Bavarski kivi

Tone60  

član od: 6.10.2016

sporočila: 11

20. okt 2016 14:36

Uf so eni občutljivi in povrh netočni, nisem omenjal, da bi bili peclji in muhe problem, samo da bi s trganjem pecljev na način odprtja sadeža, olajšal izcejanja, tudi grozdne jagode so odprte.

Glede deke bi pa zelo rad slišal argumente, nasprotna dva sem namreš navedel, prav tako nekajletno statistiko, ki ob cca 100 zaprtih steklenicah in kozarcih letno, nekaj šteje.

Tone60

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

20. okt 2016 22:16

Tone60 je napisal/a:

 

Glede deke bi pa zelo rad slišal argumente, nasprotna dva sem namreš navedel, prav tako nekajletno statistiko, ki ob cca 100 zaprtih steklenicah in kozarcih letno, nekaj šteje.

Tone60

 Tone60, ti si očitno zelo spreten pri tesnem zapiranju kozarcev, vsi pa nismo. In za nas, ki nismo tako spretni, je zavijanje kozarcev v toplo odejo nujno. 

Zakaj: kadar se kozarci na hitro ohlajajo je nevarnost, da pokrovčki reagirajo z nepravilnim krčenjem. Od tu tvoje "sikanje", ki je pravzaprav vsrkavanje zunanjega zraka, ko se shranek ohlaja in krči.  Če stojiš zraven in takoj reagiraš, še lahko pokrovček priviješ. V nasprotnem primeru lahko ostane trajna reža skozi katero ima zunanji zrak z neželenimi bakterijami prost dostop do vsebine kozarca.  Preverjeno na lastnih prvih poskusih vlaganja.  Odkar jih zavijam v deko, spusti kvečjemu kak že parkrat uporabljen pokrovček, nov nikoli. Pa tudi pri nas letno vložimo preko 100 kozarcev različne zelenjave.

Ne mislim te prepričevati, da spremeni način. Pišem le v vednost ostalim, ki bi jih zamikalo posnemati te. 

Cila

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

21. okt 2016 8:52

Jaz vidim smisel pokrivanja z dekco tudi v tem, da temperatura vroče razpolnjene vsebine v kozarcih vsaj pol ure ne pade pod 65-70°C (pasterizacija), kar pa, če nimaš več kot 32 kozarcev v eni šarži, lahko dosežeš tudi v pečici. S sladkorjem ali kisom konzerviranimi shranki so manj občutljivi, kumarice sem vlagala celo "na mrzlo", stročji fižol, vložen v blagi slanici, pa je v mojem prvem poskusu vlaganja brez pasterizacije gladko pogrnil.

V.

Tone60  

član od: 6.10.2016

sporočila: 11

27. okt 2016 3:22

Nepravilno krčenje??, tole me nikakor ne prepriča, kako naj bo krčenje nepravilno? Poleg tega  do cvrčanja pride zelo hitro, ko deformacij še ni, sploh ker vstopa zrak in je podtlak zelo majhen, skratka slabo zaprt kozarec bo spuščal tudi pokrit in vsebina se bo nujno pokvarila, razen če gre za vsebino z dovolj konzervansa.

Zame je edina logika v trajanju visoke tempetature https://sl.m.wikipedia.org/wiki/Pasterizacija

Včasih se je vkuhavalo v kozarce s steklenim pokrovom, ki se zaradi velike mase ni tako hitro pogrel, zato je bilo pokrivanje smiselno, ali celo segrevanje v pečici.

Po moji metodi je bistveno, da se kratkotrajno preseže 85°C - tudi pokrovček, kar pa pri kompotu na blizu 100°C ni težko doseči. Med nalivanjem je namreč pisker na ognju, da vre. Če kozarec ni poln, ga za nekaj sekund obrnem na glavo, da se pogreje tudi zgornji del.

Pa še to, kozarce predgrejem v vroči vodi, ali s pištolo za vroš zrak (odstranjevalec barve), da ne popokajo.

Še enkrat smo probali s panim sokovnikom. Kovije smo prerezali na pol, vendar se kljub temu sok ni dobro izcejal, vsebina v sokovniku se ni sesedala, sok je bil pa grenak. V bodoče samo kompot, brez deke :)

Tone60

Sporočilo je spremenil(a) Tone60 dne 27.okt 2016 09:53

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. okt 2016 5:08

Zakaj nas sprašuješ, kako delamo mi, če je pa tebi povsem jasno, da je tvoj način najboljši? Delaj po svoje, pa boš zadovoljen.

rimljanka

Tone60  

član od: 6.10.2016

sporočila: 11

27. okt 2016 9:58

Spraševal sem za sok, glede vlaganja sem pa samo posredoval svoje izkušnje in mnenjske argumente, kar je izgleda tule prepovedano.

Adijo

Tone60

Tone60  

član od: 6.10.2016

sporočila: 11

27. okt 2016 14:41


Če kdo hoče bavarski kiwi, v neomejenih količinah, naslov Velesovo 52 4207 Cerklje

Tone60

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

27. okt 2016 16:08

Ooo, potem pa gotovo poznaš enega pridnega Žana. Se je včlanil na kulinariko še kot fantič cca 12 let in že takrat vedel, kaj bo v življenju počel. Zelo mikavne so videti njegove sladice.

Kivija pa ne rabim, je letos obilno rodil tudi pri nas. Mi imamo tistega "navadnega", nimam pojma, kako se reče sorti.

 

Ognjič

Tone60  

član od: 6.10.2016

sporočila: 11

27. okt 2016 17:33

Ne poznam.

Ta kivi je glede uporabnosti povsem drugačen, predno je prvi normalni zrel za v usta, bavarskega že davno zmanjka

Tone60

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti