Zeleni paradižnik

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

19. sep 2013 14:03

 

Za različne zimske shranke porabim vse zelene (nedozorele) paradižnike, pri katerih se je znotraj že pričel tvoriti gel . Tiste, ki so čisto trdi in brez gela, zavržem, se mi zdi, da tudi okusa nimajo pravega.

Cila

Cila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. sep 2013 14:32

In takrat, ko se tvori gel, lahko rečemo, da paradižnik stopa v stanje zorenja, mislim, da bi semena takega tudi, v saj nekatera, kalila. To pa je čas, ko se solanin zanesljivo razgradi, saj je njegova funkcija, da prepreči živalim, da bi pojedle nezrele plodove in s tem nekaliva semena, ko so semena kaliva pa je ravno obratno, v "interesu" rastline, da jih živali pojedo in raznesejo semena, po možnosti precej stran od matreinske rastline. Tako bi jaz, no, ne bi, tako razložim vsebonsot solanina v paradižniku.

rimljanka

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

20. sep 2013 12:36

No tega pa nisem vedela. Hvala res za razlago.

Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

30. sep 2013 11:01

Bližajo se še hladnejši dnevi in noči.

Do kdaj je smiselno pustiti paradižnike na rastlini?

rdkapica

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

30. sep 2013 12:56

V okolici Ljubljane bodo temperature zjutraj ta teden med 2 in 5 stopinjami in mislim, da je zdaj z zorenjem paradižnika pa res konec. Bo treba počasi pobrati.

Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

tulipanka  

član od: 22.3.2011

sporočila: 84

2. okt 2013 23:28

Jaz imam na vrtu še precej zelenega paradižnika.Ne sortnega,takega ne dozorelega,ne bom ga še pobrala,tako sem se odločila ker se je začel v notranjosti barvati.Tisti ki ga nisem zaprla v plastičnjak bom pokrila z kopreno, da ga zaščitim pred nihanjem temperature.

Sem pa opazila,da ga nekateri uporabljate za vkuhane solate.

Lani sem naredila eno, po receptu za srbsko iz kuharice,pa nisem bila zadovoljna.

Ne vem, mogoče sem premalo časa kuhala.

Ima kdo nasvet,izkušnjo za solato.Bi se pa rada izognila uporabi olja,če gre, nisem ljubitelj olja v teh solatah,pa "vžge" se rado olje.

En topel pozdrav vsem.

tulipanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti