Bavarski kivi

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

tema odprta - 15. okt 2013 19:05 | ogledi: 8.999 | odgovori: 19

Pozdravljeni!

 Doma nam je letos prvič bogato obrodil t.i. Bavarski kivi -danes sem obrala obe rastlini in je ratalo kar nekaj kilogramov. Precej je že zrelega, nekaj je tudi še čvrstega. sadeži so, za tiste ki ne veste, v velikosti olive, če ga prečno prerežeš izgleda kot miniaturni kivi, tudi okus je čisto kivijev. Kaj naj z njim? rada bi ga malo posušila, tako kot slive v pečici, pa nekako nimam občutka, koliko časa, na kakšni temperturi? kako bi izpadlo v žganju, v marmeladi. Te zadeve se menda ne lupi, kožica je čisto tanka.

bom vesela vsake izkušnje.

Se opravičujem za napake, tale tablica ni ravno moj kos torte :)

Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. okt 2013 20:21

Je se cel, seveda, neolupljen. Hm, okoli shrankov, ker je nežen, bi ga sušila na nižji temperaturi kot slive, poskusi z majhno količino najprej. Imam kivi, ampak ima očitno preveč sušno rastišče, ker nič kaj ne obrodi in ga zlahka pojemo.

V bazi je recept za liker, tukaj je pa 2 strani pogovorov o tem, kaj lahko nardiš iz kivija. In še kakšne 8 odprtih tem o kiviju obstaja.

rimljanka

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

15. okt 2013 21:16

http://www.kulinarika.net/albumslika.asp?hash=F0JLJIFEG

tu je moj recept za kivijev dzem. Jaz imam sicer normalno velikega, vedar lahko uporabis tudi Bavarskega. Kozice seveda ni potrebno olupiti.
Moj kivi pa se niti slucajno ni za potrgat. Bom morala pocakati na zacetek novembra. Vsako leto ga imam cca 40 kg. Razen obrezovanja in 2-3 kratnega gnojenja, z njim ni nobenega dela.

 

Nena

Nena-morje

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

17. okt 2013 8:36

Hvala obema. Tale je zdaj kar naenkrat ves dozorel in sem se znašla pred dvema gajbicama "oliv", ki izdredno hitro postajajo mehke. NAmočila sem ga nekaj v žganje za liker, nekaj malega bo šlo v marmelado, ampak letos je imam že toliko, da je nekaj let ne rabim delat, mi je pa dala sodelavka idejo, da bi ga shranila v kozarce kot kompot. Torej oprala, zložila v kozarce, zalila s sladko vodo in pasterizirala v pečici. Moram najprej stestirat, kako bo izpadlo. Sem mislila, da bo kaj bolj obstojen, tako kot "tavelik" kivi, ki kar dolgo zdrži na hladnem, ampak je žal bolj kratkega veka.

Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Tone60  

član od: 6.10.2016

sporočila: 11

18. okt 2016 11:59

Letos ga je pri nas noro veliko in ga bo problem že obrati, kaj šele pojesti. Še od lani imamo kompot, bi pa radi naredili sirup, ali jih posušili, imamo električni sušilec, ali ima kdo kake izkušne. Probali smo s sokovnikom, skupaj z grozdjem, a se kiviji niso razpustili, morda ker niso bili dovolj zreli in jim ni bilo moč odstraniti pecljev na način, da se odprejo. Morda bi jih morali prerezati.

Naše dosedanje izkušne:

Ko ga oberemo, je dober samo par dni, zato ga moramo obirati sproti, na brajdi je lahko do hujše pozebe oziroma blage, če mu je že odpadlo listje. Ko pozebe je na zgornji strani teman in grenak.

Super je za kompot, samo dela je precej, saj mu odstranimo peclje in muhe. Normalno sladkamo, par minutk vre, nato pa v kozarce s pločevinastimi pokrovi. Bistveno je, da je kompot res vroč, najbolje, da je pisker na ognju tudi ko nalijamo. Po par minutkah poslušamo, če kak kozarec šumi, takega dodatno pritegnemo, če ne pomaga pa v kastrolo in znova zavreti in drug pokrov ali kozarec. Pokrovčki so dobri za par sezon.

Navaden kivi prerežemo na pol in z žlico izdolbemo kot bi ga jedli.

Kompot je super odvajalno sredstvo, še zaprt kozarec damo v hladilnik, ko se ohladi ga odpremo in vsak dan 0,5 do 1dl in vsaj jaz lahko pojem banano in precej čokolade in nisem zaprt, brez tega ni govora o banani in čokoladi.

Tone60

Tone60  

član od: 6.10.2016

sporočila: 11

18. okt 2016 15:16

Letos ga je pri nas noro veliko in ga bo problem že obrati, kaj šele pojesti. Še od lani imamo kompot, bi pa radi naredili sirup, ali jih posušili, imamo električni sušilec, ali ima kdo kake izkušne. Probali smo s sokovnikom, skupaj z grozdjem, a se kiviji niso razpustili, morda ker niso bili dovolj zreli in jim ni bilo moč odstraniti pecljev na način, da se odprejo. Morda bi jih morali prerezati.

Naše dosedanje izkušne:

Ko ga oberemo, je dober samo par dni, zato ga moramo obirati sproti, na brajdi je lahko do hujše pozebe oziroma blage, če mu je že odpadlo listje. Ko pozebe je na zgornji strani teman in grenak.

Super je za kompot, samo dela je precej, saj mu odstranimo peclje in muhe. Normalno sladkamo, par minutk vre, nato pa v kozarce s pločevinastimi pokrovi. Bistveno je, da je kompot res vroč, najbolje, da je pisker na ognju tudi ko nalijamo. Po par minutkah poslušamo, če kak kozarec šumi, takega dodatno pritegnemo, če ne pomaga pa v kastrolo in znova zavreti in drug pokrov ali kozarec. Pokrovčki so dobri za par sezon.

Navaden kivi prerežemo na pol in z žlico izdolbemo kot bi ga jedli.

Kompot je super odvajalno sredstvo, še zaprt kozarec damo v hladilnik, ko se ohladi ga odpremo in vsak dan 0,5 do 1dl in vsaj jaz lahko pojem banano in precej čokolade in nisem zaprt, brez tega ni govora o banani in čokoladi.

Tone60

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

19. okt 2016 9:27

Prvič sem slišala za takšno vrsto kivija. Potem sem na spletu zasledila celo morje vrst. Katera sorta pa je po vašem mnenju najboljša? Ker se je težko odločiti, če pojma nimaš.

kara

Tone60  

član od: 6.10.2016

sporočila: 11

19. okt 2016 11:19

Mi imamo dvospolnega, obstajajo pa tudi enospolni in rabiš poleg ženščine še dedca. Letos nam je prvič obrodil ženski bavarski kivi, ki se je kot kaže oplodil od dvospolnega, kar pa menda ni vedno tako, je rdečkast in veliko boljšega sladkega okusa kot prvoomenjeni zeleni.

Letos ga je pri nas noro veliko in ga bo problem že obrati, kaj šele pojesti. Še od lani imamo kompot, bi pa radi naredili sirup, ali jih posušili, imamo električni sušilec, ali ima kdo kake izkušne. Probali smo s sokovnikom, skupaj z grozdjem, a se kiviji niso razpustili, morda ker niso bili dovolj zreli in jim ni bilo moč odstraniti pecljev na način, da se odprejo. Morda bi jih morali prerezati.

Naše dosedanje izkušne:

Ko ga oberemo, je dober samo par dni, zato ga moramo obirati sproti, na brajdi je lahko do hujše pozebe oziroma blage, če mu je že odpadlo listje. Ko pozebe je na zgornji strani teman in grenak.

Super je za kompot, samo dela je precej, saj mu odstranimo peclje in muhe. Normalno sladkamo, par minutk vre, nato pa v kozarce s pločevinastimi pokrovi. Bistveno je, da je kompot res vroč, najbolje, da je pisker na ognju tudi ko nalijamo. Po par minutkah poslušamo, če kak kozarec šumi, takega dodatno pritegnemo, če ne pomaga pa v kastrolo in znova zavreti in drug pokrov ali kozarec. Pokrovčki so dobri za par sezon.

Navaden kivi prerežemo na pol in z žlico izdolbemo kot bi ga jedli.

Kompot je super odvajalno sredstvo, še zaprt kozarec damo v hladilnik, ko se ohladi ga odpremo in vsak dan 0,5 do 1dl in vsaj jaz lahko pojem banano in precej čokolade in nisem zaprt, brez tega ni govora o banani in čokoladi.

Tone60

Sporočilo je spremenil(a) Tone60 dne 19.okt 2016 11:26

baraba  

član od: 4.2.2008

sporočila: 25

19. okt 2016 18:27

zelo sem bila navdušea na bavarskim kivijem ko sem ga videla prvič in je bil od našega ki ga imamo dosti bolj debel kot sliva a krasnega okusa. tudi mi smo ga letos imeli veliko in sem naredila gosti sok iz jabolk korenja in kivi sem dodala. okus je čudovit je pa res več dela ker sem sok MORALA precediti da sem se znebila vseh muh katere nisem uspela odstranit.

pa še recept

 

5 kg kislih jabolk, 1 kg korenja, kivija pa sem dodala kar 1 in pol do2 kg nisem tehtala, slador1 kg 2 ožeti limoni 7 litrov vode

jabolka olupimo (če so kupljena) in jih očistimo semen jih razrežemo na krhle, korenje skuhamo posebej v toliko vode da je dovolj pokrito. posebej skuhamo tudi jabolka in jih zalijemo da so dovolj pokrita z vodo ko so kuhana jih zmiksamo z paličnim mešalnikom enako tudi korenje kivi pa sem jaz dodala tik predno sem probala jabolka da so kuhana to vse skupaj zmešamo dodamo vodo ki smo jo skuhali posebej v loncu z sladkorjem in to vse skupaj seveda še 10 do 15 minut počasi kuhamo.Jaz sem precedila kot sem omenila zaradi kivija ki so ostale muhice pa tudi kakšen večji košček se najde jabolka. vroče polnim v steklenice in jih pokrijem s toplo odejo. sok se hladi kar dva dni nato pa v shrambo. obilo užitka ob pitju dobrega soka

7 listrov vode

1 kg korenja

 

baraba

Tone60  

član od: 6.10.2016

sporočila: 11

20. okt 2016 0:10

Napisala si: "..ko so kuhana jih zmiksamo z paličnim mešalnikom enako tudi korenje kivi pa sem jaz dodala tik predno sem probala jabolka da so kuhana to vse skupaj zmešamo dodamo vodo ki smo jo skuhali posebej v loncu z sladkorjem in to vse skupaj seveda še 10 do 15 minut počasi kuhamo.Jaz sem precedila kot sem omenila zaradi kivija ki so ostale muhice.."

Ni mi jasno kdaj dodaš kivi, pred miksanjem s paličnim? Če kivije miksaš se bodo muhe in peclji razdrobili.

Moj plan za naslednje kuhanje je najprej pustiti kivije, da res dozorijo, nato potrgati peclje tako, da se izruvajo in s tem kiviji odprejo, kar bo olajšalo izcejanje soka v sokovniku. Pod sokovnik imam v mislih prastaro zadevo od EMO Celje, kjer se sok izceja s pomočjo pare, ki izhaja iz posode pod košaro s sadjem. Današnji sokovniki so v bistvu mikserji. Očitno pa obstajajo tudi parni http://rastline.mojforum.si/rastline-about7727.html

Glede hlajenja pod deko gre po moje za neko predpotopno dogmo, mi smo tudi nekdaj vse pokrivali. Že par let pa ne več, hitreje se ohladi bolje je, hitreje nastopa vakuum, ki pritisne pokrovčke na steklenice in kozarce, pa še poslušaš lahko, kateri spušča zrak in moraš ukrepati. Odkar ne pokrivamo, se nam nič ne pokvari.

Tone60

Sporočilo je spremenil(a) Tone60 dne 20.okt 2016 00:18

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. okt 2016 6:44

Le zakaj bi bili pri parnem sokovniku peclji in muhe kivija proiblem? A ribezu tudi potrgap pec+lje in odstraniš muhe? Čemu? Zakaj komplicirati?

O starih dogmah pa ne bi. Ima pa svoj pomen, četudi ti praviš, da ne.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti