Kuhanje v vakumu

komet  

član od: 19.12.2008

sporočila: 10

tema odprta - 27. dec 2013 15:59 | ogledi: 9.580 | odgovori: 11

A ima kdo kakšne izkušnje s kuhanjem v vakummu?

Na kaj moram biti posebej pozorn?



komet

Temo je spremenil(a) komet dne 27. dec 2013 15:59

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

13. nov 2014 16:30

Živjo!

Ker je to edina tema, ki sem jo našla z iskalnikom, nadaljujem kar tu. Najprej me zanima, zakaj je potrebno nabavit kuhalnik za ta način kuhanja. Je kdo poskušal kaj drugačnega? Sicer še nisem pogledala, ampak po mojem bi se želeno temperaturo dalo nastavit tudi v kakšni drugi posodi ali v pečici (kamor bi postavili posodo z vodo in vrečko). Bi bil problem zaradi potrebnega časa kuhanja, ali kaj? In kako je s sproščanjem snovi iz pvc vrečke v hrano? Že pred vodo v plastenkah svarijo, zdaj pa to...

 

Pozdrav,

alibaba

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

13. nov 2014 17:07

Če bi bila na tvojem mestu, bi opustila kuhanje v "vakumu" že zaradi vseh skrbi okoli plastike, kaj šele zaradi vsega drugega, to je primernega kuhalnika, receptov....

Kuhalnik je potreben zato, da drži konstantno temperaturo vode v kateri se jed kuha. Po tem sistemu, čeprav previsoki temperaturi (ob oz. tik pod vreliščem) sem delala pire krompir in ker je bil kuhan na suho (brez vode) oz. v mleku, smetani in maslu, ki bi jih sicer dodala kasneje, je bil fenomenalen. Čeprav sem kuahla brez uporabe termometra, vem, da je bila previsoka temperatura, ker je bil krompir kuhan v 20ih minutah namesto v 45ih. :) 

Mnenja sem, da je treba stvari vsaj enkrat sprobati, sicer pa tole kuhanje raje prepustim Iron Chef-om. Pire bom pa ponovila, to pa ja. :)

 

Vanja

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

13. nov 2014 19:11

Midva z možem ,sva pa že nekaj časa imela željo probat to tehniko kuhanja..in letos sva jo uresničila.Male svinjske krače sva vakumsko zapakirala ,in jih kuhala nekej 4 in pol urce ,mogoče kaj malega več na 75 stopinj.Uporabila sva moj slaščičarski termometer,ker nimava te posode.Krača se praktično kuha v svoji stopljeni maščobi.Potem sem dokončala nekje po recepturi šefa Bineta iz šova Gostilan išče šefa.Toda sam okus krače ,ko jo vzameš iz vrečke,je nebeški..prvinski okus mesa...to tehniko bova še uporabila ,tudi za same krače,sicer ne več po šefovo,pač pa samo še potem  popečene v pečici,da se koža malo zapeče..smo jedli tudi potrebuševino tako skuhano in potem zapečeno,tudi odlično.

Mi za novoletene praznike.oziroma na prvi dan novega leta skuhamo zampone..nekje je to ista tehnika..samo da je zampone zvakumiran v folijo in ne v pvc vrečko..kuhaš pa ga tudi nekej do 2 uri na zmerni temperaturi...nekako slična tehnika.

Je pa za različne vrst mesa različan temperatura in čas kuhanja.

Vrtejbenka

Čarli08  

član od: 4.1.2010

sporočila: 275

13. nov 2014 21:17

Vanja, si za pire uporabila kuhalnik ali kak drug pripomoček?

Čarli08

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

14. nov 2014 2:59

Čarli, kar v loncu sem kuhala, vse sestavine sem dala v vrečko za zmrzovanje, zaprla in še dodatno zavezala. Tole kuhanje ni nič novega, ljudje so ga pa opazili na kuharskih šovih. Potem se (nam) zdi imenitno in prenesemo v svojo kuhinjo. :)  

Enak učinek je, če kuhaš krompir za pire, bučke za pite ipd., v pari. Da bi imela pa še eno veliko mašino...se mi ne ljubi, po domače povedano. Si bom pa končno nabavila wok. Sem se naučila prijemov, kako enostavno obvladati tajsko  kuhinjo. 



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 14.nov 2014 04:42

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

14. nov 2014 8:16

Verjetno se bi dalo kuhati tudi v pečici.

trac

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

14. nov 2014 9:19

Nedavno sem na enem tečaju videla, kako se potrebuševina, kot omenja Vrtejbenka, pripravi v vakumu. Zanimiv način, na koncu se je  izkazalo, da je meso še kako oskusno.

 

Za pire sem pa, prav tako na enem tečaju o pripravi jedi iz kormpirja, v eni kulinarični hiši, izvedela, da se najboljši pire prirpavi iz pečenega krompirja - cel krompir križno zarežeš na vrhu in spečeš v pečici, in potem delaš pire. Bo nekaj na tem - če se izgnemo kuhanju krompirja v vodi, imamo res samo krompir, nič voden ...

mamamia

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

14. nov 2014 9:37

mamamia je napisal/a:
cel krompir križno zarežeš na vrhu in spečeš v pečici, in potem delaš pire. Bo nekaj na tem - če se izgnemo kuhanju krompirja v vodi, imamo res samo krompir, nič voden ...


mamamia

 

Predvidevam, da se ga v tem primeru ne lupi?Verjetno se pa peče kar dolgo, razen če se ga prepika, ali pač?

 

Life is war against boredom~

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

14. nov 2014 14:29

Tako je, MiriBon. Pečeš celega, potem izdolbeš, da ostanejo samo olupki. Če pustiš malo več belega dela na olupkih (razrezi jih na četrtine),  le te napolniš s fino pečeno, nadrobljeno in osušeno slanino, posipaš z malo dobrega sira in daš v pečico segreto na 220 stopinj in dobiš potato skins. Ponudiš tako, da potreseš nekoliko narezanega drobnjaka. Nekateri imajo radi malo smetana, meni je odveč. 

Je pa taka priprava pireja, da celega prej spečeš v pečico, nekokliko predolga. Če rabim kuhan sladek krompir, ga pripravim v mikrovalovki.

Ampak potato skins so pa fenomenalni. 

Vanja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

14. nov 2014 15:20

MiriBon je napisal/a:

mamamia je napisal/a:
cel krompir križno zarežeš na vrhu in spečeš v pečici, in potem delaš pire. Bo nekaj na tem - če se izgnemo kuhanju krompirja v vodi, imamo res samo krompir, nič voden ...


mamamia

 

Predvidevam, da se ga v tem primeru ne lupi?Verjetno se pa peče kar dolgo, razen če se ga prepika, ali pač?

 



Life is war against boredom~

 

Kaj vem, okoli 30 do 40 minut se je pekel, če se prav spomnim, seveda v olupku. Mi smo delali dimljenega, olupke pa smo zavrgli. če bom kdaj delala doma, bom pa Vanjin nasvet upoštevala

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti