Šara

neznan uporabnik
tema odprta - 22. mar 2001 7:07 | ogledi: 7.791 | odgovori: 2

danes sem v vrtcu zasledila, da bodo otroci imeli za kosilo saro kot juho, pa me zanima kaj je to

neznan uporabnik

22. mar 2001 8:42

Šara je ena od pravih - avtohtonih slovenskih jedi(vsaj tako mislim, ker je še nikjer po bilžnji in daljni tujini nisem zasledil). Gre za zelenjavno enolončnico, priprava pa je takale. Potrebuješ: repo, rumeno kolerabo, korenje (rdeče ali rumeno) in krompir, cel peteršilj. Repo, kolerabo in korenje zrežeš na lističe, krompir pa na manjše kocke, peteršilj pustiš cel. Vse to deneš v hladno vodo, soliš po okusu in kuhaš, vendar ne premehko.Ko je zelenjava (nekateri temu pravijo tudi "prašičja zelenjava") kuhana, zabeliš z ocvirki in jed je gotova. Nekateri šaro nekoliko zgostijo z moko, vendar meni osebno ni všeč. Peteršilj odstraniš. To je najbolj osnoven recept, običajno pa se v šari kuhajo svinjski parklji ali suha sv. rebra - oboje je zelo dobro.

neznan uporabnik

22. mar 2001 8:43

Zdravo, šara kot jo kuha moja mama, se naredi takole: V vodo damo kuhat na kocke narezan krompir, na rezine narezano repo in kolerabo in na kolute narezan korenček. Dodamo tudi na koščke zrezano sveže meso (perutnina, svinjina) in popečeno čebulo (na suho popečeno; to pomeni, da jo prerežete in prerezani del popečete na kuharski plošči). Dodamo lahko tudi kak strok česna. Moja mama šaro potem, ko je kuhana (in še posebej, če kuha samo zelenjavo), še zabeli tako, da segreje svinjsko mast ali olje in to polije po vreli juhi. O uporabljenih količinah me pa ne vprašat, ker gre to po občutku (in po tem, kaj je na razpolago). Upam, da je to to. Lep pozdrav, Majda

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti