Kruh na policah v trgovini

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

19. feb 2014 12:54

Meni se pa zdi prav, da če že žival ubijejo, da se potem uporabi vse. Tako je bilo tudi včasih, ko ni bilo vsega v izobilju in se je porabilo vse od mesa do kože. Ne pa, kot lahko pravečkat vidimo, ubijejo npr. nosoroga le zaradi njegovega roga, ostalo pa pustijo da tam trohni.

trac

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

19. feb 2014 13:18

@limnol, ne uživam izdelkov, narejenih iz samih živali, za razliko od produktov, ki jih proizvedejo živali (mleko, sir, jajca itd.).

Saj to je to - pri nekaterih stvarih se imam pod odlično kontrolo, pri drugih pa sploh ne, ali pa vsaj ne za dolgo. Ko sem nehala jesti meso, nisem imela takih problemov s samonadzorom, sedaj pa itak ni več problemov z upiranjem in podobnim. Res pa je tudi, da sem bila takrat tudi precej mlajša... --' Kaj čem, moj problem.

Mene nič ne moti z gobami. Pa tebe? (šlo je zato, da sem omenila način pridobivanja/pridelovanja, ki je relativno analogen argumentu izvora želatine oz. kolagena).

Zlivanje gnojevke po pašnikih/travnikih/v potok je pa spet poglavje zase. In ja, me moti, in to ne samo zaradi smradu (iz prve roke sem npr. že imela priložnost videvati zlivanje neposredno v potok).

 

@trac, res je, vendar je pri tem potrebno poskrbeti tudi o zadostni obveščenosti potrošnikov , kar pa ni vedno v interesu industrije. Če ne drugače, je to potrebno že zaradi alergikov/veganov/vegetarijancev, vendar pa vsaj na tem področju opažam izboljšave, saj npr. pri navajanju sestavin sedaj pogosteje opažam poudarke, da izdelki so/niso primerni za vegani oz. vegetarijance, ali da vsebujejo kravje mleko, oreščke, sojo oz. njihove sledi.

 



Life is war against boredom~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 19. 2014 13:40

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. feb 2014 13:33

MiriBon je napisal/a:
Naravno' se lahko razume zelo relativno, ker za koga mogoče ni naravno pridobivati praškov, tekočin ipd. iz mešanice kosti, kože, hrustančnih delov tkiv/organov ipd., saj kaj takega brez precej specifične obdelave verjetno ni mogoče doseči v 'naravnem' okolju...

...ki se ji reče hidroliza z ustreznimi encimi, hidrolazami, v konkretnem primeru proteazami, ker gre pač za proteine (beljakovine).

Naravno je pač, da naravoslovcu ne moreš dopovedati, kaj je naravno. Dva razloga sta lahko. Ali on ne zmore tega razumeti ali pa mu dopovedovalec dopoveduje z razlago, ki ne drži vode.

rimljanka

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

19. feb 2014 13:37

...in predvidevam, da lahko potem ta postopek do potankosti in v enakih sterilnih (no, vsaj upam, da so sterilni) pogojih posnemamo v domačem laboratori...kuhinji, ali pa kar nad odprtim ognjem v glineni posodi, če hočemo biti še extra bio. A-la witch style! Malo bo interference, pa kaj zato, saj ne bo nobenega pobralo.

Vsaj na papirju se sliši odlično.



Life is war against boredom~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 19. 2014 13:39

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

19. feb 2014 13:42

..... veš kaj, ampak zdaj pa res več ne vem, kaj hočeš povedati.

Sonja

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

19. feb 2014 13:45

jp, zolca npr. Znana ze dolgo.

 

da se vrnem nazaj na osnovni link - clanek trdi da je v belem kruhu dodan cistein, medtem ko v polnozrnatem pa tega ni. Glede na vlogo cisteina (ki je mimogrede ze sam po sebi prisoten v psenicni moki) bi predvidevala da je pri polnozrnatem kruhu se bolj kljucen (prekinja vezi med proteini pri gnetenju, krajsa cas vzhajanja in olajsa oblikovanje).



"Stressed is desserts spelled backwards!"

Sporočilo je spremenil(a) rebecca dne 19. 2014 13:46

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

19. feb 2014 13:48

@ limnol, Haha, mislim da smo tako skrenili z glavne teme, da bo moderator temo zaprl, če je ne vrnemo back on track.

Najbolje, da pošlješ ZS, ker ne vem, kateri izmed mojih pointov ti je nerazumljiv, nadaljevati pa se tudi ne zdi  smiselno.



Life is war against boredom~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 19. 2014 13:49

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. feb 2014 13:54

Ko zmanjka argumentov, bo pa moderator "kriv"......

rimljanka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

19. feb 2014 13:57

Ne gre za to, katerega pointa ne razumem, gre za to, da sploh nobenega pointa ne najdem.

Nazaj h kruhu: večina dodatkov v industrijskem kruhu je namenjeno temu, da je kruh takšen, kakršnega želi večina kupcev. Na kupcu pa je, da vse skupaj vrže na vago in kupi ali ne kupi.

Sonja

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

19. feb 2014 14:14

rimljanka je napisal/a:

Ko zmanjka argumentov, bo pa moderator "kriv"......



rimljanka

Potem pa še dobro, da jih meni ni zmanjkalo ;)

 

@limnol, rekla si, da me pri želatini moti, da je narejena iz živali, pri sladkarijah pa ne, zato sem razložila, da me moti, če je narejeno neposredno iz živali za razliko, če vsebuje produkte, ki jih izdelajo živali same. Res pa da kaj dosti pointa ni, ker gre bolj za samo za off-topic 1v1 razpravo.

Life is war against boredom~

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti