Palačinke & steklokeramična plošča

dari  

član od: 21.8.2004

sporočila: 1521

1. feb 2014 19:11

Pecilnega ne dajem,tako,da verjetno predolgo mešam.Z vodo pa ne vem.Ker sem delala z mlekom 1,2 maščobe pa ni bilo ok,tako,da z vodo ne vem.Mogoče  za kanelone bi to šlo.

dari

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

1. feb 2014 19:38

Tukaj lahko najdeš nekaj koristnih nasvetov (sicer v ang.):

Navadne palačinke oz. crepes: http://www.youtube.com/watch?v=YeuN9CcmMyw (lahko jih seveda prilagodiš svojemu okusu in jih narediš debelejše)

Ameriške palačinke

 - veganska različica: http://www.youtube.com/watch?v=nQxVwxkYEbI

- neveganska različica: http://www.youtube.com/watch?v=bjjLIgdnB1Y

Za učenje pa poleg kuharskih knjig toplo priporočam kanal Joy of baking, ker avtorica zelo izčrpno razlaga stvari, ki jih večina preskoči, in pa tudi tole internetno stran: http://www.thekitchn.com.

Če povzamem, je pametno upoštevati naslednje stvari:

Plošča naj se segreje do ustrezne temperature, preden začneš s peko (srednja do srednje visoka - odvisno od štedilnika). Poleg tega se temperature prilagaja tudi sproti med pečenjem, saj imajo tudi že zelo majhne spremembe precejšenj vpliv na peko.

Masa za palačinke naj nekaj časa počiva, da se sprosti gluten in da se vse sestavine lepo med seboj povežejo (ni nujno, je pa prporočljivo).

Masa mora imeti določeno konsistenco (poglej si nekaj videov  na spletu, da boš videl, kako mora tekoča oz. gosta mora približno biti).

Ponev, v kateri boš pekel, na tanko premaži z oljem (res pazi, da ni preveč olja). To najlažje storiš tako, da v ponev kaneš žlico olja in jo razmažeš s čopičem ali papirnato brisačo.

Pri ameriških palačinkah moraš paziti, da mase ne mešaš predolgo, in pa da beljake vmešaš nežno (pri neveganski različici).

Enjoy~

 


Life is war against boredom~



Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 01. 2014 19:42



Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 01. 2014 19:42



Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 01. 2014 19:45



Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 01. 2014 19:48



Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 01. 2014 19:57

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 01. 2014 20:22

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

1. feb 2014 19:52

Palačinke so bile do nedavnega moja nočna mora, večinoma je iz njih nastal šmorn. Nedavno pa sem se po nekaj letih pavziranja odločila ponovno poskusit in sem jih naredila po čisto enostavnem receptu: samo moka, ščep soli, mleko in jajce (eno na 250 g moke). Pekla sem na steklokeramični plošči, na stopnji 9, v neki tanki ponvi, namenski za palačinke, In so mi, torej na SK, ratale v nulo. Torej ni odvisno od vira ognja, pač pa od testa. Stepala pa sem z žičnato metlico, nič z mikserjem, in se je dobro izteklo. Do zdaj sem vedno stepala z mikserjem, pa so pene nastajale, pa ne vem kaj še vse ... Aja, pa malo radenske sem dodala testu. 

Sem bila res ponosna, starejše članice Kulslo se bodo spomnile mojega tarnanja zaradi palačink, pa koliko nasvetov so mi bile natresle ...

mamamia

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

1. feb 2014 20:00

Ja, radenska/mineralna voda je odlična za bolj rahle palačinke, ker za razliko iz vode iz pipe ne vsebuje vodnega kamna. Enako velja za ostale sladice, za katere hočemo, da so rahle.

Sama sem prav tako šele nedavno odkrila, da je res zelo pomembno, da se jih ne meša predolgo (še zlasti  ameriške...).



Life is war against boredom~



Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 01. 2014 20:02

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 01. 2014 20:05

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. feb 2014 20:36

MiriBon je napisal/a:

Ja, radenska/mineralna voda je odlična za bolj rahle palačinke, ker za razliko iz vode iz pipe ne vsebuje vodnega kamna.

No, ravno nasprotno. Mineralne vode vsebujejo bistveno VEČ soli, ki se odlagajo na stenah kozarcev, cevi,...kot navadna voda, saj zato pa so mineralne. Res pa navadna voda ne vsebuje skoraj nič CO2, ki ga imajo mineralne vode, razen tiste, ki  so pač brez, kar veliko. In ta CO2 ima lahko zvezo z mehurčki v palačinkah, minerali pa nikakor.

rimljanka

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

1. feb 2014 21:56

No, človek se vsak dan kaj novega nauči. =P

Life is war against boredom~

Monika7  

član od: 22.8.2010

sporočila: 201

2. feb 2014 19:20

Osnova ti naj bo dobro segreta ponev, kar pa na steklokeramični plošči traja in traja... razen če imaš indukcijo. :) Potem pa narediš navadno maso za palačinke, sama jo delam brez glutena, tako da imam drugačno recepturo, ampak ko vidiš da prva palačinka ni v redu, lahko še vedno dodaš sestavine v mešanico. Najboljše je delat po občutku oz. eksperimentirat.

Monika7

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

3. feb 2014 8:54

Jaz palačinke delam po občutku in sicer dam v posodo dve jajci, zalijem z mlekom, ščep soli, ščep sladkorja, moko, žličko olja in zmiksam. Pustim stati pol ure. Preden jih začnem pečt preverim gostoto z žlico in če je pregosta dodam vodo ali radensko. 

Če mi ostane masa jih spečem in zrežem za fritate.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Lopatka  

član od: 28.4.2011

sporočila: 354

3. feb 2014 11:04

Jaz jih tudi pečem podobno kot Trixi. Po občutku namečem skupaj jajca, moko in mleko ter zmiksam v malo gostejšo maso. Potem pa mešam na roke, z metlico, in po potrebi dodajam mleko, da pride masa bolj redka in gladka.

Se je pa meni že tudi dostikrat zgodilo, da je masa prišla taka penasta in se palačinke niso dale fajn pečt. Ne vem zakaj se mi je to zgodilo, ker jih vedno delam po istem postopku. Opazila sem le, da je razlika, če imam domača jajca in celo domače mleko - so boljše, tudi masa se naredi lepše.

Pečem jih pa na steklokeramiki na najvišji temperaturi, na teflonski ponvi (tisti z najbolj debelim dnom, ki je za indukcijo - ta je res dobra).

mmm palačinke :)

Lopatka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

3. feb 2014 11:17

Zadnjič sem učila hčerko, kako se naredi masa za palačinke. Najbolj kompaktna masa pride, če vse sestavine stresemo takoj v posodo in zmešamo, kot če najprej mešamo jajca z mlekom in dodajamo moko. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti