Vrtna kreša

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

tema odprta - 22. mar 2004 20:27 | ogledi: 20.740 | odgovori: 23

Ahoj,

a mogoče kdo ve če je vrtna kreša trajnica? mislm tko kot peteršilj al pa drobnjak, ki ga odrežeš, pa na novo zraste.... zadnč sem u teglc dal nekaj semen, ki so lepo vzklila in sem imel fajn solato, poj je pa vse ovenel in odmrl; zdej pa ne vem a je treba počakat de na novo zraste al je treba na novo posjat.... ker v tem primeru gre ogromno semen za eno samo solato...

Drejček

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

23. mar 2004 9:12

Vrtna kreše ni trajnica. Če jo boš želel imet jo boš moral še enkrat posejat. lp Vesna Milek Recko

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

23. mar 2004 9:22

Jaz imam za krešo kalilnik; za vsako rundo solate gre novo seme.

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

23. mar 2004 9:40

Lahko pa uporabiš tudi travniško krešo, raste ob potočkih in močvirju, nabira pa se zgodaj spomladi. Zelo dobra in ostrejšega okusa. Enkrat sem naredila namaz iz kreše (skuta, sol, kreša). Sonja

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

23. mar 2004 20:46

Na izviru Krke jo je kar nekaj. Vesna Milek Recko

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

24. mar 2004 7:51

običajno vrtno krešo skalimo v kuhinji na kakšnem pladenjčku z malo vate, filter paprirja ali kaj takega, kar vsak dan malo zmočiš, do stopnje kalčkov in to dodajaš solati kot začimbico. Če hočeš vzgojiti odraslo krešo, da bo sama ena solata, jo bo treba dati, kot že ime pove, na vrt. Ni trajnica.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

24. mar 2004 9:46

Zelo lepo skali na pivniku. Vesna Milek Recko

HSIMONA  

član od: 22.10.2003

sporočila: 64

24. mar 2004 12:21

Zanima me na kakšnem pivniku in ali je izgled divje kreše zelo podoben vrtni ? Simona

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

24. mar 2004 13:34

Če te zanima kako izgleda divja kreša poglej v knjigo od Daria Cortese-Divja hrana. Mislim pa, da si sploh nista podobni, saj vrtno krešo režemo, ko ima šele dva listka. No, ker ste ravno pri kaljenju vrtne kreše, en nasvet za lepo dekoracijo: v jajčno lupino položi kos, v vodo namočene vate, nanjo potresi nekaj semen kreše in počakaj... Sonja

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

25. mar 2004 8:39

če pogledam v Cortesejevo knjigo, omenja dve zadevi: Navadna vodna kreša (Nasturtium officinale), ki je odličnega okusa, raste v tekočih, redko stoječih vodah. Kolikor vem, Angleži na veliko gojijo watercress (v knjigi pa piše da Nemci). Po habitusu je podobna vrtni kreši, le da ni nazobčana - 2-9 segmentni listi so bolj kroglasti. Če bi šlo, bi prilepil kako slikco. Zamenjaš jo lahko z grenko penušo (Cardamine amara), ki izgleda podobno, je podobnega okusa, le da raste ob potokih in po vlažnih travnikih. Očitno je Sonja B nabirala to. Nabira se marca in aprila (torej danes, ko je nehalo deževati, grem lahko na lov!) Sporočilo je spremenil(a) malan dne 25. mar 2004 08:42:39

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

25. mar 2004 9:04

Malan: Morda je bil moj izraz "travniška kreša" res neroden-takrat se nisem spomnila pravega izraza. Vodno krešo mi je namreč pokazal oče, ko sem bila še majhen otrok. Če rastlino dobro poznaš, je nikakor ne moreš zamenjat! Se bom pa potrudila in poiskala greko penušo, samo za firbec. Iskala jo bom po travnikih...tam namreč kreše nikoli nisem nabirala. Sicer pa krešo ponavadi kombiniram s kakšno solato npr. regrat, ali pa si jo enastavno dam v sendvič med ostale sestavine. Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti