Ohridska rezina

BABI 2+2  

član od: 8.11.2009

sporočila: 379

tema odprta - 31. avg 2013 22:31 | ogledi: 11.155 | odgovori: 47

Mene pa še vedno peče recept za zgoraj imenovano rezino, katerega v vseh letih nisem uspela dobit. Stregli so jo v eni celjski že davno zaprti slaščičarni (pri Banki Celje), je bila pa zelo nasitna in kompaktna rezina in drag spomin moje mladosti.

Plasti biskvita - precej čvrstega so bile vsaj štiri, vmes pa je bila ena fila kot čokolada+maslo, druga pa kot bi v karamelu bili narezani na grobo orehi. Na vrhu je bila le s čokolado prelita. Vse kar sem opisala, je moj vtis po spominu, kdor jo je jedel, bo že vedel katero konkretno mislim.  

BABI 2+2

BABI 2+2  

član od: 8.11.2009

sporočila: 379

31. avg 2013 22:43

recept za Ohridske rezine objavljen na Kul. ne bo pravi, ker nima biskvitnih oblatov, krema pa ni bila s pudingom, ker je izgledala čokoladno, le testo bi bila lahko tista orehova fila kot se je spomnim. Aja, slaščičarna se je imenovala Na-Na.

BABI 2+2

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

31. avg 2013 22:45

Pa tole? in še tole?



rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 31. 2013 22:48

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

31. avg 2013 22:46

V bistvu je tu puding namesto škroba, torej lahko narediš brez pudinga, če te moti, pa daš žlico moke več za kremo. Sicer jaz za razne kreme, če ni škroba pri roki, uporabim prah za puding (to je itak le škrob z dodatki ...).

 

mamamia

Sunny09  

član od: 25.11.2009

sporočila: 219

31. avg 2013 23:13

babi 2+2, tako sem jaz iskala recept za orehove rezine, ki jih prodajajo (ne vem, če še) v Maxiju.. vedela sem kakšnega okusa so, kako izgledajo, kako so sestavljene, nisem jih pa znala narediti.. noben recept na internetu ni bil tisto kar sem iskala.. in sem začela probavat.. spekla en testo od čisto druge torte, fila od tatretje, v kremo dodala orehe ipd. in sem na koncu sama prišla do "moje" orehove rezine, za katero menim, da je zelo dober približek tistemu, kar sem iskala..

torej, svetujem ti, če veš kako izgledajo te rezine, kakšne kreme so uporabljene (približno), da poskusiš sama speči nekaj, kar bi bilo podobno temu kar iščeš.. mogoče iz zgoraj predlaganih, malo predelanih receptov narediš točno to :)

Sunny09

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

1. sep 2013 9:26

rimljanka je napisal/a:

Pa tole? in še tole?



rimljanka



Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 31. 2013 22:48

 

Kolikor poznam Ohridske rezine bo ta recept pravšnji. Sem si prste obrusila ko sem iskala tudi po drugih forumih, a vedno naletela tudi na recept, ki ga je pripela rimljanka. In glede na to, da avtorica še kako dobro pozna makedonsko kuhinjo, ne dvomim  v njen recept. Res pa je, da možno, da so v slaščičarno v Celju imeli kakšno izpeljanko, saj vemo, vsak od nas gre malo po svoje. 

Nisem pa teh rezin, vsaj ne pod tem imenom, zasledila v nobeni od dveh kuharskih knjig o jugolsovanski kuhinji, ki jih imam doma, le ena, balkanske, še nisem pregledala. 

Tako da, babi 2 plus 2, poglej tista recepta s kulinarike, ilijeva je mojstrica ena a. 

mamamia

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

1. sep 2013 10:02

Po mojem je z ohridskimi rezinami nekaj takega kot z zagrebškimi: vsi Mariborčani točno vedo, kaj je to in kakšno mora biti, v Zagrebu pa ni zanje še nihče slišal (pa v Ljubljani tudi ne).

Moje prvo srečanje z ohridskimi rezinami je bilo v Slonovi slaščičarni, testo biskvitno v tankih plasteh, vmes pa eksplozija masla, čokolade, orehov in karamela, pa ne dam roke v ogenj, da ni bilo pod čokoladno kremo tudi še malo marmelade. Vsekakor ni za ljudi, ki imajo težave z žolčem ali jetri.Verjetno prva in zadnja sladica v mojem življenju, ki je - kljub temu, da je nadzemsko dobra - nisem uspela do konca spraviti po grlu, ker je vsega dobrega enostavno preveč. Nekaj podobnega prodajajo tudi pri Lenčku, ampak ne dosega Slonovih standardov. Celjske variante ne poznam, po opisu sodeč bo kar blizu.

Jaz bi se za domačo rabo ohridskih rezin lotila kar brez recepta - testo bi si sposodila od doboš torte, malseno čokoladno kremo od torte Panama, karamelizirane orehe od engadinske orehove torte. Tudi če ne bo v popolnosti tako kot v mladih letih (zanesljivo ne bo - ker ne more biti, ker bo poleg recepta manjkal še kup drugih stvari, če nič drugega, pa prijateljica iz mladosti, s katero sta se dobivali v dotični slaščičarni), bo pa še vedno eno lepo in zabavno kulinarično doživetje.

Za reševanje morebitnih zapletov "po tem" pa le imaj pri roki kak brinovec; leta tečejo, tudi naši želodci niso več to, kar so bili v mladosti.

 

 

 

 

Sonja

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

1. sep 2013 11:08

"... testo biskvitno v tankih plasteh, vmes pa eksplozija masla, čokolade, orehov in karamela, pa ne dam roke v ogenj, da ni bilo pod čokoladno kremo tudi še malo marmelade."

Ja, to je to. Narezane so bile v "pravokotnik" - torej ne kot torta. Imeli so jih v NA-NA slaščičarni. Sedaj jo najdeš v Planetu TUŠ v De la Creme, ampak pod imenom Orehova rezina. ( Ohridska izgleda čisto drugače). Je pa to definitivno slaščica "za dva" al pa če ti res strašno hudo pade cuker ;-)  Fotografija je prenesena z njihove int. strani.

http://www.delacreme.si/12-slascice/

 

lp

http://zaspancki.si/

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

1. sep 2013 11:42

Tako nekako, ja; čeprav v Slonovih so se lepo videli kar konkretni orehovi kosi (saj mogoče se še vedno, ampak se zadnja leta v svoje dobro raje tega kraja pregrehe izogibam v velikem loku).

Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

1. sep 2013 12:06

" ... raje tega kraja pregrehe izogibam v velikem loku ..." - in potem prideš ven pri Drašu ??? 

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti