Stare, dobre babičine jedi

coco chanel  

član od: 29.11.2003

sporočila: 241

tema odprta - 19. mar 2004 16:59 | ogledi: 14.314 | odgovori: 8

Vidim, da je danes Jernej malo zablokiral z recepti, meni se pa tako,pa bi malo obujala spomine na stare, dobre jedi stare mame! Se mi kdo pridruži?

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

19. mar 2004 17:30

Hej coco chanel, na enem drugem forumu sem našla tale link spodaj, ki mi je zelo všeč, čeprav nisem s primorske - večinoma so opisane stare kraške in primorske jedi, ampak že ko samo bereš in gledaš slikice se ti cedijo sline. No, seveda je tudi ta hrana, ki je tu opisana, poznana ljudem po vsej Sloveniji.....Glavno je da je tipična slovenska in da je stara, kot so jo pač res kuhale naše babice..... Ko se ti bo odprla starn, klikni zgoraj levo na "primorska kuhinja". <http://www.prim-nov.si/sobota/glavna.htm> Dober tek LP Zala Sporočilo je spremenil(a) _ZALA_ dne 19. mar 2004 17:31:41

coco chanel  

član od: 29.11.2003

sporočila: 241

19. mar 2004 18:28

Super Zala, pa kje najdete take zadeve. Vedno pogledam in tudi sprintala jih bom.Vedno se najde kakšna prima jed, pa ponavadi je to tudi precej varčna kuha, saj včasih niso tako zapravljali za hrano , kot danes.Kako so včasih znale mame samo v hladilnik pogledat in že je bila ideja za kosilo. Kaj pa jaz? Hočem nekaj skuhat,pa že pišem na listek kaj potrebujem, kupim še malo tistega, ki že imam, pa se mi zdi, da je premalo, hladilnik je poln, jaz pa naprej na horuk, denarnica se prazni, jaz pa v jok. Varčne kuharice, oglasite se, mi je čisto vseeno, tudi če me katera okrega.

Rmeli  

član od: 5.2.2004

sporočila: 344

19. mar 2004 22:03

Hay! No,da se še jaz pridružim tej debati. Ko sem hodila v službo (trenutno porodniška), sem šla vsak dan v trgovino in seveda poleg tistega kar sem rabila, kupila še tisto, kar se mi je zdelo, da bi bilo fino, če bi imela oz. bom sigurno rabila.Kar se največkrat ni naredilo, ker je skuhala mama ali oma, meni pa je v hladilniku marsikaj ostajalo in se seveda tudi pokvarilo, sedaj je malo drugače. Če grem z vozičkom,kupim samo kruh in mleko in mogoče še kakšen jogurt, v nabavo grem pa takrat, ko mi res vsega zmanjka. Kako bo pa potem, ko bom šla spet delat, pa ne vem. Kar se tiče kuhinje naših babic je moja oma bila super kuharica na tisti star način, se pravi, če ni bilo dovolj mastno,je dodala malo masti.Saj ne rečem, smo vsi gor zrastli, ampak mislim, da sem jaz malo bolj "šparovna" kar se teh stvari tiče. Je pa res, da včasih niso imeli s čim drugim začinit in je bilo pravo razkošje imeti vsaj mast. Zato pa sedaj kdaj pa kdaj malo zajamra, da je preveč borovo. Moram še napisati, da ima 91 let. Potem pa vedi,kaj je zdravo, a ne ? LP Rmeli

coco chanel  

član od: 29.11.2003

sporočila: 241

20. mar 2004 9:04

Ko je prišla moja mama, ki jih ima 83, na kosilo, sem pripravila Jemijevega piščanca v soli.Pa je rekla,;Ti tale tvoja moderna kuhna pa meni nič ne paše, piščanec mora imeti lepo zapečeno kožo in mora hrustat. Potem je pa še cel mesec žlahti razlagala, kakšnega piščanca je jedla pri meni. Moja hčera ga pa obožuje, mož se pa tako in tako nič ne pritožuje, ker mu je vse okusno.Sedaj sem se pa odločila, da bom skuhala ješprenj in kračo pa upam, da bo zadovoljna.

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

21. mar 2004 12:05

moj odgovor sicer ne bo letel na kuhinjo babice (nizozemska babica, ki je dejansko znala kuhati, je žal umrla kmalu po mojem rojstvu, tadruga babica pa ni nikoli imela pravega lastnega gospodinjstva in ni znala ne vem kaj in moja mama ne zna ne vem kaj, vedno so jedli v službi, jaz pa v šoli...) ampak na denarno zadevo. Coco chanel, zelo dobro te razumem, ker ko ti kuha postane v hobi in užitek, postane to krepka obremenitev za denarnico. Dva sva na mesec porabila krepko čez 100 000 SIT samo za hrano. Eventuelno prehranjevanje zunaj v to ni všteto! Potem sva pa začela zbirat račune in sklenila, da je treba nekaj ukrenit. En ukrep je gotovo, da bomo šli v prihodnjosti, ko ne bo več carin, kdaj v Italijo po zaloge inčunov, kaper, sušenih paradižnikov, parmezana, pancete itd., ker na tehle delikatesah zapraviš največ (če jih redno uporabljaš, seveda). Drugo je pa plan tedenskega jedilnika, lahko tudi za 10 ali 14 dni. Ko brkljava po kuharskih knjigah, in se navdušujeva, kaj bi rada jedla, notri vtikava kazala (post-it listke). Potem pa se običajno v nedeljo zvečer usedeva in premisliva - kakšne aktivnosti so v planu čez teden, temu prilagodiva dnevno zahtevnejše/preprosto kuhanje, vključiva nekaj želja iz knjig, pri tem pa upoštevava, da če je v teme in tem receptu malo bučke in malo paprike, da bo verjetno pol paprike in pol bučke ostalo, zato čez dva dni planirava nek drug recept, ki bo te sestavine spet uporabil. Sprintane imam muštre jedilnika, kamor not lepo vpisujem, hkrati pa so zabeležene tudi zaloge v zmrzovalniku (npr. en dan narediš pekač musake, pol daš takoj v zmrzovalnik, in ker imaš to očitno napisano, za naslednjo sredo, ko ni časa za kuhat tisto musako premestiš iz zaloge na jedilnik). Seznam za nakupovanje je zdaj pregleden, v supermarketu se pa lepo nazaj držim, da ne kupujem tistega, kar ne rabim. (izjemice še vedno so, v glavnem pa je novi sistem boljši) Ko se bo obrnilo leto, bova verjetno jedilnike "reciklirala", pa se ne bo več treba toliko zmišljevati. rezultat: "le" še 80 tisočakov na mesec za dooobro hrano. Porabit moram še zaloge iz omare - razne kaše, žitarice, konzerve... Polno tega poredko rabim, zato je verjetno potratno vzdrževati tako zalogo - zame je nujno imeti le konzerve tune, pelatov in koruze, za drugo polovico parčka pa mešanico stročnic, ki jo meče v solato. Sporočilo je spremenil(a) malan dne 22. mar 2004 07:36:55

vladkaa  

član od: 24.3.2010

sporočila: 4

24. mar 2012 13:04

vladkaa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti