljube dijaka/dijakinje pač le obljube, realizacoije pa ni bilo, niti v povojih, potem...................no, včasih potem pa res pride obdobje, ko se dijak/dijakinja zamisli nad svojim delom in UKREPA. Potem so spet kakšne besede učitelja, vzpodbudne in pohvalne, včasih svetovalne,......(no, če je vmes še kaj pametne podpore staršev, je pa sploh super).............in potem, vsaj kar pogosto, napoči čas, ko se reče, splačalo se je, dijak/dijakinja (daj, dokončaj sama, saj znaš, kajne?)..................

Vsi smo kdaj manjkali pri pouku, pa smo se lotili dela in smo splavali. Tudi v časih, ko ni bilo niti telefonov,kaj šele mobilcev, računalnikov, elektronskih pomagal vseh sort, niti, ne boš verjela, fotokopircev. Smo pa obvladali indigo papir in pomoč med sošolci. Sto na uro. 

rimljanka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. mar 2014 22:22

ringaringaraja je napisal/a:

....veeno bi pa rada povedala, da vaše besede nobdo nikomur pomagale..



ringaringaraja

 

Lupca muoja, jaz sem vse besede, ki sem jih napisala, mislila smrtno resno....če pa ti ne veš, kaj bi z njimi počela, pa to ni moja napaka!

lp

cervus

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

15. mar 2014 10:04

ringaringaraja je napisal/a:

živijo spet!da vas malo razveselim, odgovor sem sama napisala brez vaše pomoči, saj se na to stran nisem vračala več, ker sem mislila, da ne bom dobila nobenega odgovora... veeno bi pa rada povedala, da vaše besede nobdo nikomur pomagale..svojo energijo boste trošili zato, da boste po forumu nekomu napisale da naj uporablja možgane...s tem ne mislim nič slabega, vendar kdor se sam ne bo zamilil nad svojim delom, mu ne morejo pomagati nobene besede... sicer pa se lahko pohvalim da sem vso osnovno šolo do zdaj imela odličen uspeh in to je prvič, da sem na forum napisala za pomoč in verjetno zadnič, ker sem namesto odgovra dobila nekakšne zmerjlivke, ki si jih jaz razlagam, kot da sem lena in hočem, da mi vse naredijo ostali...žal sem v šoi manjkala pri pouku, ko so obravnavali Krst pri Savici in sem vas prosila za odgovor, vendar kot sem že napisala, nisem veliko dobila... drugače pa vseeno hvala za prijaznost in pomoč :)



ringaringaraja

 

In slovenščino si tudi imela pet? 

 

mamamia

Nomen  

član od: 13.3.2012

sporočila: 135

15. mar 2014 13:35

In veliko srečo, da se vedenje ne ocenjuje več (ali pa tudi ne).

Nomen

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti