Robida

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

tema odprta - 20. avg 2013 10:17 | ogledi: 6.211 | odgovori: 9

Sem v dilemi, saj ne vem, kaj je kaj. Rastlini sta zelo podobni, za eno vem, da je robidnica, druga pa

http://finugor.ru/7wonders/offers/Cloudberry

Dolores

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

20. avg 2013 10:46

Uf, jaz sem pa pomislila, da kdo mene išče 

robida

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. avg 2013 10:52

Na linku je, kolikor vidim, ena sama vrtsa, nek Rubus, se pravi rod, v katerega pri nas spadajo malina, robide (teh je v Sloveniji nekja 10 vrst), skalna malina,..... Slovenskega enotnega imena za ta rod ni.

S čim si torej hotela primerjati to rastlino z nežno oranžnimi birnimi plodovi? Ali katero drugo z njo? Ni mi jasno. Na linku gre očitno za neko rusko, morda siboirsko vrsto, zdajle nimam časa se poglobiti.

rimljanka

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

20. avg 2013 16:14

Gre za "cloudberry", ki jo slovar prevaja kot robido, kot tudi "blackberry" (kot zgoraj na slikici od "Robide"), ki dejansko je robida. Opazila sem jo tudi že v naših gozdovih, pa po listih sodeč ni ne robida, ne malina, raste pa na obrobju gozda in ob potokih.

Dolores

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. avg 2013 16:30

Ne, te, ki jo imenuješ Cloudberry pa nisi mogla videti, ker pri nas ne raste. Tukaj lahko prebereš kaj več o njej.

rimljanka

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

20. avg 2013 21:53

Sem prebrala, jagodičje, ki sem ga videla, ima črne jagode, ni pa robida, ima listje kot "cloudberry". Mimogrede, ali ima "cloudberry" tudi slovensko ime?



Dolores

Sporočilo je spremenil(a) Dolores dne 20. 2013 21:54

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. avg 2013 6:04

Dolores je napisal/a:

Sem prebrala, jagodičje, ki sem ga videla, ima črne jagode, ni pa robida, ima listje kot "cloudberry". Mimogrede, ali ima "cloudberry" tudi slovensko ime?

Če ima tak plod kot "cloudberry), je robida, pa če verjameš ali ne. Ima najbrž manjše, belo poprhnnjene jagode in liste in poganjke, ki skoraj niso trnasti, listri ostanejo zeleni dolgo v zimo. Ker je določanje predstavnikov rodu Rubus (z izjemo maline in skalne maline) zelo težavno špe za botanika, ne bom govorila o vrsti robide.

Vsekakor bi pomagala fotografija. Slovenskega iemna nek avrsta, ki je doma daleč od nas in je pri nas niti ne gojimo, seveda nima.

rimljanka

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

21. avg 2013 20:59

Hvala, rimljanka, bom poskusila poslikati, pa da vidimo, mislim pa, da imaš itak prav. Johanna, hvala, ampak tako "cloudberry" kot tudi "blackberry" je prevedeno kot robidnica.

Dolores

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

26. avg 2013 11:10

No, pa sem jo našla, robido. Po naključju ime za robido, ki sem jo opazila, pozna znanec agronom, gre sinjezeleno robido (rubus caesius) http://www.botanicni-vrt.si/component/rastline/rub ruska varianta pa je baje skalna robida (rubus sxatilis) http://en.wikipedia.org/wiki/Rubus_saxatilis, sicer pa je robid ogromno vrst in jih je med seboj težko ločiti, povrhu vsega pa se še rade križajo med seboj. Jaz pa sem mislila, da obstajata samo vrtna, pa gozna robida

Dolores

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti