Sušeni paradižniki

rene  

član od: 6.11.2001

sporočila: 99

tema odprta - 5. mar 2004 8:30 | ogledi: 28.687 | odgovori: 16

Res da je še zima, a bliža se čas ko bomo začeli z deli na zelenjavnem vrtu, zato me zanima če ima kdo kaj izkušenj s sušenimi paradižniki. Katera vrsta se najbilj obnese, pa seveda tudi sam postopek sušenja me zanima.

LP

Vlasta M.  

član od: 9.10.2003

sporočila: 10

5. mar 2004 9:29

Lansko leto sem eksperimentirala...posušila sem rumene paradižnike, ki imajo obliko malih hruškic in so sveži zelo okusni. Sušila sem jih v sušilniku (zelo hitro so suhi, ker so mali - vsakega pa sem prerezala na pol po dolžini). Nato sem jih preložila v večji kozarec, dodala svežo baziliko in na pol prerezane stroke svežega česna ter vse zalila z olivnim oljem. Kozarec sem spravila v temno klet. Pred kratkim je mož "zadevo" precedil in olje je NJAMMMMM ČUDOVITO, AROMATIZIRANO,... Ostanek sem zmlela s paličnim mešalnikom in dodajam raznim jedem... Poskusite tudi vi ...jaz pa bi želela še drugače ... IZKUŠNJE NA PLAN...

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

5. mar 2004 11:27

Lani smo o tem že govorili, samo da sedaj ne najdem tistega foruma. Napisala sem 2 linka do strani, kjer so navodila. Osebne izkušnje: lani sem prvič sušila paradižnik. Sorta: tista majhna, rahlo podolgovata, kot je za pelate. Manjše paradižnike sem prerezala na pol, večje na tri ali 4 rezine, jih rahlo posolila in sušila v pečici od 3 do 6 ur. Odvisno od debeline. Vmes sem jih potipala in izločila že suhe. Potem sem jih zamrznila. Sedaj jih uporabljam v paradižnikovih omakah. Super. Mimika

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

5. mar 2004 11:42

Jaz sem jih pa na soncu, sem jih narezala na kolobarje in dala na rešetko, to pa na pekač. Vmes sem jih obračala. Se je tudi obneslo. Loni

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

5. mar 2004 11:42

Zanimivo. Mimika, na koliko stopinj pa si sušila? TanjaG.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

5. mar 2004 15:18

Tanja, veš da ne vem. Najti moram tisti home page z navodili. Mislim, da okrog 50.

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

5. mar 2004 15:32

Sem predvidevala, ja, da bi moralo bit nekje toliko. Tudi jaz sem enkrat vlagala sušene paradižnike, so mi jih pa podarili. Bolj za hec kot zares, sem jih vložila skupaj s feta sirom, povaljanim v suhe začimbe, zraven sem dala še nekaj suhih feferončkov. Bilo je dobro in smo pojedli vse, olivno olje pa porabili za druge jedi. Res dobro. Poleti bi spet rada ponovila. Lep pozdrav in krasen vikend vam želim. TanjaG.

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

6. mar 2004 7:33

Hej! Meni pa se je naredilo tole: kupila sem sušene paradižnike in jih za nekaj minut namočila v vročo vodo. NAto sem jih vlagala v kozarčke skupaj z narezanim česnom in baziliko + nekaj žlic vode v kateri so se paradižniki namakali. Postavila sem vse v hladilnik. Po nekaj tednih se je notri pojavila plesen!! Kaj naj naredim?! Zelo rada bi jih sama vložila pa si zdaj zaradi te slabe izkušnje ne upam več.....ali bi morala vodo s česnom in baziliko prevreti ali kaj? LEpo prosim za nasvete. LP Zala Sporočilo je spremenil(a) _ZALA_ dne 06. mar 2004 07:34:51

pokrovka  

član od: 21.6.2002

sporočila: 61

6. mar 2004 10:49

ponovi vajo, vendar tokrat brez vode!!!! suhe paradižnike natesno zloži v kozarec, dodaj česen in baziliko in zalij z olivnim oljem. pazi, da ti olje zapolni vse prazne prostročke med paradižniki, saj je ravno zrak tisti, ki pripomore k nastajanju plesni. meni so paradizniki, sicer brez cesna in bazilike, zdrzali vec kot 2 mesca (potem jih je pa zmanjkalo). lp tina

moni  

član od: 20.9.2001

sporočila: 14

7. mar 2004 17:28

Nekoč sem poskusila posušene paradižnike v olivnem olju in so mi bili fantastični. Pa sem se odločila, da jih začnem sušiti tudi sama. Ugotovila sem, da je najboljše uporabiti zrele, mesnate paradižnike, ki ne smejo biti preveliki. Pelati so se zelo dobro obnesli. Operem jih, obrišem, nato pa razrežem na polovice. Paradižnikove polovičke potem malo posolim, pokapam z olivnim oljem in potresem s posušeno baziliko. Sušim v laboratorijskem sušilniku, ki piha vroči zrak (okrog 50 stopinj celzija). Ko so paradižniki suhi jih zložim v manjše kozarčke, dobro natlačim in napolnim z najboljšim olivnim oljem tako, da ni vmes zračnih mehurčkov. Potem romajo kozarčki v shrambo za nekaj mesecev. Med tem časom se zmehčajo in pridobijo na okusu. Je se jih lahko kar take iz olja, lahko pa se jih dodaja k različnim jedem (omake za testenine, rižote, golaži, lazanje.....) Tudi olivno olje v katerem so bili paradižniki uporabim. Noro bi ga bilo zavreči saj je božanskega okusa. Simona Leskovec

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

7. mar 2004 21:11

Jaz sem jih letos poskusila posušiti na soncu. Po navodilih sem vzela manjše paradižnike, kot pelati, z žličko izdolbla seme in sušila polovičke. Na balkonu so se krasno sušili, svetovali so mi tudi, naj dam čez mrežo zaradi mrčesa. Prvi in drugi dan sem jih hodila gledat, lepo so se počasi sušili. Potem je sonce pripekalo in pripekalo, na zgornji balkon ne hodim vsak dan, nekaj nisem imela časa... in tako so se paradižnički posušili v nekaj majhnega, trdega, podobno posušenim malim feferonom, tistim tahudim. Vse skupaj je bil samo kot kamen trd olupek. Vrgla sem stran. Letos posusim znova, zopet na soncu. Podvomila sem v navodilo o dolbenju semen? In kako dolgo jih naj pustim? Da se še dajo upogniti? Da so kot posušene marelice? Jih je sploh kdo sušil na soncu? Hvala in lep pozdrav, Fani

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti