Zdrobovi cmoki

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

tema odprta - 22. nov 2013 20:00 | ogledi: 10.326 | odgovori: 19

Moja neizpolnjena želja je, da bi znala skuhati jušno zakuho, zdrobove cmoke.

Mi lahko kdo da zanesljiv in natančen nasvet, po katerem mi bo uspelo skuhati ravno prav mehke cmoke oz. žličnike, ki se v juhi ne bodo razkuhali, pa tudi ne bodo trdi ko kamen. Takšne so sicer moje različice.

Ne štejem se ravno med najslabše kuharice, pa tudi ne začetnice, tole pa mi še ni uspelo

Nameravam jih narediti v nedeljo, zato na pomoč!!!

kara

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

22. nov 2013 20:24

Za dve osebi eno jajce, kanček olja in nekaj žlic zdroba. Vedno sem delala po občutku, zato nimam natančnih količin, pustila sem par minutk, da se je masa lepo naredila in naredila žličnike z vilico. Ker so mi bolj všeč trdi, sama nisem dodajala olja in raje kakšno žlico zdroba več.

Odkar živimo s celiakijo, pa namesto zdroba dam nekaj žlic brezglutenskih drobtin in zraven še nariban parmezan. Že navadni so dobri, tile s parmezanom so pa za angelčke. Ma, meni se zdi, da razen če ne razpade vse skupaj, jih težko fališ (ali pa pri tem nisem zbirčna).

 

Aja, MarlonBrando si jih menda, če se ne motim, kuha kar tako, na vodi, tko da do nedelje lahko še sprobaš, kako ti ratajo :)



Sporočilo je spremenil(a) rag_doll dne 22.nov 2013 20:26

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

22. nov 2013 20:41

Morda tule kaj najdeš:

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1678

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1632

​Kaj je tebi ravno prav, ne vem, veliko prakse z mehkimi nimam, le nekaj uspešnih vaj po naročilu. Spomnim se, da sem naredila dokaj mehko, še tekočo maso (jajca, zdrob, muškatni orešček, malo soli), ki je odstala približno pol ure.

Vedno se jih zakuha v vročo (ne vrelo) juho, kuha pa na nizki temperaturi.

lp

mzm

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. nov 2013 20:54

Preprosto: zdrob trde, durum pšenice (Intes, Zlati zdrob), vmešaš v eno jajce, ko je zmes homogena, naj bo tako gosta, da v kosih odpade od žlice, lepo počasi. Pustiš vsaj 15 minut, da zdrob nabrekne.

Žličnike zakuhaš v juho, ki NE vre, ampak je vroča (nenkako 80 stopinj, iz nje se kadi), imaš na minimalnem ognju. Ko zakuhaš vse zdrobove žličnike, pokriješ posodo, pustiš, da žličniki počasi nabreknejo. Po kake 10 minutah lahko juha rahlo zavre.

Odkar sem začela uporabljati ta zdrob in postopek, so žličniki vedno, kot morajo biti. Ne premehki, ne pretrdi, ravno pravi. Običajen zdrob je zadnje čase tako droben, da že spomni na ostro moko in žličniki iz njega mi niso všeč.

Upam, da sem pomagala.

rimljanka

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

22. nov 2013 21:33

kara, tudi jaz sem imela večni problem s temi zdrobovimi žličniki, potem sem pa na Knorrovih kockah odkrila recept zanje in poizkusila še to vajo. Zdaj jih že dolgo delam po tem receptu in vedno uspejo. Potrebuješ:

1 jajce

margarino - za težo 1 jajca

pšenični zdrob - za težo 2 jajc

sol in svež drobnjak ali peteršilj

Margarino penasto umešaš, dodaš jajce in razmešaš. Dodaš pšenični zdrob, sol in drobnjak, ter dobro premešaš in pustiš stati 15 do 20 minut, nato delaj tako, kot je napisala rimljanka.

Lahko pa narediš preizkus: 1 cmok skuhaj v vodi, če se ti bo zdel pretrd, dodaj v maso malo maščobe, če bo premehek dodaj malo zdroba, čas kuhanja pa je odvisen tudi od velikosti žličnika.

Brez bojazni, vaja dela mojstra

 

babka1951

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

23. nov 2013 5:47

Na začetku svoje kuharske kariere sem imela vedno probleme s tem - ali so bili pretrdi ali premehki samo pravi ne. Potem mi je kolegica zaupala tale najenostavnejši recept po katerem mi čisto vedno uspejo taki, kot morajo biti zdrobovi žličniki v juhi:

 

1 jajce

4 žlice navadnega pšeničnega zdroba (lahko tudi instant) - če je jajce veliko bolj polne, če je jajce manjše normalno vrhane (z žlico zajamem zdrob, malce potresem in to je to)

Zmešamo jajce (samo toliko, da se premešata beljak in rumenjak), vmešamo zdrob in dobimo gladko gostljavo mešanico (ni prav gosta in trda). Pustimo cca 10 minut, da se zdrob napoji in medtem nič ne mešamo. Medtem segrejemo juho - ne sme ravno močno vreti ampak tik preden zavre vanjo polagamo žličnike, ki jih zajemamo s čajno žličko (raje manjše kot večje (nekje za pol žličke), ker močno narastejo). Kuhamo v juhi, ki ne sme močno vreti - samo toliko da brbota nekaj minut, ugasnemo plin ter pustimo  na toplem še kakšne četrt ure, da do konca narastejo. Moji žličniki po tem najenostavnejšem receptu so vedno rahli in ravno prav kompaktni. Iz te količine naredim približno 12 žličnikov, kar zadostuje za 4 člansko družino po 3 žličnike na osebo.  Seveda v mešanico lahko zamešamo tudi drobno nasekljan petršilj ali drobnjak - mi to če nam paše posujemo po juhi, ko je že na krožniku.

Poskusi - ni težko. Predvsem pa ne dodajaj v mešnico zdroba dokler ta po cca10 minutah ne nabrekne. Mešanica na začteku deluje nekako redko in prav gotovo boš imela pomisleke, da bo stvar uspela, toda po 10 minutak bo izgledala popolnoma drugače, če pa ne, pa takrat dodaj še malo zdroba in počakaj. Tudi 10 minut je tako na oko - lahko stoji tudi več časa brez bojazni, da bi bilo kaj narobe. Če pa vseeno ne uspe boš ti bo tako ratala ali miljonska juha (če se bodo razkuhali) ali pa juha z zdrobovimi kamenčki (če bodo pretrdi), juha z zdrobovimi žličniki pa bo kdaj drugič na sporedu

tedyka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. nov 2013 6:59

Kot da sva s tedyko k istemu mojstru hodili!  

lp

cervus

goga  

član od: 23.6.2002

sporočila: 304

23. nov 2013 7:22

50 g masla sobne temprature

1 jajce

100 g zdroba

malo soli

Maslo z jajcem zmiksamo in dodamo zdrob, spet zmiksamo da se vse zmeša. Počakamo pol ure in zakuhamo žličnike v juho. Kuhamo 15 minut. Iz mase pride 15 -16 žličnikov.

 

Pa lep pozdrav!



Sporočilo je spremenil(a) goga dne 23.nov 2013 07:24

silven  

član od: 26.8.2009

sporočila: 130

23. nov 2013 8:00

Tudi jaz zdrobove "knedelne" delam podobno kot Tedyka, le s to razliko, da jajce stepem s paličnim mešalnikom v zelo penasto zmes. Nato vanjo umešam zdrob 3 -4 jušne žlice, odvisno od debelosti jajca. To pustim stati 15 minut, včasih tudi več, če pripravim predno rabim. Ko zdrob nabrekne se še edno lahko doda malo zdroba, če ugotoviš, da je premehka zmes.

Lp

Silven

silven

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

23. nov 2013 8:16

Jaz tudi naredim tako: jajček malo posolim, vmešam zdrob, samo ne toliko, da je preveč trdo, ker se zdrob še napne. Dvajset minut je dovolj, potem pa v vročo juho pomočim žlico, zajamem in vložim v juho. Večkrat narediš, bolj se izuriš. Ker je odvisno od velikosti jajca, od zdroba samega. Malo kuharskega občutka in odlični knedlčki so tu.

 

naor

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

23. nov 2013 17:26

Hvala vsem za pomoč. Torej prva napaka se mi je že odkrila. Kuhala sem v vreli juhi, potem so seveda razpadli. Ker sem jih hotela ohraniti skupaj, sem dodala preveč zdroba.

Sedaj bom preiskusila vse vaše recepte, to je kar v vroči vodi. Poročam čigava "kreacija" (kot bi rekel šef Bine ) mi bo najbolj všeč. 

 

 

kara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti