Doboš torta

tej_a  

član od: 10.10.2005

sporočila: 362

24. jan 2014 7:58

Tudi mene zanima to vprašanje ki ga je zastavila pekoča paprika. Hvala.

tej_a

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

24. jan 2014 8:41

Sama pečem v ventilatorski pečici, po dve plasti hkrati. Upoštevaj, da je plast testa tanka - kot malo debelejša palačinka, namažem jo s pomočjo žlice - in absolutno ne potrebuje 10 minut da se prepeče (biskvit za rolado, ki je neprimerno debelejši, se peče 11-12 minut). Vse testo naredim naenkrat, saj peka ne vzame niti pol ure. Zadnji plasti čakanje nič ne škodi.

Lisa

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

24. jan 2014 14:30

Jaz sem jo že tudi pekla. Preglavice mi je edino povzročal karameliziran sladkor, ki se je prehitro strdil na torti in zato nisem dobila lepe površine. Da ne govorim o rezanju, ko se je lomil

Meni se je tudi zdela presuha, pojedli pa smo jo vseeno. Sem pa vsak biskvit posebej pekla, kljub temu, da imam ventilacijsko pečico.

yulchi

Sashika  

član od: 29.3.2006

sporočila: 639

24. jan 2014 17:37

Pečem vsak biskvit posebej, dosti manj kot 10 min. Naredim celotno maso, ki potem čaka - nekje 40 minut skupaj.

Saša

tulipanka  

član od: 22.3.2011

sporočila: 84

26. jan 2014 16:31

Doboš torto sem že večkrat pekla,ampak malce drugače kot je recept na teh linkih.

Spečem 5 oblatov,za vsakega 2 jaci in x2 moke in sladkorja.Vsak oblat posebaj pečem na 175 stopinj dokler ni rahlo rjav.Mislim,da je to bistveno ker tako  je vsak oblat hrustljav.

Torta zaradi tankih oblatov in kreme ni suha. 

Kremo naredim malo drugače.Kuhano masleno s čokolado, je manj mastna.

Karamel je pa stvar prakse.Večkrat poizkušiš,pa bo.Mogoče prvič iz malo manjše mase,ko obvladaš pa iz cele.

Jaz karamel naredim v teflon posodi,da se sladkor počasi karamelizira.Drugače  mi je nagajalo ker se mi  je ali prežgal ali pa se mi je sprijel.Dodam pa maslo ali sladko smetano na koncu,pa je bolj malzljiv.Ampak zelo malo. 

lp  

tulipanka

Mina43  

član od: 22.8.2019

sporočila: 19

22. avg 2019 23:08

Doboš torto delam po zelo starem receptu. 

13 dag sladkorja in 5 rumenjakov penasto umešam, nato dodam 8 dag moke in zelo nežno podmešam sneg iz 5 beljakov.

Iz te mase spečem 7 tankih biskvitnih oblatov. Pečem na krogih iz peki papirja ( prej se je uporabljal pergament, nato navaden papir, namazan z maščobo in pomokan), ki jih položim na dno modela za torto.

Ker so biskvitne plošče zelo krhke, pomaga trik, da jih še ne povsem ohlajene pokrijemo z ustrezno veliko posodo. ( To pomaga tudi pri biskvitnih ruladah ali roladah, da se lahko zvijejo.)

Za kremo stepam nad soparo 4 cela jajca, 150 g sladkorja in 150 g malo zmehčane čim bolj grenke čokolade, dokler se ne zgosti. Nič hudega če spodnji del posode, v kateri je krema sega malo v vrelo vodo. To traja od 5 do 6 minut. Nato kremo ohladimo in ji dodamo 150 g penasto umešanega masla.

Okus lahko poljubno spreminjamo, v maslo lahko umešamo malo zelo močne kave ali malo Amaretta. 

Nato vse liste namažemo, jaz jo namažem tudi po vrhu, ker mi le redko uspe speči 7 plošč, običajno jih je manj. Seveda jo namažem tudi ob straneh.  Pokkrijem jo s pokrovom od posode za torto in pustim vsaj dve do tri ure v hladilniku. Pred serviranjem pa naj bo vsaj 15 minut na sobni temperaturi.

Karamelni obliv na vrhu sem sicer včasih naredila, vendar k okusu ne prispeva kaj dosti, pa še kose le treba prej narezati in vsakega posebej preliti.

Moti pa me, da je v večini recetov krema samo iz masla in čokolade. 

Mina43

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

28. avg 2019 15:40

Mina43 je napisal/a:

 

Za kremo stepam nad soparo 4 cela jajca, 150 g sladkorja in 150 g malo zmehčane čim bolj grenke čokolade, dokler se ne zgosti. Nič hudega če spodnji del posode, v kateri je krema sega malo v vrelo vodo. To traja od 5 do 6 minut. Nato kremo ohladimo in ji dodamo 150 g penasto umešanega masla.

Moti pa me, da je v večini recetov krema samo iz masla in čokolade. 

Mina43

V stari novi Jugoslaviji so v taki nizki, rumeni škatli prodajali "oblatne za doboš tortu" (šest kosov je bilo not, če me spomin ne vara), na stranskih ploskvah škatle pa je bil recept za kremo, ravno tak, kot ga je napisala Mina43. In to je najboljša krema, kar sem jo kdaj jedla v doboš torti.

lp

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

28. avg 2019 16:03

@elaphus: A je bila to tista "Na pari se tuće dok se ne zgusne..."? Tisti tekst bi pa tako rada se kdaj videla v zivo...

lp, proxima

Mina43  

član od: 22.8.2019

sporočila: 19

31. avg 2019 11:58

Spominjam se oblatov, žal jih je bilo v škatli le štiri ali pet. Za razliko od doma spečenih so bili debelejši in suhi in jih je bilo treba nekoliko navlažiti, kar sem naredila najpogosteje z močno kavo. Seveda se jih ni smelo navlažti tako močno kot za tiramisu, saj se je po nekaj urah na hladnem torta tudi prepojila s kremo.

Pa še to: dolgo, preden smo lahko kupovali oblate v trgovini, je takšno krema pripravljala moja babica in verjetno so tako delali po vsem južnem delu nekdanje Avstro.Ogrske monarhije, razen v Banatu, kjer so uporabili samo maslo, sladkor in čokolado.

lp Mina43

Mina43

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti