Doboš torta

tej_a  

član od: 10.10.2005

sporočila: 362

tema odprta - 20. jan 2014 14:28 | ogledi: 9.868 | odgovori: 23

Ali ima kdo kakšne izkušnje oz. je že pekel Doboš torto? Na kulinariki je namreč objavljen samo en recept. Hvala.

tej_a

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

20. jan 2014 14:35

Imam izkušnje, dobra je, ne vem pa, kakšno zvezo ima to s številom receptov na kulinariki. Doboš torta in Sacher torta imata vsaka samo en recept, vse ostalo so ponaredki in variante "po moje", "po domače" ipd. Kaj je bojše, je seveda stvar okusa, o čemer se pa ne razpravlja.

Doboš torta ni ravno za začetnike. Bistvo te torte je, da spečeš veliko tankih plasti biskvita, kar je ena mala packarija, pa da je krema taka, kot ti je všeč (meni ta originalna pač ni, ker je za moj okus premastna in presladka), pa da obvladaš karamel na vrhu torte - kar vsakemu tudi ne uspe v prvem poskusu (meni že ni). Zato bi bil moj nasvet,da čimprej  poskusi, ker dokler ne boš poskusila, ne boš vedela. Pa ne obupaj, če prvič ne bo taka kot na sliki. Če ti bo okus všeč, vztrajaj in se uči na lastnih napakah in si ne ženi vsake packe na predpasniku preveč k srcu. Pa pazi na prste pri karamelu, da se ne opečeš.

Veliko zabave, veliko užitkov in veliko kuhinjske sreče ti želim!

Sonja

Sashika  

član od: 29.3.2006

sporočila: 639

20. jan 2014 18:12

Pekla, malo je zamudno, vsekakor pa vredno vsake minute dela. 8-9 Plasti biskvita, krema in karamel čez... bi bil zelo poenostavljen opis :)

Saša

tej_a  

član od: 10.10.2005

sporočila: 362

20. jan 2014 22:34

Plasti se verjetno nič ne navlažijo? A ne pride potem bolj suho vse skupaj? Ali se mora kaj obtežiti? Ta recept ki je na kulinariki je potem vredu recept? Hvala.

tej_a

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

21. jan 2014 7:39

Ja, prava doboš torta je v originalu hudičevo suha zadeva. Izkoristi torej prednosti domače kuhinje in se izživljaj po svojih predstavah! Pa nehaj se obremenjevati z recepti, ti so napotek, ne pa zakon in zaradi namočene doboš torte ni še nihče šel v keho. Samo plast pod karamelom mora pa res ostati suha.

Sonja

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

21. jan 2014 11:45

Plasti v doboš torti so tako tanke, krema pa tako mastna, da suhe dobošice še v življenju nisem videla. Ne znam si predstavljat, da vse skupaj začneš še polivat. Je pa res, da prepovedano pa tudi ni.

Lisa

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

21. jan 2014 11:47

Če si pod "suh" predstavljaš nasprotno od masten, potem doboš torta seveda ni niti najmanj suha. Če si pa pod suh predstavljaš nasprotno od sočen, potem pa zanesljivo je.



Sonja

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 21. 2014 11:48

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

21. jan 2014 12:55

Dobošica je najljubša torta moje hčere - torej jo občasno naredim. In ni suha. Ne pušča sicer mokre lužice na krožniku, a bogata krema plasti testa popolnoma zmehča in prepoji z okusom. Res pa je, da imam navado narediti torto za naslednji dan - da se okusi čez noč prepojijo. Splošni vtis potem je, da tanki listi služijo le temu, da nežno držijo skupaj kremo. kako bi bilo potem to "suho"...?

Lisa

Sashika  

član od: 29.3.2006

sporočila: 639

21. jan 2014 16:05

Se strinjam z Liso & Limnol, torta ni suha, krema prepoji plasti. Tudi jst jo pečem en dan prej in pustim čez noč v hladilniku.

Saša

pekoča paprika  

član od: 25.7.2011

sporočila: 50

22. jan 2014 21:37

ok, vprašanje za tiste, ki ste jo že pekle.

glede na to, da bom vsak list pekla posebej, vsak pa se peče 10 minut, potrebnih je 6 biskvitnih listov -  a je bolje narediti biskvitno testo v več rundah, recimo za 2 lista naenkrat ali je vseeno, če zmešano biskvitno testo stoji in čaka (za zadnjo peko bi tako čakalo testo že približno eno uro).

hvala za odg.

ps

prava doboš torta ni suha, samo dovolj dolgo mora stati, da se dobro prepoji s kremo. moja madžarska babica je pekla odlične dobos torte, žal si nisem nikoli zapisala njenega recepta

pekoča paprika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti