Zamrznjen kvas

omojcej  

član od: 8.12.2012

sporočila: 10

tema odprta - 11. dec 2013 8:25 | ogledi: 12.819 | odgovori: 8

Brala sem že, da nekatere sveži kvas zamrznete in ga uporabljate po potrebi. Kako?

Če se ga do konca odtaja, postane tekoč. Ali ima katera izkušnje z uporabo?

omojcej

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

11. dec 2013 8:34

Jaz sem ena tistih, ki kvas zmrzuje. Kvas rastopim v mlačni vodi, potem pa ali naredim kvasec, ali pa solno-kvasno emulzijo.

Bernarda

Galoon  

član od: 27.9.2008

sporočila: 4

11. dec 2013 8:41

Živjo,

ponavadi uporabim polovičko svežega kvasa, drugo pa zamrznem. Pomembno je, da je dobro ovita v folijo, sicer postane rjavkasta in širi neprijetne vonjave po zamrzovalniku. Ko jo potrebujem, jo direktno iz zamrzovalnika dam v toplo vodo ali mleko in z mešanjem raztopim v njem. Le v primeru uporabe zamrznjene kocke torej naredim kvasec, kadar pa uporabim svežo kocko pa ponavadi ne. V tem primeru ni razlike med svežim in zamrznjenim kvasom.

Po mojih izkušnjah kvas naj ne bo prav dolgo v zamrzovalniku, kvečjemu kakšen mesec dni. Sem pa opazila razlike pri zamrzovanju kvasov različnih proizvajalcev. Ugotovitev je, da zamrzujem le Fala kvas, Hoferjev in Mercatorjev se mi ni obnesel najbolje. Že v trgovini pazim na to, da ima kvas dolg rok uporabe, ravno zaradi tega ker ga zamrzujem, tako da ponavadi z zamrzovanjem sploh ne presežem tega roka, ker ga prej porabim. Zamrznem pa ga  ravno zato, ker mi v hladilniku ne zdrži prav dolgo, tudi če je še v roku uporabe.

Lp

Galoon

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

11. dec 2013 8:56

Mene pa zanima nekaj drugega: spomnim se, da je veliko let nazaj, tašča kupovala 250 gramski kvas in nikoli ni bilo težav s tem, da bi se pokvaril, pa ga je hranila v hladilniku. Sedaj pa se dejansko dogaja, da se ti tista mala kocka, če je ne porabiš do konca, pokvari še pred iztekom roka. Prepričana sem, da je imel tudi takrat kvas nek rok trajanja in vem tudi to, da je kar trajalo, preden je porabila cel zavitek.

Torej: zakaj taka razlika med kvasom, ki so ga kupovali nekoč in tistim, ki ga kupujemo danes?

rrr

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. dec 2013 8:59

Morda je v zdajšnjem več vode, morda so prejšnjemu dodajali kaj, kar je zaviralo rast plesni (kar se mi ne zdi posebej verjetno, ker so plesni in kvasovke glive), bolj se mi zdi verjetna prva možnost. Drugih idej zaenkrat nimam.

rimljanka

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

11. dec 2013 9:17

Meni se mercatorjev kvas tudi ni najbolj obnesel. Zadnje čase kupujem v sparu linco, ponavadi kar cel paket-24 komadov. V zmrzovalniku ga hranim tam nekje do 2 meseca, pa do sedaj ni bilo nobenih problemov z njim. Tudi če ga odtalim samega ne postane pocast.

Bernarda

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

11. dec 2013 9:32

Vedno imam na zalogi zmrznjen kvas, pred uporabo ga vzamem iz zmrzovalnika in ga pustim v hladilniku ter uporabim-tako ne postane "tekoč",res pa je bolj mehek.

lp

anibas

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8686

11. dec 2013 9:40

Tudi jaz imam vedno v zmrzovalniku nekaj polovičnih kock kvasa. Dam ga v posodico z žličko moke, sladkorja in prelijem toplo mleko ali vodo, pač po potrebi. Obnaša se prav tako, kot svež.

 

Pozdravček!

Lopatka  

član od: 28.4.2011

sporočila: 354

11. dec 2013 13:10

Jaz pa imam na zalogi vedno suhega, svežega pa kupim takrat, ko sem sigurna, da ga bom porabila. Sem imela vedno težave, da se mi je pokvaril in sem ga stran metala. Suhi kvasek uporabljam najpogosteje za pico in za kruh in mi je čisto ok.

Lopatka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti