Nedeljska maša

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

15. sep 2013 13:35

...............Ker dvomim, da je obisk nedeljske maše obvezen, pač ne hodi(te), če ti/vam je predolga. In ne izgovarjaj se na obhajilo, birmo,...ker res niso primeren izgovor.................

 

...............Če ne grejo, ne bo prav nič narobe, mogoče ravno obratno.................

Pa, kot je napisala Ognjič:

Jaz sem sicer ateist, pa se bom vseeno oglasil, ker je to pač namen takšnih portalov.

Torej @ rimljanka in zzak: narobe, pa me preseneča, da tudi drugi gredo mim takih besed. Res je že dolgo ko sem " zapustil cerkveno izobraževanje ", vendar, kolikor se spomnem, udeležba na nedeljski maši je za katolika obvezna, neudeležba je veliki greh ( no, seveda, tako kot pri muslimanih tudi tukaj so izjeme: bolezn, vojna........ ). Resda duhovniki ne nastopajo " šerf " ( da ne razženejo še tisto vernikov ki prihajajo  ), toda katoliška cerkev ni tržnica kjer bi se pogajal, češ, mi ne paše danes, pa ne bom se udeležil......... , so pravila, ki ji, dragi moji katoliki ( saj to v večini ste ) treba spoštovat.

ežoj

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

15. sep 2013 13:45

Ja Ežoj imaš prav, da je maša v nedeljo za katolike obveza, a ne ko gre za majhne otroke in tudi starši z amlimi otroki so oproščeni maše če je v župniji samo ena maša in si ne morejo organizirati varstva. Res pa dvomim, da je kje tako zelo moteče če mali otroci niso ravno kot kipi, glede šolskih otrok pa sem že napisala svoje mnenje

patka

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

15. sep 2013 14:05

@ežoj; nisem podal mnenja kot katolik. Če se kdo odloči za ta štos, se strinjam s tabo, da tudi živi polno katoliško življenje in upošteva vse zapovedi in prepričanja, ki spadajo zraven in ne jamra koliko časa traja maša. Poznam veliko ljudi, med njimi je veliko katolikov, pa kolikor zelo slabo poznam pravila cerkve, še nisem srečal osebe, ki bi jih spoštovala vsaj toliko, kolikor jih jaz poznam.

Mojega primarnega mnenja o celi zadevi pa raje ne razglašam, že tako sem na slabem glasu tu gor :)

Commis débarrasseur

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

15. sep 2013 14:27

Nisi! Malo pač štrliš iz povprečja, kar je dobrodošlo. Si misliš, kakšen dolgčas bi bil, če bi se vsi strinjali z vsemi, čisti dolgčas. Vsi enaki, vsi različni!

 

 

naor

nejcanja  

član od: 15.3.2006

sporočila: 270

15. sep 2013 15:01

Vsi imate prav. Problem je ker je naš najmlajši star 3,5 in je kar težko z njim biti pri miru toliko časa.Tukaj kjer smo zdaj smo prepuščeni samim sebi  in nimamo babic blizu( so 80 km stran),da bi malo popazile in tudi nebi hotele,ampak to je že druga tema o kateri nebi več,ker hočem ta del izbrisati iz glave.

Pa da se vrnem k prejšnji temi....je bilo že večkrat,pa ne v MP,da so se ljudje v cerkvi jezno obračali k nam,češ zakaj ga ne pustijo doma.....saj ga mirimo,ampak včasih je težko.....počasi ga bomo že navadili

nejcanja

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

15. sep 2013 15:24

@nejcanja - ne sekiraj se, če so otroci nemirni, saj tudi cerkev ni več tako vzgojna, kot je včasih bila....

Jaz sem ateist, pa sta moja dva vnuka katoliško vzgojena. Narejene imata vse tri svete zakramente, zdaj sta se pa sama odločila, da v cerkev več ne gresta. Starša, mati katolik, oče ateist, temu ne nasprotujeta.

babka1951

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

15. sep 2013 16:01

No, ta leta so glih ta prava za trmo in razgrajanje ;-) Moram pa reči, da tudi mene moti, če eni mulčki tekajo gor in dol po cerkvi, kričijo, zahtevajo... in niso skratka niti pet minut pri miru. 

 

lp

http://zaspancki.si/

roža  

član od: 25.5.2005

sporočila: 341

15. sep 2013 16:34

Ne vem sicer kakšne so navade glede tega v naših cerkvah, v Ameriki pa je (sodeč po zapisih na internetu) precej običajno, da se malčke in otroke v cerkvi zamoti s "tihimi aktivnostmi". Če poguglaš npr. "quiet book ideas" ali pa "file folder games free printables" boš dobila kar nekaj idej. Seveda ni treba nečesa ekstra izdelovat/kupovat, mogoče imate kaj primernega tudi doma. Če je z versko tematiko bi bilo po moje še bolj primerno.

Ni sicer odgovor na vprašanje ki si ga postavila, morda pa bo vseeno v pomoč...

roža

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

15. sep 2013 18:01

Tale tema se pa približuje tisti (ki jo je pa vseeno težko premagati) o "gostilnah, kjer se da sedeti na tleh, da se lahko majhni otroci plazijo....."

Izvrsten štof za kozerijo, ni kaj.

 

Zdaj pa resno:

Jaz sem ateistika, vzgojena v prepričanju, da je treba spoštovati vsa verstva in omogočiti vernikom, da izpovedujejo svojo vero in če je za to potreben verski hram, bodi tako.

In se hkrati spomnim pripovedi o eni sila pametni gospe, ki je bila na en pameten način verna in je vedela, da njen bog že vidi in ve, kdo je dober v srcu in kdo ne. In je tako mirno prenašala svoje ateistične zete in ji je šla fino na jetra ena tercialna snaha.... Ki ji je, ko je bila gospa že v letih in je bil odhod k maši zanjo že napor, najedala, da "se pa ja spodobi v nedeljo k maši".... No, gospa je rekla, da "Bog že ve, kaj ona dela in se lahko zmenita kjerkoli in da ni treba ravno k nedeljski maši, če želiš komunikacijo." In je bilo na tej točki pametnemu dovolj, snaha je pa še kar najedala.

Tudi je tako, da se gre v take hrame po mir in kontemplacijo in ne zato, da "te vidijo sosedje". Pa saj nismo več v 19. stoletju, ko se je človek ob nedeljah pri maši na ogled in oglede postavil. Ali pač?

Resno, a drugih socialnih stikov in mrež pa ni, je treba zato k "nedeljski maši"?

Ker, resno, kaj bo katoliška vera imela od takih ovčic, ki hodijo k maši za to, da bodo tam videni? Vojsko plalčevalcev za ofer, ker morda bo rahel sram, ker so se otroci "slabo obnašali", dali malo več v mšostranco? Ker elementi vere se takih očitno kaj posebej ne primejo.

In last but not least, kaj za božjo voljo bo imela katerakoli skupnost od ekipe, ki nekaj mesecev nazaj sprašuje po tem istem forumu o tem, "če je na Dolenjskem nevarno zaradi Romov" - ker tisto vprašanje je, kar se mene tiče, svetlobna leta daleč od načel  krščanske ljubezni...sedaj pa sprašuje, če je kje kakšna bolj šnelkurs maša.

Beats me.

 

 

Vendelina jr.

nejcanja  

član od: 15.3.2006

sporočila: 270

15. sep 2013 18:06

Vendelina jr. je napisal/a:

Tale tema se pa približuje tisti (ki jo je pa vseeno težko premagati) o "gostilnah, kjer se da sedeti na tleh, da se lahko majhni otroci plazijo....."

Izvrsten štof za kozerijo, ni kaj.

 

Zdaj pa resno:

Jaz sem ateistika, vzgojena v prepričanju, da je treba spoštovati vsa verstva in omogočiti vernikom, da izpovedujejo svojo vero in če je za to potreben verski hram, bodi tako.

In se hkrati spomnim pripovedi o eni sila pametni gospe, ki je bila na en pameten način verna in je vedela, da njen bog že vidi in ve, kdo je dober v srcu in kdo ne. In je tako mirno prenašala svoje ateistične zete in ji je šla fino na jetra ena tercialna snaha.... Ki ji je, ko je bila gospa že v letih in je bil odhod k maši zanjo že napor, najedala, da "se pa ja spodobi v nedeljo k maši".... No, gospa je rekla, da "Bog že ve, kaj ona dela in se lahko zmenita kjerkoli in da ni treba ravno k nedeljski maši, če želiš komunikacijo." In je bilo na tej točki pametnemu dovolj, snaha je pa še kar najedala.

Tudi je tako, da se gre v take hrame po mir in kontemplacijo in ne zato, da "te vidijo sosedje". Pa saj nismo več v 19. stoletju, ko se je človek ob nedeljah pri maši na ogled in oglede postavil. Ali pač?

Resno, a drugih socialnih stikov in mrež pa ni, je treba zato k "nedeljski maši"?

Ker, resno, kaj bo katoliška vera imela od takih ovčic, ki hodijo k maši za to, da bodo tam videni? Vojsko plalčevalcev za ofer, ker morda bo rahel sram, ker so se otroci "slabo obnašali", dali malo več v mšostranco? Ker elementi vere se takih očitno kaj posebej ne primejo.

In last but not least, kaj za božjo voljo bo imela katerakoli skupnost od ekipe, ki nekaj mesecev nazaj sprašuje po tem istem forumu o tem, "če je na Dolenjskem nevarno zaradi Romov" - ker tisto vprašanje je, kar se mene tiče, svetlobna leta daleč od načel  krščanske ljubezni...sedaj pa sprašuje, če je kje kakšna bolj šnelkurs maša.

Beats me.

 

 



Vendelina jr.

 

Polepšala si mi konec dneva

nejcanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti