Meni za 1 november

Natalija 84  

član od: 20.5.2011

sporočila: 46

tema odprta - 28. okt 2013 20:52 | ogledi: 6.805 | odgovori: 48

Lep pozdrav vsem!

Zanima zgol iz radovednosti ali imate morda za prvi november kaj posebnega na meniju.

Kakšno pecivo gospodinje kaj spečete?.Hvala in lepe prijetne praznike želim vsem.

Natalija 84

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

28. okt 2013 21:23

Ja mrtvaške trobente morajo bit, ostalo pa ...

Mi imamo vedno praznični jedilnik, ima sin rojstni dan. Na dan mrtvih sem rodila živega otroka, kakšna sreča - tako so možu čestitali, ko sem rodila, hehe, ni na mojem zelniku zraslo.

Torta je iz čokoladnega moussa z jagodami ali bananami, kar si otrok zaželi, jedilnik pa tudi po njegovi izbiri. Letos diši po mehiških jedeh ...

Sicer pa dan kot vsak drug, ni da bi se človek s kakšnimi ekstra prilčakovanji ukvarjal. Po obisku pokopališča lepo na pečene kosatnje in mošt, ker je kosilo že za nami, in to je to.

mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

28. okt 2013 21:28

Por Dios

V Mehiki imajo ta dan praznik, ki se mu reče Fiesta de los muertos in pripravijo obilo hrane in slaščic (spceialiteta so lobanje iz nečesa, kar je še najbolj podobno tičino masi...) in potem maso hrane prinesejo na pokopališče in potem malo nahranijo še duhove in bogove (poganske in krščanskega) in potem na svoj način naredijo fino veselico, ker razumejo, da smo živi in mrtvi na nek način povezani in da smo samo v različnih načinih organizirane materije

Tako Mehičani.

Pri nas je 1. november eno solzavo stokanje za mrtvimi, dilema vsakogar ali se pojaviti na pokopališču ob 15h ali pa kdaj drugič in ali prinesti svečko ali pa bi šlo brez nje... Je pač tako, če smo butlji še bolj na začetni stopnji zavedanja.

Ampak vseeno, Natalija84, v tem tednu v resnici nisi sestavila nobenega drugega interesa kot to, kaj "posebnega se pa kuha". Pri vsem veselju do kuhanja - je mnogo več primernih dnevovv,, ko se človek pomeri v kuharski veščini. Recimo Maritnovanje.

Ker resno,  a ne bi namesto ne vem kakšne silne dileme tipo "ali huarske krapke ali miške" in "ali restan krompir ali pečen"...ta teden raje posvetila, kaj pa vem, razmisleko o tem, da prosavljamo tudi dan reformacije in o pomenu Trubarja za slovenščino? Namesto brskanja po receptih za mafine raje, npr zavila do Raščice in tam ti bi celo kaj v gotici napisali?

Glede 1. novembra pa - v naši familji je tradicija, da se ekipa po obredju na pokopališču zbere na segedinu in jabolčnem zavitku. In ni noben segedin tako dober, kot ta za 1. november. Ampak je vseeno več vredno tisto, ko se malo dobimo in se spomnimo veselih dogodkov z ljudmi, ki so že umrli in potem dan v eni čudni lepoti mine.

 

 

Vendelina jr.

Sunny09  

član od: 25.11.2009

sporočila: 219

28. okt 2013 21:48

Vendelina jr. je napisal/a:

 

Glede 1. novembra pa - v naši familji je tradicija, da se ekipa po obredju na pokopališču zbere na segedinu in jabolčnem zavitku.


Vendelina jr.

Pa si ji le odgovorila, katere jedi sestavljajo vaš jedilnik za 1. november

 

No ja, meni še nikoli ni na misel padlo, da bi za 1. november jedli kaj posebnega oz. da bi sestavljali praznični meni... Natalija84, lahko pa 31. zvečer za halloween spečeš kakšne tematske piškote

Sunny09

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

29. okt 2013 4:09

Za prvega novembra so se pri nas običajno zbrali vsi strici in tete, ki so bili votroštvu doma v tej hiši. Prišli so po obredu na pokopališču, takrat se je pravzaprav cela žlahta zbrala skupaj. Največkrat je  vse zeblo, zato jih je pričakal topel čaj (s šnopsom), domače klobase so čakale kuhane na štedilniku na drva, kruh narezan v peharju, v shrambi pa sveži okrogli krofi. 

Tako je bilo pripravljeno zato, da je lahko tudi mama odšla na pokopališče. Potem s(m)o v najširšem krigu žlahte obdelalio dogodke preteklega leta, se malo pogreli, pohvalili domače jedi in počasi odšli vsak na svojo stran domov. 

Katrca11

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. okt 2013 6:16

Vendelina jr. je napisal/a:

Pri nas je 1. november eno solzavo stokanje za mrtvimi, dilema vsakogar ali se pojaviti na pokopališču ob 15h ali pa kdaj drugič in ali prinesti svečko ali pa bi šlo brez nje... Je pač tako, če smo butlji še bolj na začetni stopnji zavedanja.

Ne posplošuj, če je to morda tvoja dilema, verjemi, ni vsakogar. Označiti nas za butlje, veš kaj, veliko, veliko preveč si drzneš.

rimljanka

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

29. okt 2013 6:22

Eno tako običajno nedeljsko kosilo - juha, pražen krompir, kislo zelje, repa ali kaj podobnega, malo mesa, solata ali radič  in to je v glavnem to. Je ta dan za kaj posebnega premalo časa, saj je veliko drugih opravkov.

Se je pa ponavadi takrat prvič v jeseni speklo orehovo potico, pa kakšen jabolčni štrudelj ali kakšno drugo pecivo, da se je lahko postreglo žlahto, ki se je ta dan oglasila v hiši po obisku pokopališča. Pa kostanj se je speklo in skuhalo čaj za prezeble obiskovalce. Pa mošt ali kakšen kozarec vina ali močnejšega je bil tudi dobrodošel. Tako  je dan minil.

Moja mama pa se je vedno spominjala iz svojega otroštva koruznih hlebčkov, ki so jih malo osladkali in na koncu namesto rozin vanje vmesili jagode črnega grozdja, ki so jih imeli od trgatve obešene na podstrešju, da je bilo sadje še nekaj časa pri hiši. To je tudfi nam v tem času včasih spekla - zanimivo in okusno. Take hlebčke naj bi v njihovi družini spekla stara mati in jih na ta dan dala po enega vsakemu vnuku.

tedyka

mojezlato  

član od: 10.12.2012

sporočila: 1039

29. okt 2013 6:38

Pri nas mama speče pišeka in domači kruh ter vzame meso ven s tunke. Zraven pa domača vložena pesa in hren. Ko se otroci z družinami popoldne oglasimo, pa to vse ob prijetnem druženju počasi pogrickamo. 

mojezlato http://kosilazavsakdan.blogspot.com/

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

29. okt 2013 7:03

Rimljanka, daj se, no, malo umiri. Ali pa beri manj dobesedno. Ali pa oboje.

Za ostale: Med tem, kako se človek emoticno in nazorsko sooča s smrtjo - in čisto dobro je, da obstaja tudi zapovedan dan za take stvari, da se potem ne da pred to temo na noben način pobegniti - in tem "kaj naj danes skuham za prvi november a je kaj na kulinariki....da bom izpadla dobra kuharica in da me bodo pohvalili ali pa za to, da kao začnem en topic" je ena debela črta ločnica in če se kdorkoli dela, da je ne vidi, se pač tako dela. Vidi jo pa vseeno.



Vendelina jr.

Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 29.okt 2013 07:06

pirnica  

član od: 21.3.2011

sporočila: 689

29. okt 2013 7:23

Katrca11 je napisal/a:

Za prvega novembra so se pri nas običajno zbrali vsi strici in tete, ki so bili votroštvu doma v tej hiši. Prišli so po obredu na pokopališču, takrat se je pravzaprav cela žlahta zbrala skupaj. Največkrat je  vse zeblo, zato jih je pričakal topel čaj (s šnopsom), domače klobase so čakale kuhane na štedilniku na drva, kruh narezan v peharju, v shrambi pa sveži okrogli krofi. 

Tako je bilo pripravljeno zato, da je lahko tudi mama odšla na pokopališče. Potem s(m)o v najširšem krigu žlahte obdelalio dogodke preteklega leta, se malo pogreli, pohvalili domače jedi in počasi odšli vsak na svojo stran domov. 



Katrca11

 

Tole je pa en tako lep zapis tradicije. Običaj, ki osvetli sicer nekako neprijazen praznik.

pirnica

zoyaa  

član od: 1.8.2011

sporočila: 88

29. okt 2013 8:21

meni je hecno, da se prvi november imenuje praznik :)) zame ni nič prazničnega v tem dnevu hehe

drugače pa se bo letos pri nas za prvi november pekla potica, kosilo bo bolj nedeljsko...drugače pa nič posebnega.. :)

Večji pomen dajem temu, da na pokopališču obiščem svojega dedka...no pa sam ga tako ali tako nekajkrat tedensko...

 

zoyaa*

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti