Jušna osnova

luka  

član od: 28.11.2001

sporočila: 28

11. mar 2004 9:49

Večinoma sicer uporabljam svojo jušno osnovo. Sem pa zadnjič v Italiji našel zanimivo alternativo kocki, namreč mesni koncentrat, ki je brez vseh dodatkov (soli, konzervansov in začimb). Po moje sicer ne paše čisto povsod, ker malo potegne na pečeno meso, se pa zelo dobro obnese za formiranje osnove močnejšim čorbam, ala golaži, gobove juhe itd.

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

11. mar 2004 11:17

Še eno vprašanje. V čem pa zamrznete jušno osnovo? Jaz bom verjetno naredila zelenjavno verzijo, ker je pri nas doma polovica vegetarijancev. Sem pa zadnjič v Drogerie Markt kupila neke zelenjavne bio jušne kocke, ki ne navajajo čisto nobene "sumljive" substance, samo različne začimbe in kvas. LP!

PACKA  

član od: 23.9.2003

sporočila: 344

11. mar 2004 11:42

Jaz pri kuhi uporabljam začimbe. Zelenjavne rižote ne rabijo nobenih jušnih osnov, saj da zelenjava ob kuhanju svojo aromo, začimbe pa to le še dopolnijo. No ja, mesnih rižot ne pripravljam, pa vendar mislim, da se da preživet brez dodane kemije. Kuham po morske rižote, pa jim dodam malo vina, konjaka... za bolj poln okus. Vsako živilo ima svoj okus. Razni dodatki pa prevzamejo okus in na koncu dobimo iz petih loncev skoraj enake okuse. Se vam ne zdi? PACKA

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

11. mar 2004 12:20

d., ravno to sem hotel poudarit, da je koncentrat za zelenjavno juho na osnovi kvasa popolnoma užiten in seveda "bio". Zdaj če sploh ne potrebuješ mesne (ali ribje) jušne osnove, se mi priprava zelenjavne res ne zdi smiselna. Uporabi tiste kocke, ki jih imaš ali pa tačas, ko pripravljaš sestavine, 10 minut vreš mešanico suhih začimb in zelenjave, nekaj takega sem že videl v trgovini. Ali pa daš toliko več sveže zelenjave v jed, tako kot pravijo drugi. Smisel vnaprejšnje priprave juhe na zalogo je res samo zaradi tistega dolgega kuhljanja mesa. Ta drugačen okus, kot sem flancal na prejšnji strani, se je nanašal v bistvu samo na rižote, z mesno osnovo je pač boljši. Ne mesne rižote, ampak z beluši ali s kozjim sirom in mandelji ali z gobicami, ali s pikantno bučo... Edino z morskimi sadeži nismo uporabili, ker recept svetuje ribjo osnovo -> še v projektu. Se pravi za rižoto, ajdoto in edino še za joto - z jušno osnovo je hitro narejena in ni treba iskati še suhega mesa. Druge mineštre se kuhajo že dlje časa in lahko okus pričaraš sproti. Sicer juho zamrznem v kvadratastih plastičnih posodicah (1 do 1,5 l), ki jih dobiš v vsakem Merkurju, Astri, Sparu... - te se dajo lepo naložiti, recimo 6 posodic bo še vedno zasedalo le četrtino malega zmrzovalnika, kot pride v kombinaciji s hladilnikom. Za manše porcije (do pol litra - rižota za dva) pa nalijem kar v plastično vrečko, zaprem z gumico.

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

12. mar 2004 15:37

Tudi mene je to mučilo, ko sem nehala uporabljati vegeto in jušne kocke, česnova juha je bila kuhana mokasta voda, pa če sem se še tako trudila. Sedaj imam več rešitev. 1. Govejo juho v velikem loncu kuha mama in jo zamrzne v posodah po porcijah za eno kosilo, tj. okoli 1 liter. Razmišljam, da bi ji "sunila" malo juhe in jo posebej zamrznila v jogurtovih kozarčkih po 2 dl, to bi bilo ravno prav za zalivanje. 2. Sama sem začela zamrzovati sok od pečenega piščanca. Piščanca pečem v pokriti jena posodi, tako zna biti včasih tudi 2 dl in več soka. Nekaj se ga poje pri kosilu, ostanka ne pomijem več kot včasih, ampak zamrznem v jogurtovih kozarčkih po 1/2 dl ali še manj. Ko je zmrznjeno, prerežem lonček in ploščice/valje preložim v vrečko, tako vzamejo manj prostora. Uporabljam jih za obogatenje zelenjavnih juh ipd. 3. Domača vegeta oz. zelenjava v soli, razmešana v topli vodi, odvisno od jedi še smetana, maslo, oljčno olje. 4. V skrajnem primeru pa je seveda v rezervi še vedno jušna mesna ali zelenjavna kocka, razmešana v topli vodi... In z jušno osnovo oz. čimerkoli začinjenim in z nekaj maščobe je res bolje. LP Fani

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

12. mar 2004 17:02

jaz osebno juhe ne zamrzujem, ker je itak vsako nedeljo sveže kuhana na voljo... pa drugače sploh ne maram tenstanega krompirja, meso in kosti iz juhe pa ponavadi dobi pes... juho se seveda je kot juho, če pa slučajno pride recept z jušno osnovo, jo preprosto vzamem malo stran, pa je... zadeva rešena... kdor je pač vegetarjanec, si pač ne bo skuhal mesne, ampak zelenjavno... ni pa treba juhe kuhat samo za osnove; dostikrat sede juha kar tako: malo pogreta, pest nudelcov pa je... zelenavo pa ponavadi poberem ka iz skrinje, če je slučajno na vrtu tisti trenutek ni... še vedno sem navajen na lastno pridelano ozimnico, tako da ne rabim ne Mercatorja ne Špara... le Auro vsako pomlad osebno močno odsvetujem moko, kemijo pa sploh - sem namreč v tem poklicu in zadeve predobro poznam, da bi se namerno zastrupljal ;)) LP pa dobro župco želi Drejček Drejček

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti