Pranje mesa

tema je zaklenjena

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

15. jan 2014 17:35

Če vse sperete, kako opravite to s sveže mletim mesom ali ćevapi, pleskavicami...?

Commis débarrasseur

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

15. jan 2014 18:27

Uh, še ena genijalnost.

»Če operete surovo meso pod tekočo vodo, najbrž menite, da se s tem početjem rešite bakterij, ki so na njem. Vendar temu ni tako. Voda bakterij ne more izprati ali uničiti, povzročite pa, da se te bakterije razširijo povsod okrog vas, tudi na drugo hrano, ki je zraven,« je opozorila dr. Jennifer Quinlan.

Torej welja prav tako:

»Če operete ROKE ALI KARKOLI DRUGEGA pod tekočo vodo, najbrž menite, da se s tem početjem rešite bakterij, ki so na njih. Vendar temu ni tako. Voda bakterij ne more izprati ali uničiti, povzročite pa, da se te bakterije razširijo povsod okrog vas, tudi na drugo hrano, ki je zraven,« je opozorila dr. Jennifer Quinlan.

Tole je samo v vednost in ravnanje. Pa kar koli boste že naredili.

 

 

Sonja

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

15. jan 2014 19:18

Če sem iskren, na tej strani mrgoli slovničnih napak, in to takšnih, da sem kajkmalu podvomil tudi o verodostojnosti napisanega...Namreč, nekdo, ki toliko ve o zdravju itd, bi moral skozi izobraževanje o le-tem prav gotovo pridobiti tudi določeno znanje o slovnici oziroma izražanju.

Glede teme, ki jo obravnavajo, bom pa itak še naprej delal po svoje...v skladu z zdravo pametjo...

 

peter

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

15. jan 2014 19:31

proxima je napisal/a:
Jaz vidim čisto dovolj razlogov za pranje mesa pred uporabo, vsaj estetskih, če že ne mikrobioloških. Od koščkov kosti, ki se držijo razsekanih zarebrnic, do preostalih peres in kocin, ki jih izpulim iz kakega piščanca, da o morebitnih salmonelah, ki bodo verjetno v največji koncentraciji prav v tisti tekočini, ki se nabere na dnu embalaže pakiranega perutninskega mesa, niti ne govorim. Ko bom imela lastno klavnico in bom osebno nadzirala tako odvzeme mikrobioloških vzorcev kot preoblačenje zaščitnih rokavic in menjavanje mask zaposlenih, se bom mogoče drugače obnašala, do takrat pa, jebiga, če je treba odrezat konce hrenovk, bom počela tudi to.

Kot pogosto rečem, je že v redu, če moliš, naj te bog (ali bogovi) obvarujejo pred poplavami, vseeno si pa raje postavi hišo na klancu.

lp, proxima

si povedala vse    

 

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

15. jan 2014 19:44

Mi doma mesa nikoli ne operemo.No,operem kakšenkrat kosti za juho,ker so sledi žaganja,pa hrenovke,te ki so vakumsko pakirane imajo neko zaščitno sluz,svežih ne perem,ker se itak prekuhajo.Ribe pa, tudi če mi očistijo jih še sama dokončno očistim in z tem tudi pod tekočo vodo sperem.Kje ti Trixi kupuješ ribe da imajo neužitno sluz in je vse črno ne vem..takih jz niti kupila ne bi.Glede mesarjev..nisem še videla mesarja z rokavicami..ne glede ali je meso prodano od spredaj ali prinešeno odzadaj.Dober mesar ima dobro meso tudi spredaj..in k takemu ,ki nosi meso od zadaj ne bi hodila.Mi imamo vsako leto domače koline in bognedaj da rečem mesarju naj si da rokavice..mislim da bi kar šel..pa dela v Italiji v priznani mesnici.Meso razkosajo,zrežejo,zmeljejo vse brez rokavic..ma kaj to..maso za šalame,klobase,krotegine se vse premeša z rokami..in to fajn.

Mislim, (laično) da je bolj važno poreklo mesa ,kvaliteta,kot pa to da se ga opere,sploh ker ga največkrat  termično obdelamo..pa tudi kadar mož pajca več dni meso za karpačo ne vem če ga opere.

Mi pač delamo tako,z golimi rokami začinimo,paniramo...in veliko bolj so bakterijsko "umazane" razne lesene deske za rezanje,noži z leseni ročaji kot meso.

Vrtejbenka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15159

15. jan 2014 21:19

Vrtejbenka je napisal/a:

Mi doma mesa nikoli ne operemo.No,operem kakšenkrat kosti za juho,ker so sledi žaganja,pa hrenovke,te ki so vakumsko pakirane imajo neko zaščitno sluz,svežih ne perem,ker se itak prekuhajo.Ribe pa, tudi če mi očistijo jih še sama dokončno očistim in z tem tudi pod tekočo vodo sperem.Kje ti Trixi kupuješ ribe da imajo neužitno sluz in je vse črno ne vem..takih jz niti kupila ne bi.Glede mesarjev..nisem še videla mesarja z rokavicami..ne glede ali je meso prodano od spredaj ali prinešeno odzadaj.Dober mesar ima dobro meso tudi spredaj..in k takemu ,ki nosi meso od zadaj ne bi hodila.Mi imamo vsako leto domače koline in bognedaj da rečem mesarju naj si da rokavice..mislim da bi kar šel..pa dela v Italiji v priznani mesnici.Meso razkosajo,zrežejo,zmeljejo vse brez rokavic..ma kaj to..maso za šalame,klobase,krotegine se vse premeša z rokami..in to fajn.

Mislim, (laično) da je bolj važno poreklo mesa ,kvaliteta,kot pa to da se ga opere,sploh ker ga največkrat  termično obdelamo..pa tudi kadar mož pajca več dni meso za karpačo ne vem če ga opere.

Mi pač delamo tako,z golimi rokami začinimo,paniramo...in veliko bolj so bakterijsko "umazane" razne lesene deske za rezanje,noži z leseni ročaji kot meso.



Vrtejbenka

Še vse  cele postrvi ali fileje, ki sem jih kupila sem morala temeljito očistiti. Na zunaj se ne vidi, ampak ko grem z nožem po koži se nabere umazanija, pa še veliko sluzi. Pri morskih ribah pa je odvisno od ribarnice, jaz sem bolj natančna.

Mi drugače hodimo v eno privat mesarijo, kjer sem zelo zadovoljna s kvaliteto mesa. Sveže vse zmelje, meso diši, ampak vseeno meso sperem. 

Ja mleto meso, pa čevape ...pa res ne peremo. Zadnje čase sama pripravljam mešanico za pečenje, čeprav nikoli ne bom blizu restavracijam, ki so za to specializirani, pa še filing je drug, ko ti vse lepo prinesejo.

Pri pripravi mesa je meni najbolj pomembno, da meso pripravim na posebni deski, ko pa režem zelenjavo pa na drugi. 

 

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

15. jan 2014 21:26

Trixi je napisal/a:

Še vse  cele postrvi ali fileje, ki sem jih kupila sem morala temeljito očistiti. Na zunaj se ne vidi, ampak ko grem z nožem po koži se nabere umazanija, pa še veliko sluzi. Pri morskih ribah pa je odvisno od ribarnice, jaz sem bolj natančna.

Kakšna umazanija neki, postrvi i majo barvilo v koži in ko jih oluskamo, poškodujemo celice, v katerih je barvilo. Sluz je povsem normalna reč pri ribji koži.

Od koga si bolj natančna, od Vrtejbenke (ker si njej odgovorla)?

Kar se mene tiče, pasem narejena kot ibiza: delam po lastni, zdravi, pameti. Pa tudi njegovemu mnenuu o strani pritrjujem.


rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 15. 2014 21:27

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

15. jan 2014 21:44

Vrtejbenka je napisal/a:

Mi doma mesa nikoli ne operemo.No,operem kakšenkrat kosti za juho,ker so sledi žaganja,pa hrenovke,te ki so vakumsko pakirane imajo neko zaščitno sluz,svežih ne perem,ker se itak prekuhajo.Ribe pa, tudi če mi očistijo jih še sama dokončno očistim in z tem tudi pod tekočo vodo sperem.Kje ti Trixi kupuješ ribe da imajo neužitno sluz in je vse črno ne vem..takih jz niti kupila ne bi.Glede mesarjev..nisem še videla mesarja z rokavicami..ne glede ali je meso prodano od spredaj ali prinešeno odzadaj.Dober mesar ima dobro meso tudi spredaj..in k takemu ,ki nosi meso od zadaj ne bi hodila.Mi imamo vsako leto domače koline in bognedaj da rečem mesarju naj si da rokavice..mislim da bi kar šel..pa dela v Italiji v priznani mesnici.Meso razkosajo,zrežejo,zmeljejo vse brez rokavic..ma kaj to..maso za šalame,klobase,krotegine se vse premeša z rokami..in to fajn.

Mislim, (laično) da je bolj važno poreklo mesa ,kvaliteta,kot pa to da se ga opere,sploh ker ga največkrat  termično obdelamo..pa tudi kadar mož pajca več dni meso za karpačo ne vem če ga opere.

Mi pač delamo tako,z golimi rokami začinimo,paniramo...in veliko bolj so bakterijsko "umazane" razne lesene deske za rezanje,noži z leseni ročaji kot meso.



Vrtejbenka

 

Isto kot pri nas

anibas

Vesna555  

član od: 19.1.2012

sporočila: 56

15. jan 2014 23:53

Vrtejbenka je napisal/a:

Mi doma mesa nikoli ne operemo.No,operem kakšenkrat kosti za juho,ker so sledi žaganja,pa hrenovke,te ki so vakumsko pakirane imajo neko zaščitno sluz,svežih ne perem,ker se itak prekuhajo.Ribe pa, tudi če mi očistijo jih še sama dokončno očistim in z tem tudi pod tekočo vodo sperem.Kje ti Trixi kupuješ ribe da imajo neužitno sluz in je vse črno ne vem..takih jz niti kupila ne bi.Glede mesarjev..nisem še videla mesarja z rokavicami..ne glede ali je meso prodano od spredaj ali prinešeno odzadaj.Dober mesar ima dobro meso tudi spredaj..in k takemu ,ki nosi meso od zadaj ne bi hodila.Mi imamo vsako leto domače koline in bognedaj da rečem mesarju naj si da rokavice..mislim da bi kar šel..pa dela v Italiji v priznani mesnici.Meso razkosajo,zrežejo,zmeljejo vse brez rokavic..ma kaj to..maso za šalame,klobase,krotegine se vse premeša z rokami..in to fajn.

Mislim, (laično) da je bolj važno poreklo mesa ,kvaliteta,kot pa to da se ga opere,sploh ker ga največkrat  termično obdelamo..pa tudi kadar mož pajca več dni meso za karpačo ne vem če ga opere.

Mi pač delamo tako,z golimi rokami začinimo,paniramo...in veliko bolj so bakterijsko "umazane" razne lesene deske za rezanje,noži z leseni ročaji kot meso.



Vrtejbenka

 

Dobro napisano, pri meni enako, mesa pa res ne perem, saj se termično obdela, zakaj naj ga pred tem še pod vodo dam, to so iste fore kot ko direkt iz skrinje dajete meso v vročo vodo, da se odtali in ga tam pajcate. Ufff, kolk je šele to čisto, pa še prat ga ni treba a ne? A salame tud perete na 90 stopinj?



Vesna555

Sporočilo je spremenil(a) Vesna555 dne 15. 2014 23:59

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15159

16. jan 2014 8:55

rimljanka je napisal/a:

Trixi je napisal/a:

Še vse  cele postrvi ali fileje, ki sem jih kupila sem morala temeljito očistiti. Na zunaj se ne vidi, ampak ko grem z nožem po koži se nabere umazanija, pa še veliko sluzi. Pri morskih ribah pa je odvisno od ribarnice, jaz sem bolj natančna.

Kakšna umazanija neki, postrvi i majo barvilo v koži in ko jih oluskamo, poškodujemo celice, v katerih je barvilo. Sluz je povsem normalna reč pri ribji koži.

Od koga si bolj natančna, od Vrtejbenke (ker si njej odgovorla)?

Kar se mene tiče, pasem narejena kot ibiza: delam po lastni, zdravi, pameti. Pa tudi njegovemu mnenuu o strani pritrjujem.


rimljanka



Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 15. 2014 21:27

Vsak dela po svoje. Nima smisla kogarkoli prepričevat o čiščenju postrvi. Bi z užitkom pojedla takšno, kot sem jo pred 30 leti ulovila z mojim očetom....

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti