Glinena pekovska plošča

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

11. nov 2013 11:50

Božemili, glede na ceno, obliko in velikost, pa kompliciran način izdelave , bi člouk rekel najmanj, da je zlata in ne iz gline, pa magari iz zdravilne iz Komende .

lp

cervus

Sabina V  

član od: 16.12.2015

sporočila: 2

16. dec 2015 9:47

Pozdravljeni,

 

malo obujam temo pa  me zanima ali kdo uporablja to ali kakšno drugo glineno ploščo za peko? Rada bi si no kupila pa me prvo zanimajo izkušnje.

Kot gledam je predvsem za peko kruha, pice, za kakšne potice pa ni ravno primerja. Ali kdo uporablja še za kaj drugega.

Sabina V

Titikaka  

član od: 13.9.2008

sporočila: 128

16. dec 2015 14:06

Ploščo uporabljam sedaj že več kot leto dni in meni je super. Uporabljam jo samo za kruh, res se lepo zapeče skorjica, ni treba nič mazati po vrhu.  Baje pridejo tudi pice odlično, a še nisem poskusila. Edina slabost je, da se kruh malo razleze, ampak ni tako hudo;) Sitnost je edino, kje jo hraniti. Ker ko se peče kaj drugega v pečici, jo je treba vzeti ven, torej jo je treba nekam odložiti. Ponavadi jo dam na pult, potem pa jo pospravim nazaj v pečico. Idealno bi bilo imeti poseben predal zanjo;) No, pri peki s ploščo je treba še to paziti, da ko se kruh speče, pečica nekaj časa ni na voljo, ker se mora plošča ohladiti v pečici. Sem pa jo dobila za 25 EUR, kar se mi zdi ok cena in mi ni žal nakupa.

Titikaka

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

16. dec 2015 14:24

Če se boš odločila za nakup, se je najbolje pozanimati za cenik (pečarskega) šamota oz. glinenih plošč pri bližnjem pečarju, ker znajo biti cene 'plošč za peko pic' ponekod res prenapihnjene. Tikitakina je npr. normalna, sem pa že videla tudi ponudbe okoli 70 evrov in več za plošče standardne velikosti pečice ...

Life is war against boredom~

kuham za dušo  

član od: 6.10.2012

sporočila: 186

18. dec 2015 17:12

Moja izkušnja: moj dragi obožuje pice, sama pa rada pečem kruh, zato je bila odločitev o nakupu plošče lahka. Ok, uporabljali jo bomo sem si rekla in ne bo stala kot nerabljen kos opreme.

Kaj kupiti? Drago ploščo ali kje probati kaj cenejšega dobiti? Med raziskavo sem naletela na video tele gospe z youtuba.

Link: https://youtu.be/wRuft5bKyZc 

Sklenila sem, da najprej upoštevam njen napotek. Šla sem v bauhaus, ampak po moje bi šla lahko kamorkoli, kjer imajo material za opremo doma, ta trgovina nam je pač najbližja in kupila sva glineno ploščo, tako iz prave gline, ampak ne lakirane. Vzela sva za probo in glej no glej, izkazalo se je za super potezo. Ploščo sedaj uporabljam že nekaj časa in ni se mi še poškodovala ali me izneverila pri peki. Uporabljam jo za peko pic. Takole naredim: najprej testo oblikujem na veliki leseni deski, kar tanko, obložim, nato pa v vnaprej segreto pečico, kamor sem dala ploščo že prej noter, samo spodmaknem leseno desko in pica zdrsi na ploščo. Pečena je zelo zelo hitro, bi rekla da max. 15-20min. Še največ časa pobere čakanje da se plošča segreje (pustim dobre pol ure) in da se ohladi. Velja upoštevati napotke, ki jih navaja pred menoj Titikaka, ohlajanje plošče itd. Sama je tudi ne pomivam z detergentom, ampak z vodo in kadar je ne potrebujem jo imam spravljeno pri lesenih deskah na varnem. Sčasoma rata na določenih mestih zapečena od testa in moke, kar je, ko se enkrat na res visoki temperaturi zapeče, nemogoče odstraniti, ampak mene ne moti. Je pač služila svojemu namenu. :) 

Prilagam še slike moje plošče. 

Skoraj bi pozabila še zelo pomemben podatek, cena ene plošče naju je prišla manj kot 5€. :)

Slike:

Zadnji del (na tej strani seveda ne pečem, prilagam samo za predstavo, če bo kdo kupoval podobno, kako izgleda plošča):

 

Sprednji del,  (uporabni del plošče:)

In s strani:

kuham za dušo

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. dec 2015 17:47

Lahko navedeš še velikost, lepo prosim.

rimljanka

nxyz  

član od: 3.10.2014

sporočila: 140

18. dec 2015 18:15

Se opravičujem ampak od kdaj je pa peka pice 15-20minut hitra? Še hitrejša in enak efekt kot na plošči je tik pod stropom pečice na žaru, položena na mrežici z alu folijo na max.temperaturi pečice, čas peke največ 5minut.

nxyz

kuham za dušo  

član od: 6.10.2012

sporočila: 186

18. dec 2015 22:43

rimljanka je napisal/a:
Lahko navedeš še velikost, lepo prosim.

 Seveda rimljanka.  Mere plošče so 30x30cm. Debelina 1cm oz natančneje 11mm. 

kuham za dušo

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

19. dec 2015 0:26

15-20 minut za pico je preveč!

Sabina V  

član od: 16.12.2015

sporočila: 2

30. dec 2015 15:24

No mi smo sedaj kupili in za enkrat smo zadovolni. Pica je bila zelo dobra, kruh tudi. Za ostalo še nismo poskušali. Je pa res da smo vse dali pečt na peki papir, nekako si nisem upala za prvič dati direkt na ploščo pa še obiski.

Sabina V

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti