Univerzalni temeljni dohodek

kvačkarica  

član od: 30.6.2012

sporočila: 537

18. okt 2013 11:20

Ko takole prebiram tole temo, si ne morem kaj, da ne bi omenila nekaj dejstev, s katerimi sem se že nemalokrat srečala. Koliko 19-letnikov, ki konča poklicno šolanje, bi šlo delati, če bi jim ponudili službo za 500 evrov?  Nimajo družine, živijo pri starših, nimajo nekašnih mesečnih stroškov, ker sta tu ata in mama, pa za takšen denar ne bo hodil v službo, ker je premalo.Koliko še sploh je takšnih, ki imajo samo poklicno šolo, vsi samo naprej. Se strinjam izobrazbe ni nikoli dovolj in vredu je tako, ampak pol se pa pojavi problem, ki ga omenjate pri iskanju službe-prevelika stopnja izobrazbe, na katero se žal izgovarjajo delodajalci. Pri naših delodajalcih je še vedno, žal tako, da je prvo povdarek na ozobrazbi in zelo malo na tem, koliko si priden, pošten in sposoben delati. Delam pri sosedih, bila sem kar na nekaj razgovorih za službo in prisegam, niti en me ni vprašal kaj sem po poklicu, ampak kaj sem do sedaj že delala, koliko časa in kaj znam delati! Upam, da nisem kogarkoli užalila in se mu že v naprej opravičujem.Tole kar pa omenja Čokobananca, sem pa tudi jaz že predlagala, če je le možno znajdite se na takšen način, pa lep jesenski dan!

kvačkarica

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

18. okt 2013 11:23

Hja, jaz sem sicer neko podobno distopično predstavo družbe, kot jo opisuje ežoj, že nekje brala, samo da so tam predpostavljali nekoliko drugačno porazdelitev funkcij - približno 5% ljudi v neposredni proizvodnji, približno 15% v neproizvodnih poklicih (znanost, zdravstvo, šolstvo, policija, banke, politiki, gasilci etc), 30% brezposelnih na socialni podpori, od ostalih 50% ena polovica v zaporih, druga polovica pa paznikov v teh istih zaporih. (V Združenih državah se temu precej približujejo, v nekaterih mestih je menda že okrog 60% črne populacije v starosti med 20-50 let v zaporu ali na pogojnem odpustu). Kolikor sem jaz razumela idejo UTD, je smisel v tem, da se preskoči ocenjevanje, kdo je primeren za dodelitev socialne podpore, štipendije, nadomestila za brezposelnost, ampak se enostavno smatra, da ima vsak državljan pravico do te minimalne vsote, ki je pa preračunana na to, da res pokrije samo bazične potrebe - od lakote ravno ne crkneš, to je pa tudi vse; velika večina ljudi s tem tako ali tako ne bi bila zadovoljnih in bi vseeno iskali zaposlitev, po drugi strani pa tudi ne bi bili tako krvavo odvisna od delodajalcev in bi v primeru, če bi se odločali za prekvalifikacijo, došolanje ali enostavno sabbatical year, imeli vsaj osnovne potrebe pokrite. Drugič: obstaja cel kup neplačanih del (gospodinjenje, skrb za bolne ali ostarele družinske člane, precej ali v glavnem so vezana na ženske), ki jih družbena delitev dela enostavno prezre - tudi v tem primeru bi UTD bil neke vrste kompenzacija. V glavnem, preberite si v Mladini, kaj je o tem pisala mag. Valerija Korošec, meni se ideja sploh ne zdi tako utopična, res pa je, da bo treba prej najbrž porabiti nekaj že omenjenih kolov. lp, proxima

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

18. okt 2013 11:49

čokobananca je napisal/a:

Zojaa, ti predlagam, da kakšno stopnjo izobrazbe skriješ. Jaz tudi nisem dobila službe, ko sem pisala, da imam 8. stopnjo izobrazbe. Ko sem napisala, da imam 5. stopnjo, sem bila pa takoj interesantna. Žalostno, a tako je. Prej so mi tudi očitali, da pač presegam njihove kriterije. Potem je bilo pa dobro.



čokobananca

 

Tudi to sem že poskušala, pa ni npomagalo. Itak je potem v življenjepisu luknja. In če me vprašajo kaj sem delala tista leta, a ni bolje, da rečem, da sem na faks hodila, kot da rečem, da sem gledala v luft. Meni je to čist skregano s pametjo, da takole gledajo na izobrazbo. Konec koncev je v to vloženega veliko časa in dela in tega ne mislim prikrivat. Saj tudi to nekaj pove o meni, a ne? Jooooj,..... bolje da neham, drugače bo šla tipkovnica  žvižgat

JJ

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

18. okt 2013 12:37

Jaz menim, da je družba zafurana že dolgo. V šestdesetih letih je bilo kmetijstvo precej zapostavljeno, vsi v šole, vsi v mesta. OK, šlo je dokler je šlo in šlo je fino. Danes se nikomur nič ne splača, to mene najbolj jezi od vsega. Poljedelcem se ne splača saditi krompirja, živnorejcem se ne splača rediti živine, pa tako naprej. A vseeno ne krivim njih, ampak politiko. Le ta mora omogočiti, da bi se jim splačalo. Da visoko izšolani ljudje pristajajo na delo v proizvodnji samo, da nekaj zaslužijo je sramota za državo. Šolanje univerzitetno izobraženega človeka je zelo drago. Zdaj pa ta dela kot čistilec, proizvodni delavec ali pa celo gre v tujino. Račun se ne more iziti. Ta človek bi moral "vrniti" šolnino. Denar je torej šel v nič.

Itak bi napisala roman, če bi nadaljevala. Vedno pravim, če bi midva tako gospodarila kot naša država, bi bila že davno na beraški palici. Treba je delati, tudi varčevati, a ne za vsako ceno in misliti tudi kakšen dan naprej. Mi nimamo dobrih gospodarjev, vsak vleče na svojo stran, vsak gleda na svoj žep, kdor le lahko, krade. Zato se ne bo iz vsega tega izcimilo prav nič dobrega. Ne pomaga nič filozofirati, ne verjamem nikomur več. Lovijo miljončke od revežev, upokojencev, tistih, ki delajo. Oni, ki so pokradli vse, kar so prejšnje generacije ustvarile, pa se nam režijo v brk. Mi pa parlamentiramo, se jezimo, besnimo. Psi lajajo, karavana gre dalje.

 

naor

začetnik  

član od: 14.3.2005

sporočila: 113

18. okt 2013 13:51

Človek se mora sam na sebe zanest, ne pa čakat da mu nekdo nekaj omogoči (službo, privilegije..). Če si več študiral, bi moral biti bolj sposoben, da se znajdeš - ne pa da čakaš in jamraš..

Le čemu potem služi izobrazba??? Da ti sosed nekaj zrihta???

začetnik

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. okt 2013 14:21

začetnik, ti to iz lastnih izkušenj pišeš?

rimljanka

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

18. okt 2013 14:22

Začetnik, očitno nimaš niti malo pojma, kaj se dogaja na trgu dela.

JJ

začetnik  

član od: 14.3.2005

sporočila: 113

18. okt 2013 15:16

JJ,

jaz sem si bila primorana postavit sama svoj štant (na tistem trgu ni bilo zame nič) in trdo delam za preživetje. Tudi izobražena sem zadosti in zelo seznanjena z vsem, kar se dogaja v naši dragi Sloveniji.

Delovna mesta, ki potrebujejo izobrazbo 6,7,8, so žal že dosmrtno zasedena. Mi je res žal, da je tako, vendar je realnost še bolj kruta.

Kot pravijo: pomagaj si sam in bog ti bo pomagal.

Res nisem hotela nikogar užaliti.

začetnik

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

18. okt 2013 15:38

Ja, super, da si si postavila svoj štant, tudi jaz delam na tem. Delat sem že začela, čakam še, da bo kdo plačal. Pa me sploh ne zanima izobrazba, moti me to, da nekoga ne vzamejo v službo, češ da ima previsoko izobrazbo. In če je to prav, pol pa tudi ne vem...

In metati vse, ki ne dobimo službe v isti koš - da samo čakamo in jamramo - verjetno si točno vedela, da boš koga užalila. Sploh če si "zadosti izobražena in zelo seznanjena z vsem, kar se dogaja v naši dragi Sloveniji".

JJ

Sporočilo je spremenil(a) JanisJoplin dne 18.okt 2013 15:40

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

18. okt 2013 17:56

limnol je napisal/a:

ežoj,

za preživetje je potrebno resnično malo (kar pomisli na infrastrukturo, ki jo ponuja Potočka zijalka ali Betalov spodmol). Pa si zdaj zamisli ljudi, najedene in napite, dobro oblečene, brlog dobro prezračen, radona v zraku malo ali nič, ki ves ljubi dan ležijo in razmišljajo o tem, kako so njihove potrebe lepo pokrite in kaj pa zdaj. Vse mogoče se človeku v brezdelju mota po glavi! In potem bi šlo vse lepo še enkrat od začetka.....

Naivno vprašanje: iz česa pa država organizira dr. Housa, ki bo zdravil naše preležanine, in Harvard v vsaki slovenski vasi, ki bo širil naša duhovna obzorja? Ne vem, ena stvar mi v tej enačbi manjka. Oziroma nikakor tega ne spravim v enačbo.



Sonja

Glej, limnol, enačba je popolna in se komot da rešit.

Recimo tako: kot bi rekla mi querida amiga, po konsenzu ( revoluciji ) smo na začetku nikje nič ne laufa, nič ne dela. Svet revolucije ( zaradi mene lahko tudi svet konsenza ) določi splošno delovno obveznost za vse mlajše od recimo 30 let. Ti gredo na delo, zalaufajo elektrarne, pekarne morda kakšno bolnico za silo. primarni cilj je preskrbet osnovne dobrine, hrano, obleko obutev. Treba je proizvesti dovolj hrane in vsega ostalega za vse prebivalce. Čez čas se to uredi, revolucionarni svet je zadovoljen, po potrebi delovno obveznost zmanjša, seveda, nihče ne dobi plače, dobi pa potrebne dobrine. Ljudstvo brezdelno sedi in od samega dolgega časa, nekaj učiteljic se odloči, da bo poučevalo otroke, seveda, vse zastonj, saj imajo vse. ravno takonekaj zdravnikov pa še en kup se jih najde, ki bi rad naredili kaj koristnega za družbo. Verjetno jih bo res en kup sedelo s slušalkami na glavi in s slednjo migalo v ritmu dokler se jim ne sfrklja.Torej, enačba je popolnoma rešljiva, treba je le določit začetne pogoje: denarja ni, ni parazitskih institucij ( zavarovalnic, bank, borz.... ), lastnina je omejena, je last države. Iz zgodovine vemo, da se nekatere stvari niso obnesle ( recimo: stimulacija za delo z udarniškimi značkami ), vendar je treba novo družbo gradit, spreminjat zavest, vrednote družbe, delo v korist skupnosti je čast........... imel sem priložnost videti v eni veliki ameriški organizacij delo volontijerjev: kolk so vsi ponosni........... Tudi v izraelskih kibucih je marsikaj pametnega ( vendar jih je, kolikor sem slišal , povozil kapitalizem )

Torej, limnol po moje je enačba čisto lepo rešljiva, lahko, da je tipa kvadratne enačbe in ima dve rešitvi. Eno je opisala proxima.

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti