Kako pripraviti golaž

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

1. okt 2013 17:08

Nikoli še nisem kuhala golaža iz bočnika z kostjo.Ma bom sprobala..zanimivo.

Vrtejbenka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

1. okt 2013 17:18

Preden sem se polenila, sem pražila čebulo na precej veliki količini olja in totlano za dva dni zasmradila kuhinjo. Ko je bila čebula lepe rjavkaste barve, sem jo precedila (odlila olje preko cedila), obrisala posodo, prepražila meso, dodala čebulo, papriko, malo kumine, sol poper in kuhala, dokler ni vse več ali manj razpadlo.

Potem sem ugotovila, da je dosti manj dela s pot roastom in zdaj pripravljam izključno tega. Familija srečna kot le kaj. 

Vanja

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

1. okt 2013 18:01

Jaz vedno delam golaž iz bočnika (brez kosti), že davno so me v to prepričali razni kuharji, pa tudi mesarji. Moj mož dela golaž iz stegna, toliko mesa kot čebule. Zelo dolgo praži, kot je rekel Zzak, da meso skoraj razpade. Od začimb doda še česen, sol, poper, kumino in rdečo papriko. Nič vina, nič moke. Kakšne 2,5 do 3 ure traja ta obred od seckanja do končnega izdelka. Ko to dela, se ne premakne od piskra. Enkrat smo postregli ta golaž s svežimi žemljicami namesto narezka. Zraven je šlo še kar nekaj vina. Skoraj nismo potrebovali streči še vse ostale hrane.

Juho pa on kuha iz bočnika in rahlih kosti. Jaz obvezno kuham juho iz šimbasa ali kakega drugega primernega kosa mesa. Še po tolikih letih skupnega življenja se ne moreva zediniti kdo ima prav.

 

naor

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

1. okt 2013 18:07

Več kuham, manj imam idej v katerem primeru ne bi našel boljšega kosa mesa kot je stegno.

Commis débarrasseur

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

1. okt 2013 18:24

Prisegam na bočnik : čebula približno 1:1. Pražim ne predolgo, le da je meso zlatorjavo, dodam začimbe, soli samo en ščepec ali dva, popražim za dve-tri minute,  zalijem, pokrijem in porinem za par ur v pečico tam nekje pri 130-140oC (na moji je to pač prava temperatura, da čisto čisto malo vre - vsaka ima pač svoje nastavitve). Solim na koncu. Skrajno malo dela, pa zelo veliko veselja za mizo.

Kar se čebule tiče, se mi zdi pa najboljši srebrnjak, ker najlepše razpade.

Sonja

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

1. okt 2013 21:55

Pri golažu človek skoraj ne more brez ekonoma (priznam, da ga imam samo za golaž in za zrezke v omaki). Ne preveč popraženi čebuli dodam meso, kumino, lovorjev list, malo vina in sol pa zaprem. Ko ga odprem po kakšni uri, čebule kao nikjer ni, dodam le še papriko v prahu in malo mezge. Kuhinja pa tudi ne diši preveč .

Barbra

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

2. okt 2013 9:16

Jaz sem ga kuhala predvčerajšnjim. Od mesa sem imela pleče in nekaj nemastnega vratu. Za isto količino sem drobrno zrezala čebulo in jo kar nekaj časa dušila, malo sem jo solila. Dodala sem meso in ga mešala, da je hitro zakrnil In spustil sok. Solila, popoprala in pustila, da se je dušil v lastnem soku. Dolivala sem z govejo jušno osnovo,  dodala lovor, timijan, majaron, česen in sladko papriko, ter konico narezanega pekočega feferona. Po uri in pol sem dodala prepraženo mezgo zalito s cvičkom in naribano jabolko. Kuhala sem ga približno dobre tri ure, proti koncu sem dodala kozarec portskega vina in košček jedilne čokolade. Pustila še slabe pol ure, da se je umiril. Zraven pa sem skuhala polento, v katero vedno dodam maslo.

Golaž je bil za prste obliznit, včeraj je bil še boljši. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

odi  

član od: 30.4.2007

sporočila: 9

26. sep 2014 18:23

Golaž delam po zgornjem receptu. Bolj ku je simpl, bolj je dobro. Ponavadi zraven skuham krompir. Tokrat sem polento in je Odlično. Golaž pa delam iz govejega in svinjskega mesa - približno 1/2 - 1/2.



odi

Sporočilo je spremenil(a) odi dne 26. 2014 18:26

svenska  

član od: 7.11.2008

sporočila: 337

28. sep 2014 23:01

svenska

svenska  

član od: 7.11.2008

sporočila: 337

28. sep 2014 23:04

Clanek iz lokalnega casopisa izpred skoraj 15-ih let na temo kuhanja golaza. 

Upam da je vidljivost napisanega dobra.

svenska

Sporočilo je spremenil(a) svenska dne 28. 2014 23:06

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti