Goveji biftek za novoletno kosilo/večerjo

valikaben  

član od: 31.12.2008

sporočila: 161

27. dec 2013 8:18

Jesti surovo ali termično nezadostno obdelano meso je seveda tvegano. Vsak pa sam presodi ali bo to tveganje sprejel ali ne.

valikaben

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. dec 2013 9:10

Živeti je tvegano. In smo kar sprejeli to tveganje.

rimljanka

ALFABET  

član od: 27.12.2013

sporočila: 3

27. dec 2013 11:31

Dokler bomo imeli v bližini delujočo elektrarno Krško se ni treba pri hrani bati, pa še 500 let po njeni ustavitvi.

Je pa potrebno pri mesu upoštevati določena pravila. Meso ima toliko bakterij, koliko hitro se pokvari to je merilo na preprosti način. Če na pult postavimo ribo, piščančje, svinsko in goveje, hitro vidimo da je govedina še najboljša. Goveje živali se prehranjujejo izključno tudi z rastlinsko hrano.

Zato se jaz ob praznikih ne odpovem govejemu tatarskemu biftku in zrezkom iz pljučne. Sigurno dam pljučno v olje počivati, ker se potem zrezki hitreje spečejo manj časa se pečejo in ostanejo še mehkejši, prav teko je tatarski biftek boljši.

Jaz zrezke na hitro popečem, dodam zeleni poper(vložen) počakam par sekund da zadiši, dodam zenft toliko da ne prevzame okusa popru in to čist na konci da se malček prepraži.

Jaz pri kuhi ne maram veliko omak, ker so zelo zelo redilne.

 

Lepe praznike vam žeim!

 

 

ALFABET

Mirc86  

član od: 17.12.2011

sporočila: 33

30. dec 2013 9:36

Hvala vsem za odgovore! 

 

Meso sem pravkar dobil pri mesarju (uležano). Toliko info- imam pa itak skoraj doma mesarijo, ker se je tašča primožila k mesarju :). 

 

@ mamamia:

Vem da je bolj pozno in ne vem če bom dobil odgovor pravočasno, ampak vseeno:

- koliko zelenega popra dam za cca 600 g mesa?

- koliko vina? Bo cabernet sauvignon vredu?

- koliko vode in sladke smetane? (smetana je bila mišljena tista za kuhanje ane?)

- kakšne začimbe bi lahko še prišle notri?

- koliko časa naj bi se meso peklo, da notri nebi bilo rožnato? (se pravi well done)

 

Hvala!

 



Mirc86

Sporočilo je spremenil(a) Mirc86 dne 30.dec 2013 09:37

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

30. dec 2013 11:48

Mirc86 je napisal/a:

Hvala vsem za odgovore! 

 

Meso sem pravkar dobil pri mesarju (uležano). Toliko info- imam pa itak skoraj doma mesarijo, ker se je tašča primožila k mesarju :). 

 

@ mamamia:

Vem da je bolj pozno in ne vem če bom dobil odgovor pravočasno, ampak vseeno:

- koliko zelenega popra dam za cca 600 g mesa?

- koliko vina? Bo cabernet sauvignon vredu?

- koliko vode in sladke smetane? (smetana je bila mišljena tista za kuhanje ane?)

- kakšne začimbe bi lahko še prišle notri?

- koliko časa naj bi se meso peklo, da notri nebi bilo rožnato? (se pravi well done)

 

Hvala!

 



Mirc86



Sporočilo je spremenil(a) Mirc86 dne 30.dec 2013 09:37

 

Sicer so že dekleta prilepile odlične linke, pa vseeno še jaz napišem nekaj.

Zelenega popra dodaš glede na to, koliko pikantno želiš. Na en biftek bi jaz računala zvrhano čajno žličko.

Vino, ki ga omenjaš bo v redi, a dodajaj ga po žličkah, da ne prevlada okus.

Za smetano je pomembno, da je tekoča, jaz uporabim tisto, ki jo imam pri roki, torej ali za kuhanje ali pa kar navadno. Dodam pa običajno k biftekom tudi malo masla (tanko rezino položim na meso, ko ga že enrkat obrnem v ponvi.  Vodo dodajaš postopoma, po potrebi, ravnaš se po tem, kako gosto  omako želiš.

razen soli in popra druge začimbe niso ravno nujne, če pa imaš rad več okusov in bolj začinjeno meso, pa lahko dodaš kakšno mešanico začimb za steake.

 

Za well done pečeš najprej na zmerno visoki temperaturi kake tri minute na vsaki strani, potem pa še kake tri minute na malo manjšem ognju, prav tako na vsaki strani. To so okvirni časi za približno  2 cm debele bifteke. Ampak časi so res približni, ker je vse odvisno od debeline mesa, posode v kateri pečeš in tudi temperature, pri kateri pečeš bifteke.

Jaz jih med peko tudi zalivam s sokom, ki nastaja med pečenjem.

 

 

mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

30. dec 2013 18:37

Ne vem no, zame je well done čisto okej, nič ni sivo noter, kot na linku navaja, pa tudi s sočnostjo in okusom nimam težav. Vsaj doslej se mi je posrečilo, da nisem "ubila" mesa.  Me sicer ne moti, tudi če je medium well, da je noter torej še roza, a da se na pritisk ne pocedi sokrvica, a  sama ga raje pečem minuto dlje kot minuto manj, mi videz surovega mesa na sredini bifteka nekako ne sede najbolj. Če že govorimo o surovem mesu, potem imam raje čisto surovo meso (ne le, da tatarca najraje jem kar z žlico, tudi čevape pojem vsaj dva ali tri surove, še preden jih fliknem na žar. Le perutnine in teletine ne maram suorve ...).

Se mi zdi da je biftek ena tistih stavri, ko z eksperimentiranjem najdemo pravo stavr zase, seveda tudi ob nekaj neuspešnih poskusih.

mamamia

Mirc86  

član od: 17.12.2011

sporočila: 33

27. dec 2014 10:58

Leto je naokoli in ponovno bo na meniju (poleg ostalih silvesterskih dobrot) tudi goveji biftek v poprovi omaki. Lansko leto mi je odlično uspelo, smo se ob dobrem vinu in božanski govedini po receptu uporabnice mamamia mastili na silvestrov večer.

 

Tokrat bom hrano pripravljal za še več gostov. (lani smo bili trije). Razmišljam, da bi govedino pripravljal kar v picopeku, saj je veliko večja kuhalna površina. 

Mirc86

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti