Skutni štruklji-- tolminčanke

gajka  

član od: 16.4.2006

sporočila: 307

tema odprta - 8. sep 2013 18:11 | ogledi: 9.039 | odgovori: 12

Pozdravljeni

Vsako leto gremo na planino Razor nad Tolminom po skuto in sir.K temu seveda spada tudi malica v planinski koči.Kislo mleko in sirovi štruklji.Za prste polizat!!!! Ko sem se gor pogovarjala s kuharico kako naredi štruklje mi je bilo vse jasno.Danes jih naredim pa hudimana nadev sem kar naredila podobno njihovemu,ampak testo pa niti slučajno ne.Gospa je rekla,da je to navadno vlečeno testo.Njeno testo je bilo tako mehko moje pa bolj trdo. A mi lahko kaj svetujete? Kako ve naredite testo? Jaz dam moko,malo soli ,toplo vodo in par kaplic kisa.Hvala vam in lepo nedeljo še naprej

gajka

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

8. sep 2013 19:52

Gajka, daj še par kapljic olja.

 

naor

tburgar  

član od: 11.9.2009

sporočila: 435

8. sep 2013 20:02

Vlečeno testo je treba reees dolgo gnest, ko gre že od podlage, nekateri pravijo celo 20 minut, jaz ga gnetem ene 10 minut, pa še vsaj 50x vržem ob pult, kot je bilo že zgoraj rečeno, po počitku ga res tanko razvlečeš in vse debele robove porežeš - no za štruklje ga jaz mogoče malce manj na tanbko kot za zavitek, ali pa daš 2 plasti testa, vmes namžeš z oljem, potem nadev in zaviješ.

 

Aja pa jaz v testo dam recimo na pol kg moke vsaj 2-3 žlice olja. Naj fino rata!

tabu

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

9. sep 2013 8:48

Meni se pa zdi, da najbolj pomaga, da testo počiva. Dam ga v naoljeno plastično vrečko, pustim par ur na pultu in se vedno lepo razvleče.

Lijana

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

9. sep 2013 12:15

Brez maščobe vlečeno testo po mojem ne gre. Jaz dam za pol kg moke vsaj 3 žlice olja. in pošteno naoljim preden ga dam počivat. In dlje ko bo počival, bolj mehek bo in lažje se bo vlekel.

lartep

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

9. sep 2013 12:25

Testo pride trdo, če je predebelo - da ga lahko tanko razvlečeš, pa brez olja na gre. Naš družinski recept je tak kot od lartep. Ob mizo ga še nismo metali, ampak tudi brez tega rata tanko, da lahko skozenj vidiš vzorec na deski (če ga vleče mama; če ga vlečem jaz, je pa bolj emmental style)

Sonja

blossom  

član od: 8.2.2009

sporočila: 383

9. sep 2013 13:36

lartep, vlečeno testo brez olja popolnoma brez problema. Tako tanko da brez problema kaj prebereš skozenj :) recept pa: beljak, moka, topla voda in pa zelo intenzivno mesenje kakih 10-15 min, potem pa pod toplo posodo počivat za pol urce in je super. Vedno uspe :)

No, z oljem edinole premažem po vrhu, da se ne naredi skorjica.

Sporočilo je spremenil(a) blossom dne 09. 2013 13:37

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

9. sep 2013 14:10

Saj ne rečem, da vlečenega testa nisem znala narediti, ampak vedno je bilo narejeno "po občutku"".

Teta Torta je na enem forumu napisala recept za vlečeno testo, po katerem sem ga začela delat namesto da je bilo vedno "od oka" ali "po občutku". Foruma ne najdem, recept pri imam roki za vsak slučaj in tako so sestavine zanj napisane na Post It papirčku na notranji strani enih od vrat v kuhinjski omarici. Tam je v dobri družbi s še nekaj listki s sestavinami za bolj pogosto uporabljene recepte.  Zdaj vidite, kako zorganizirani so moji recepti. :) 

Upam, da Teta Torta ne zameri, če sestavine napišem tukajle: 

 

300g moke

2 dl mlačne vode

1.25 žličke soli

2 žlici olja

 

To dam v namizni mikser in pustim, da ga pošteno premeče, kakih 5 minut na nizki do srednji hitrosti, da se sestavine sprimejo, potem 10 minut na visoki hitrosti, da testo pošteno premeče. Na kuhinjski prtiček dam enako veliko plastično folijo in nanjo položim testo. Naredim 2 hlebčka. Premažem z malo olja in pustim, da testo počiva toliko časa, da imam pripravljene sestavine za nadev. Testo se vleče in vleče in vleče....

 

 

Vanja

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

9. sep 2013 21:51

Preverjeno. Če želiš res mehko teso moraš dodati jajce. Sicer se malo težje vleče kot testo brez jajca ampak je res mehkejše.

Recept za testo je od Vendeline in tudi ona omeni, da je testo bolj rahlo s celim jajcem.

Še recept:40 dag mehke moke, 1 žlica soli, 1 jajce in žlica olja

Ko pregneteš testo ga premažeš z oljem in pustiš počivati vsaj pol ure, nato ga razvlečeš.

Suzi

gajka  

član od: 16.4.2006

sporočila: 307

10. sep 2013 5:00

Hvala lepa.Bom zdaj probala še z jajcem.Lep pozdrav

gajka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti