Jušna osnova

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

tema odprta - 10. mar 2004 10:43 | ogledi: 34.103 | odgovori: 16

Povejte po resnici. Ali razne rižote, omake, juhice,...res zalivate z jušno osnovo, kot pravi večina receptov, ali enostavno z vodo?

Jaz dodam včasih kakšno zelenjavno jušno kocko, to je pa tudi vse. Zanima me, ali potem to osnovo, ki jo verjetno skuhate na zalogo, zamrznete oziroma, kako jo hranite.

Pa še to: ali je vredno; se res pozna pri okusu?

LP!

Darja

damis  

član od: 20.10.2003

sporočila: 125

10. mar 2004 10:53

Hvala Darja, da si postavila to vprašanje, saj tudi mene zanima! Urška

Avena  

član od: 14.7.2003

sporočila: 277

10. mar 2004 11:47

Jaz zavrem v ustrezni količini vode žličko domače vegete.Prava jušna osnova ni, voda pa tudi ne, torej nekakšen približek juhe. Tako sem se navadila, če je pa res kaj boljše, kot zalivati z vodo pa ne bom trdila. Pri rižoti popražen riž zalijem z malo vina, ko pa izpari, pa zalijem z "juho". Meni je dobro, mojim jedcem pa tudi. Avena

Miškolin  

član od: 15.1.2004

sporočila: 128

10. mar 2004 12:06

Kadar je navedena jušna osnova vedno dodam govejo jušno kocko Knorr in vodo (če kocko predhodno raztopiš v topli vodi dobiš jušno osnovo). Govejo jušno kocko lahko zamenjaš z zelenjavno (npr. za riž, saj riž "ljubi" zelenjavo), mogoče celo z Vegeto, vendar jaz raje uporabljam Knorr kocke. Če imam prav, ne vem, jaz si pač tako razlagam in je okusno.

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

10. mar 2004 13:05

Pravzaprav sem mislila, če doma sami delate jušno osnovo v te namene. Ne tiste umetne zadeve iz kocke.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. mar 2004 13:28

Navadno skuhamo en lonec dobre domače župce, pa je. Za zelenjavno pa enostavno uporabim zelišča od Evergreena - tista brez dodatka soli in jih zalijem z vodo. Loni

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

10. mar 2004 16:05

Nikoli ne kukam zelenjavo v vodi, zato nimam jušne osnove. Rižotlo zalijem z vodo in dodajam sladko smetano. Se mi zdi da da izvrsten okus. Dam pa vanjo veliko zelenjave ker ne jemo mesa. Tudi goveje juhe že 10 let nisem kuhala da bi jo lahko porabil v te namene. Namesto kock jeseni zmeljem jušno zelenjavo in jo prepražim na čebuli. To dam v posodice za led in zmrznem. Zmrznjene kocke dam v vrečko in uporabljam namesto kocke. lp Vesna Milek Recko

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

10. mar 2004 21:21

če piše jušna osnova, dodam domačo župco; kurjo al pa govejo... itak je juha zmer u hladilniku... kar pa se okusa tiče: tega ne poseka noben Knorr, Podravka, Maggi, Vegeta al pa kej podobnega... je vredno vsakega deci juhe Drejček

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

10. mar 2004 22:05

Bravo Drejček! Kemija še za živali ni zdrava. Jaz vedno kadar kaj kupujem kar ne poznam na embalaži preberem katere aditive so zopet dali notri. En primer: Ker obožujem dimljenega lososa sem si pred časom kupila namaz dimljenega lososa in nisem pogledala na kozarček. Potem pa grem en dan v hladilnik in preberem, da ta losos niti slučajno ni šel mimo dima. Dodan mu je bil le aditiv E - na vem kolk in zraven pripis vonj dima. Zgrabila me je jeza in vrgla sem vse v smeti. Tako je pa s temi juhicami Sama nezdrava kemija. lp Vesna Milek Recko

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

11. mar 2004 8:37

ja, d., tudi mi smo tele jušne osnove nekaj let jemali bolj tako tako. Ali smo uporabili vodo, vino, pa malo bolj začinili, ali pa naredili jušno osnovo iz kvasovo-zelenjavnega koncentrata Vitam. Saj bi uporabil pravo juho - a le kje naj jo pa dobim Potem smo pa letos okoli novega leta sklenili - skuhat juho. Največji problem je v tem, da se mi ob vonjavah kuhanega ali pečenega rdečega mesa kar obrača, napo imamo slabo... Pa se je hitro našla rešitev - plinski kuhalnik za camping na balkon. Kupil sem dva paketa jušne zelenjave v Merkatorju, (dodal še en por in dva lovorova lista), eno mezgovo kost, kos govejega repa in pošten kos dobre govedine (stegno). To vse skupaj v največji lonec (verjetno ima 8 litrov, morda 10), hladna voda, malo soli, zavreti, nato je pa počasi brbotalo in smrdelo na balkonu 4 ure. Potem trde snovi ven, počakaš da se še posede usedlina in previdno prelivaš v posamezne porcije (pri nas 1 l in 1/2 l) -> v zmrzovalnik. Kaj naj rečem, odkril sem, da je zelo malo dela, zaloga lepo počaka, okus pri rižotah in čorbah je pa odločno boljši! Se splača.

NNATALIJA  

član od: 2.9.2003

sporočila: 141

11. mar 2004 9:32

Sigurno je, da je okus boljši, mislim da veliko boljši, če daš jušno osnovo- katerokoli.J az pa vedno dodam le vodo in malce bolj začinim- in v jedi pač dodam svežo zelenjavo. Juhe ne kuham vnaprej za osnovo, vegete in kock pa ne uporabljam. In vedno me moti, ko v večini receptov za juhe moraš zaliti z juho ali dodati vegeto-ali kocko. Če že imam juho, jo imam in jo le zakuham. Želim pač skuhati juho brez predhodne juhe. Da pa bi imela v zmrzovalni omari polne vreče juhe- mi ni do tega. Celo mesa nimam več veliko v skrinji- se mi zdi, da je manj sočno in okusno.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti