Zelišča

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

29. apr 2015 16:02

 

Točno to Sara. Rimljanka, zadeva je rešena. Očitno sem imela zanjo domače ime. To je ena od zelišč, ki so jih nabirali kar okrog hiše.  Kot sem že omenila vsaj to vem, da so jo dajali v krompirjevo juho, kjer je bila tudi kisla smetana pa še kaj od začimb, juha pa se je kuhala na Koroški način, od tam namreč izhaja moja družina. Rekli so ji Rpičeva župa ali Repna župa. Dobra pa je bila, kot bi jo "angelci skuhali"

kara

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

29. apr 2015 18:25

rimljanka je napisal/a:

Melisa in polaj sta dve rastlini dveh različnih rodov. S polajem jetreba previdno, res je sztrupen v večjih količinah. Nekaj o njem. Ja, seveda je avtohton, in, ker sodi v rod met, si ga dobro zadela, kara.



rimljanka

Draga rimljanka, Hvala za opozorilo in razlago 

Sem se danes o tej temi veliko pogovarjala z mamo ( sem srečna, da jo še imam in se , kljub njenim letom in vsem njenim diagnozam, še lahko... ) in na koncu je bila tako huda name...

Sem te učila, pa nisi dosti zanimanja pokazala......

Sem ti vedno govorila, da jaz ne bom večno živela....

Pojdi pogledat vse tiste lanene vrečke in steklene kozarce, na njih vse lepo piše, kar ni več dobro stran vrzi...

Pojdi na planino in to sosedo... vzemi s seboj, v roke daj moje zapiske in se uči... pa tista knjiga je dobra, pa tista tudi...pa tista gospa na tržnici ti bo veliko svetovala, samo povej ji, da si moja hčerka....

Saj imaš prav, iz tiste melise sirupe delaš, ampak polaj imaš pa tam zgoraj na škarpniku...

Ja v teh parih urah sem se več naučila, kot prej v mnogih letih....

Mama, kako zelo te bom jaz pogrešala, sem jo poljubila, močno objela in odšla 

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. apr 2015 21:05

dari je napisal/a:

Bi nekaj vprašala, glede žajbjla, gospa je dala sestri vejice žajblja in je rekla, da se lahko kar veja vsadi.Če lahko naredim tako ali kako drugače.Hvala.

Ja, dari, bo šlo. Vsaj 2/3 vejice naj bo v zemlji, tam odstranite liste, potem zalijte. če bo v senci, je tako OK, sicer priporočam, da se malo zaščirti pred premočnim soncem. In ne pozabite še kdaj zaliti. Po mojih izkušnjah se žajbelj in siovka zanesljivo primeta, sploh, če posadimo v kupčke po 3 (žajbelj) ali 5 (sivka) vejic. In pustimo, četudi ne izgledajo najbolj pri moči čez nekaj časa.

KARA, super, hvala, bom preizkusila tako juho, vsaj približno, ker nisem Korošica.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti