Sojina semena za kalitev

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

tema odprta - 4. feb 2014 11:06 | ogledi: 3.869 | odgovori: 14

Zopet se obračam na vas dragi moji. Že kar nekaj časa mrzlično iščem sojina semena za kalitev.Kje bi jih lahko dobila?

L.P.

mijamarija

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

4. feb 2014 11:15

navadna soja ni dobra?

"Stressed is desserts spelled backwards!"

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

4. feb 2014 11:42

Sem poskusila z ajdovo kašo in z pirino kašo pa ni šlo, semena so se zmehčala kalenja pa ni bilo.

L.P.

mijamarija

Oreo  

član od: 27.11.2011

sporočila: 111

4. feb 2014 12:05

Meni ajda dobro kali, vzela sem jo na bio policah naše večje trgovske verige, vendar rada hitro splesni, če se je ne dobro izpira. Paziti moraš, da je dobro odcejena. Poskusi še.

Drugače pa poskusi s kakimi manj zahtevnimi.

 

Oreo

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

4. feb 2014 13:02

Sojini kalčki so v bistvu kalčki zelenega mung fižolčka. Jaz sem uspešno nakaljevala od nature ali biotopa, ne vem kaj je že bilo. Glavno to, kar se dobi pri nas v supermarketih. Zrastejo odlični debeli kalčki. In cca 1 cm plasti v kozarcu za vlaganje se razrastejo po celi prostornini. 

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

4. feb 2014 13:16

Super bom poskusila s kalčki zelenega mung fižolčka.

L.P.

mijamarija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. feb 2014 14:26

mijamarija je napisal/a:

Sem poskusila z ajdovo kašo in z pirino kašo pa ni šlo, semena so se zmehčala kalenja pa ni bilo.

Seveda ni šlo, saj je kaša že obdelana, zelo verjetno tudi toplotno in s tem so kalčki uničeni. Če soja, ki se jo dobi za sajenje, ni obdelana s sredstvi proti škodljivcem, je uporabna za nakaljevanje. Sicer pa, surovi kalčki metuljnic (kamor sodi tudi soja) vsebujejo tudi nekaj strupenih snovi, ki se s kuho uničijo.

 

rimljanka

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

4. feb 2014 15:03

DAN 1
1. Kupi zeleno sojo - mungo fižol

2. Pripravi si kozarec za vlaganje, najlonko (oprano seveda), pokrovček, ki mu izrežeš luknjo, da ostane le navoj ali pa najlonko pritrdiš z gumico. Za prst debelo plast fižolčkov namoči čez noč 

DAN 2:
3. Zjutraj fižolčke operi, odcedi (kar čez najlonko) in postavi skodelico na glavo in postrani, da omogočiš odtekanje vode, obenem pa da fižolčki ne plavajo v odtečeni vodi. Kozarec imej v toplem prostoru in v temi: to narediš tako, da ga oviješ v kuhinjsko krpo. Fižolčki morajo vedno imeti svež zrak, zato ne postavljaj v omaro.

4. Zvečer aredi enako kot zjutraj
Ko začnejo kaliti, pazi da jim povzročaš čimmanj travm: čimbolj nežno in počasi jih spiraj

DAN 3
5. Naredi enako kot na dan 2. Če si lepo delal s kalčki, jim pel uspavanke, kuhal čajčke, peljal na pir, so zvečer že nared za pojedino!

Namoči jih v veliki skledi vode, operi, malo pobrkljaj z roko, da odpadejo luščine (ni pa nujno).
Poberi jih ven in odcedi


Kalčke prevri z malo soli- 3-4 minute

Če želiš kisle v solati, jih prelij z malo sojine omake, kisa, soli, oljčnega olja, pusti v hladilniku pol ure.

DAN 4:
Ne pusti da zrastejo preveč, ker bodo zagrenili. Če jih želiš jesti še naslednji dan, jih operi, dobro odcedi in daj v hladilnik v zaprto posodico..lahko jih ješ več dni..

 

MaskaA  

član od: 22.10.2013

sporočila: 61

4. feb 2014 17:19

če bo kaj v pomoč, največja slovenska semenarna ima celo linijo semen za kalčke (19 sort, med njimi tudi sojo in zeleni mungo fižol - po okusu meni niso isti)

MaskaA

Oreo  

član od: 27.11.2011

sporočila: 111

4. feb 2014 21:34

rimljanka je napisal/a:

mijamarija je napisal/a:

Sem poskusila z ajdovo kašo in z pirino kašo pa ni šlo, semena so se zmehčala kalenja pa ni bilo.

Seveda ni šlo, saj je kaša že obdelana, zelo verjetno tudi toplotno in s tem so kalčki uničeni. Če soja, ki se jo dobi za sajenje, ni obdelana s sredstvi proti škodljivcem, je uporabna za nakaljevanje. Sicer pa, surovi kalčki metuljnic (kamor sodi tudi soja) vsebujejo tudi nekaj strupenih snovi, ki se s kuho uničijo.

 



rimljanka

 

Na moji pakungi je pisalo ajdova kaša in je šlo.

Oreo

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. feb 2014 21:51

Odvisno od kaše, z vsako gotovo ne gre.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti